Bimët mjekësore kulpër


Kjo dhuratë e përdorimit shumë të pyjeve, si një mjet për të multivitamin për të mbështetur veten e tyre normalisht në dimër dhe pranverë. Lëng kulpër shtuar në çaj, duke i thënë atij disa pronat e shërimit dhe shije të këndshme. Dhe ju mund të gatuaj me fruta kulpër - jam, pelte, pelte dhe madje edhe kafe! 1. Përshkrimi i centralit. Bimë medicinale kulpër opulus - branched pemë të vogël ose shkurre 1,5-4 m Ajo i përket zhymolostevyh familjes.. Fuçi mbledhje ndarë veshur leh gri-kafe. Lë gjerësisht ovate, i kundërt me dhëmbë të mëdha, 3 - ose 5 - lobed. Më të lë të zhveshur, të errët gjelbër, fund - pubescent poshtë lehta.

Lule mbi këshilla e degëve janë mbledhur në inflorescences umbellate sheshtë, të bardhë, lule buzë - të bardhë, të madhe, shterpë rim banesë; të mesëm - i vogël por pjellore, me lëvizje Call. Frutat e kulpër - lëng drupes kuqe të ndritshme formë të parregullt sferike me një bërthamë rrafshuar. Berries shije e hidhur, astringent, shije e hidhur zhduket vetëm pas acar. Ajo lule maj-qershor dhe fruta në gusht-shtator. 2. Kur bimë është e zakonshme. Bimë është e zakonshme në Siberi Perëndimore, Ukraina, Kaukaz, Kazakistani, stepe dhe pyjeve zona të Rusisë Evropiane. Ajo rritet në pyje, livadhe, ujore livadhe, përgjatë lumenjve, përgjatë skajeve të rrugës, së bashku liqenet dhe kënetat.


3. Si të shumohen. Kalina është shumuar zakonisht nga layering, kërcell dhe fidaneve. Pinjollë ruan të gjitha tiparet origjinale të një shumëllojshmëri të bimëve. Shpërndarja e shkurret si një mënyrë e riprodhimit preferojnë transplantim. Vetëm specie natyrore janë përhapur nga fara. Ky lulëzim do të duhet të presë 5-6 vjet. 4. Prokurimi i lëndëve të para dhe ruajtje. Kalina përket bimëve frutore të vlefshme. Në mënyrë që të përdorin leh medicinale mbathje e tij dhe degë, fruta dhe lule të kulpër. Kulpër leh korrur në prill-maj, duke marrë atë nga degët anësore. Për këtë qëllim, degët bëjë shkurtime rrethore në 20-25 cm, pastaj lidhur ato së gjati shkurtime dhe pastaj të ndara.

Ajo prishet në një shtresë të vetme dhe të thata në hije jashtë nën mbulimin ose në një tharëse në një temperaturë prej 50-60 C. Në formë të thata, ajo përbëhet nga një banesë ose me tuba copa zhelobovidnyh. Lagështia e saj nuk duhet të tejkalojë 14%. Ajo është e ruajtur në bales apo bales peshon 50-75 raftet kg. Raft jeta - 4 vjet. Frutat e kulpër mblidhen në mot të thatë gjatë pjekurinë e plotë të tyre, prerja off dorën me kërcell. Ajër të thatë, pezullimin lidhur duart, apo në furrat dhe furrat në një temperaturë prej 60-80 C. lagështisë së 15%, jo më shumë se 4% të frutave papjekur.

Nga materialet e papërpunuara të thatë 38-40%. Manaferrat e mbledhura mund, nenexhik dhe pastaj e shtrydhur atyre lëng medicinale. Ai pastaj derdhur në kavanoza qelqi me kapak. Sheqer dhe ndonjë lëng preservatives ruajtura të përkryer jo vetëm në pranverë, por me verë. 5. Përbërja kimike e bimëve medicinale. Manaferrat kulpër përmbajnë shumë acid Askorbik, sheqer, pektin, acide organike, taninet, acetik, acid izovaleriyanovu. Në leh e kulpër përmban taninet, glycosides viburnin, resins, flobafenny, vitaminë C, mangan, carotene, pektin, vitaminë E, formik, acetik, kaprilik dhe acid isovaleric.

6. Përdorimi i bimëve medicinale në mjekësi. Përgatitja e leh është përdorur si një shtrëngues në periudhën pas lindjes, gjakderdhje mitrës. Kulpër ndihmon në përmirësimin e sekretimit të lëng stomakut.
Ajo ka mbrojtur dhe veprim astringent është përdorur në mostretje. Berries barishte në çdo formë, duke përfshirë gatuar me mjaltë - si një choleretic. Berries, gatuar me mjaltit - për trajtimin e sëmundjeve inflamatore e traktit respirator sipërme, mushkëritë, bronkeve. Fruta të freskëta në asnjë mënyrë si laksativ, si një nxitës i sistemit kardiovaskular, anemi dhe nedokriv `saj, si një rregullator të traktit gastrointestinal, si një mjet për të multivitamin.

Frutat - përdoren si Vitaminonosnyye, tonik, diuretik i lehtë. Frutat e kulpër përdoren si infuzione dhe decoctions si bën të dalë djersë, tonik dhe qetësues. Kulpër medicinale lëng është përdorur si një ilaç djersitës, që ul temperaturën, poslablyayuscheho lehtë, vitamina, dezinfektues, me ngathët, kolit kapsllëk. Leng frutash ne trajtimin e inflamacionit ne goje - shpëlarje. Së jashtmi kjo është bërë obligim për herpes, puçrra fytyre rinore, diatez. 7. veprim i bimëve mjekësore në trup. Frutat të sigurojë antiseptik, astringent, cholagogue, veprim hemostatic.

Leh e kulpër përmirëson funksionin e zorrëve, stomakut, ul presionin e gjakut, qetësues, antispasmodic, antiseptik, hemostatic, veprim anti-inflamator. Ajo ka një efekt vasoconstrictor dhe rrit tonin e muskujve të mitrës. Kjo është për shkak të pranisë në të viburnin. Iridoids e përfshira në të, ka një efekt të fortë hemostatic. Barishte lëng ka veti analgjezik, promovon shërimin e ulçerës duodenale dhe ulcerat stomak. Rekomandoni polyps në zorrët dhe stomak, mëlçisë, neurozë kritik, për të parandaluar shndërrimin malinje, hipertensionit, epilepsi, histeri, si një tonik, kushtet asthenic, antitussive (me pertusis) mjet është efektive në parandalimin e abortit spontan, i cili stimulon zemrën.

Lëng i kulpër ka qetësues, qetësues efekt mbi sistemin nervor qendror, ka veprim antispasmodic. Lëng i lë vepron si një mjet i mirë për forcimin abrasions pas sëmundjeve të rënda, skuqjen e lëkurës dhe liken. Ata lyej lëkurën e prekur. 8. Metoda e përdorimit të bimëve medicinale. Zierje e leh e kulpër. 20 gram sheqer të para dhe 250 ml ujë, vlim për 10 minuta, kullimin. Pini 1 tbsp. l. 3-4 herë në ditë. Infuzion i leh e kulpër. Ajo duhet të marrë 10 g papërpunuara copëtuar pour 1 filxhan ujë të vluar, vlim për gjysmë ore, filtër dhe pini 1 tbsp. l. 3-4 herë në ditë. Infuzion i manave të kulpër.

Berries terren në një mortajë, derdh ujë të valë gradualisht në normën prej 1-2 shekuj. l. ullinj në 1 filxhan me ujë të valë. Insistojnë për 4:00. Infuzion pije gjatë ditës, një total prej 3-4 gota. Lëng frutash kulpër tonik zakonisht. Shtrydh lëndët me gatuar, fruta pure pjekur. Cakto për të ngrënë 1 / 4-1 / 3. mjaltë në një raport prej 1: 2 herë në ditë. Lëng nga gjethet e kulpër. Pini 1/4 c. me mjaltë tri herë në ditë. Ekstrakt nga leh e kulpër. Ekstrakt medicinal kulpër përgatitur në alkool 70% në një raport 1: 1. Përshkruan brenda 20-40 bie para ngrënies 2-3 herë gjatë ditës.

Manaferrat supë kulpër ftohjet, kollë. 1 tbsp. Manaferrat lugë pour 1 filxhan ujë, zierje për ngrohje të ulët të valë për 10 minuta, cool, profiltruyte, lëndëve të para shtrydh. Pini 1 tbsp. lugë tre herë në ditë. Zierje e leh e kulpër mitrës gjakderdhje. 4 orë. Lugë papërpunuara derdh 250 ml ujë, zierje për ngrohje të ulët për gjysmë ore, filtër ende të nxehtë. Vëllimi i supë të sjellë ujë të zier në origjinal. Merrni para ngrënies për 1 st. lugë tre herë në ditë. Infuzion i luleve kulpër me anginë. 1 tbsp. e lule derdh 250 ml ujë të vluar, të përfundojë dhe të lënë për 1 orë, pastaj të filtruar. Gargarë disa herë në ditë.

Lule infuzion kulpër në inflamacion të organeve gjenitale femërore. 5 gram lule derdh 250 ml ujë të ngrohtë, të nxehtë në një banjë me ujë të vluar për 10 minuta, cool, filtër. Pini 1 tbsp. lugë tre herë në ditë. Ranozazhyvlyayuschyy dhe rikthen supë. 15 - 20 g të leh pluhur të thatë në 250 ml ujë, vlim për 20 minuta, të lënë për 1 orë. Pini 1 tbsp. lugë tre herë në ditë. Supë për trajtimin e integruar e tumoreve malinje, mëlçisë, traktin gastrointestinal. 7 g i leh pluhur të thatë në 250 ml ujë, vlim për 30 minuta insistojnë 01:00. Merrni 1 lugë gjelle 3-4 herë në ditë.

Supë për të rritur koagulimin (me k