Bimë medicinale Bean Common


Bean i përbashkët: Përshkrimi i centralit. Kjo barishtore vjetore barishte deri në 100 cm në lartësi. Atribuohet familjes fasule. Fasule ka trigjethësh, gjethe të mëdha. Lulet e saj janë të bashkuar në dorë të shkurtër axillary, i parregullt, kanë ngjyra të ndryshme - nga e bardhë në ngjyrë vjollcë. Bimët Fruta - një bob me shkëlqim. Blooms përbashkëta Bean gjatë muajit Korrik - në gusht. Bean Fotografitë e zakonshme. Ku bimë është e zakonshme. Në kultivuar në pjesët jugore të dyja bimëve leguminoze. Family Bean Common - Amerika e Jugut. Bean përbashkët: blerja e lëndëve të para. Në mënyrë që të prodhojë drogë e mbledhura, të gjetheve të thata bishtaja.

Përbërja kimike e bimëve medicinale. Fasule medicinale bimore zakonisht përmbajnë vitamina B, C, K, PP, proteina, yndyrna, karbohidrate, fibër, natrium, jod, kalium, kalcium, magnez, fosfor, dhe hekur. Nga përmbajtja e zinkut dhe bakrit fasule përpara shumicën e perimeve. Common Bean: prona të dobishme. Common Bean - produkt diete, ka protivodermatoznymi dhe diuretik pronat, ul sheqerit në gjak. Përdorimi i bimëve medicinale. Mjekësisë tradicionale përdor fasule e gjelbër gastrit me aciditet të ulët dhe pancreatitis kronike. Medikamente pods të bimëve Bean zakonisht rritje urinim, sheqeri i ulët në gjak, kështu që decoctions dhe infusions janë të dobishme për pacientët me diabet.


Të pods supë e fasule të përdorura në shkelje të metabolizmit kripë, për të trajtuar reumatizmi, tensionin e lartë, inflamacion të fshikëzës dhe veshkat, dermatoses kronike. Në çrregullimeve kardiake ritmin dhe atherosclerosis Common Bean këshilluar në dietat. Enët me fasule (sidomos pure) të dobishme në në gastrit hipotsydni, aritmisë kardiake, atherosclerosis. Trajtim të përbashkët Recipes Bean. Infuzion. Merrni 40 g të thata copëtuar bishtaja valvulave konvencionale dhe derdh një litër ujë. Pastaj rreth 60 minuta për të ngrohur dush me ujë në 100 ° C.

Insistojnë 50 minuta dhe pastaj filtruar.
Infuzion të marrë 4 deri 5 herë në ditë për 1 qind. lugë. Supë. Bluaj 20 g krahë barishte të thata pods e fasule të zakonshme, pour 1 litër. ujë dhe vlim rreth ngrohjes mesme, sigurimin e avullimit të ujit në gjysmë, pastaj tendosje. Zierje pini gllënjka të vogla gjatë gjithë ditës.