Bimë medicinale Calendula


Bimët Përshkrim kumak. Kumak Calendula officinalis ose -. Një lartësi barishtore vjetore bimore e 40-70 cm Calendula kredituar në Compositae familjes. Rrjedhin saj mbështjellë qime gjëndrave i drejtë, ribbed, të ngurta. Kumak lë sessile, alternative, heshtak e sipërme, më të ulët mbrapa, vezak, zgjatur. Bimët Fruta - achene, maturohet në gusht. Lule lulëzim nga qershor deri në fund të vjeshtës, kallam, e kuqe dhe portokalli. Ata janë mbledhur në shporta të mëdha. Shpërndarja e Calendula. Homeland kumak - Azi Qendrore, Jugore dhe Evropa Qendrore. Në kultivuar si një bimë medicinale dhe dekorativ.

Kultivimi i Calendula medicinale vjen në shumë familje. Calendula officinalis: bosh. Për trajtimin e çorape shporta lule barishte. Harvest prerja off periudhën e tyre lulëzuar Calendula rrjedh në bazë. Kimik shporta përhapur një shtresë e hollë apo jashtë në hije ose në një tharëse në 40-50 ° C. tharë lëndëve të para mund të përdoren për 2 vjet. Përbërja kimike e bimëve medicinale. Në kumak inflorescences lule janë substanca tannic dhe e hidhur, carotenes, flavonoids, acide organike, vajra esenciale, mukusit, katranin. Në rrjedh dhe gjethet e bimëve të gjetur kalenden.


Farat përmbajnë vaj yndyror dhe alkaloide. Calendula: pronat medicinale. Lulet e barishte Calendula me qetësues, cardiotonic, shërimin plagë dhe veprim anti-inflamator. Bimore ka veti antiseptike, trichomonads prishjen dhe Stafilokoket. Pronat më të rëndësishme të përgatitjeve Calendula kanë choleretic, antispasmodic dhe antibacterial. Calendula: indikacione për përdorim. Droga me marigolds përdorur si një mjet të jashtëm në stomatologji, në sëmundjet e zgavrën me gojë (sëmundjes periodontale, pioreya, malcim nullesh), me gjakderdhje mishrat ndihmon të nënshkruar indeve gum.

Tretësirë ​​Shpëlaj Calendula ndihmon në trajtimin e fyt i lënduar dhe grykët. Në gjinekologjisë infuzion është përdorur për të trajtuar trashje dhe trihomonadnyh erozionin qafës së mitrës si douching. Së jashtmi Calendula përdorur për abrasions, djegiet, bruises, shkurtime, plagë të vogla. Brenda Calendula paraparë për sëmundjet e fushës kardiovaskular, i shoqëruar nga gulçim, edemë, palpitations. Ajo ka një hypotensive, efekt qetësues, redukton ënjtje dhe ndihmon normalizimin e aktivitetit kardiak. Calendula tretësirë ​​trajton hipertensionit në pacientët e ajo rrit efikasitetin, përmirëson gjumin dhe dhimbje koke zhduket.

Efekti terapeutik i Calendula vërejtur me ulçerë stomakut, gastriti dhe enterocolitis, ulcerat 12tiperstnoy, kolit. Calendula barishte medicinale ul kolesterolin dhe urina bilirubin rrit funksionet nxjerrës dhe sekretore, përmirëson përbërjen e biliare në mëlçi. Medikamente për trajtimin e Calendula. Infuzion për përdorim të jashtëm. 5 gram lule kumak të krijoj një litër ujë të vluar, të lënë për 5 minuta, filtër. A fasha kafshon kafshëve, djegiet, thyerje, lezione të lëkurës. Infuzion mjekësor me aritmisë, hepatitit. Një lugë gjelle lule Calendula brewed pintë ujë të zier, për 01:00, filtruar.

Pini një gjysmë gotë katër herë në ditë. Alergji infuzion. 10 g lule Calendula krijoj një gjysmë gotë me ujë të zier, në një termos për 1-2 orë, filtër.
Pini 2-3 herë në ditë për 1 qind. lugë. Infuzion me anginë. 10 g lule Calendula krijoj 1/4 litër ujë të vluar, të mbështjella, të lënë për 4-6 orë. Pastaj të filtruar infuzion, lëndëve të para shtrydh. Përdorni një shpëlarje për 1 h. L. një gotë me ujë të ngrohtë. Infusion në sëmundjeve të traktit gastrointestinal. 2 tbsp. lugë lule kumak krijoj 1/4 litër ujë të valë e nxehtë, ngrohjes, nxitje në një banjë me ujë pesëmbëdhjetë minuta. Pastaj ftohtë 50 minuta, filtruar.

Vëllimi i supë të sjellë ujë të zier në 250 ml. Marrin 2-3 herë në ditë në formën e ngrohjes 1-2 tbsp. lugë. Tretësirë ​​si cholagogue. 1 tbsp. lugë lule Calendula derdh 1/4 litër 70% alkool, të lënë për 2 javë, filtër, lëndëve të para shtrydh. Pini 2 herë në ditë për 1 h. L. Pomadë për sëmundje të ndryshme të lëkurës. 10 g lule grimcuar kumak përziera me 50 g vazelinë. Aplikoni për të lëkurës të prekur. Farmaceutikë kumak në farmaci. Shitja apo Calendula në një farmaci? Sigurisht, po, atje ajo është e përfaqësuar mirë. Lule kumak janë në dispozicion në kartona të 50 g

- Përdoret për përgatitjen e infuzione. Thonjtë infuzion drogë në dispozicion në 40 ml gota - e përdorur për gargling, djegiet, ekzemë plagëve, shkurtimet dhe si cholagogue,. Vaj me Calendula barishte "Calendula" - përdoret për lubricating jashtë për djegie, shkurtimeve, dhe kështu me radhë N. "Kaleflon." - E përdorur në gastrit akut kronike, stomakut dhe 12tiperstnoy zorrës së trashë. Calendula: contraindications. Herë pas here Calendula mund të shkaktojnë alergji. Contraindications të tjera me përjashtim të intolerancës individuale të kumak lule - nuk ka.