Bimë medicinale Kalanchoe


Përshkrim. Kalanchoe pir'yaste - Lartësia barishtore shumëvjeçare bimë medicinale nga 1,2 m I akuzuar për familjen Crassulaceae.. Kalanchoe lignified rrjedhin në fund, me mish, i drejtë, të degëzuar. Gjethet e bimëve janë të trashë, e kundërt, plot lëng, skajet e cila zhvillohet plantlets rinj. Lulet janë bimë me tuba, gjelbër-rozë, të mëdha, të mbledhura në inflorescences paniculate në krye. Bimët frutore përbëhet nga 4 kartat. Blooms bimë medicinale Kalanchoe pir'yaste mënyrë sporadike në shkurt - Mars, por në vitin e dytë të jetës. Përhapja e uzinës. Në CIS Kalanchoe - houseplant. Në uzinën e egër e gjetur në Shtetet e Bashkuara, Azi Qendrore dhe Afrikë.

Si një houseplant, Kalanchoe pir'yaste mund të lulëzim gjatë gjithë vitit. Dhe arsyeja është se cirk mund të stimulojë lulëzuar Kalanchoe për krijimin e një artificial errësojë atë. Zakonisht bëj kështu - ajo me bollëk tallaze, dhe pastaj fshehin në një qoshe maloosveschaemyy pa lotim për një muaj të tërë. Përfundimisht ai u kthye përsëri në dritare dhe i dha ujë si zakonisht. Sigurisht, është e këshillueshme për të ushqyer plehrave terren me përqëndrime të ulëta të azotit, por përmban kalium dhe fosfor në sasi normale.
Në dimër, pas një pritemneniya muaj, ai ka nevojë për të zgjatur artificialisht llambë ditë. Pas lulëzuar lule prerë dhe tenxhere të vënë në prag shaded dritare.


Muaj Sledyuuschiy ajo pothuajse nuk ka tallaze, pastaj korrigjoj në vend të ndezur siç duhet dhe i dha ujë si zakonisht. Që nga bimë pëlqen dritën por jo ndjenja rrezet direkte të diellit, të mbajtur atë në dritaret perëndimore dhe lindore nga pranvera në dimër, dhe në dimër - në një dritareje dritare jugore. Gjatë muajve të ngrohtë, Kalanchoe tallaze moderuar, pa tharje e tokës. Korrje e Kalanchoe. Në aplikimet mjekësore përdoret lëng Kalanchoe. Për të marrë të nevojshme në ujë të rrjedhshëm për të larë rrjedhin dhe gjethet e Kalanchoe dhe pastaj mbahet në një temperaturë prej 5 në 10 ° C në një vend të errët për jo më shumë se shtatë ditë.

Pastaj lëndë e parë e shtypur deri sa të qetë dhe të shtrydh. Atëherë ju keni nevojë për të mbrojtur filtrin rezulton të lëngshme dhe vetëm atëherë mund të kursejnë 20% alkool. Përbërja kimike e bimëve medicinale. Në një letër Kalanchoe bimë medicinale janë mikro dhe makro, polysaccharides, acide organike, minerale, disa enzima, taninet, flavonoids. Pronat farmakologjike e Kalanchoe. Bimore lëng ka veti bakteriostatik dhe baktericid, ndihmon pastruar plagët e indeve të vdekur, duke përshpejtuar shërimin e tyre manifeston efekt anti-inflamator lokal. Përdorimi i Kalanchoe.

Lëng jashtmi Kalanchoe është përdorur në trajtimin e ulcerat presion, djegiet, ulcerat venoz, plagë jo-shërimin. Për ta bërë këtë, të vënë ulçerë ngjyhet sipërfaqe dhe përbëhet nga 4-5 shtresa të garzë. Bimët medicinale janë edhe lëng shfaqet në trajtimin e erizipela, dhe ne trajtimin e semundjeve te ndryshme dhe dëmtimeve të syrit. Ajo përdoret gjithashtu për të trajtuar gingivitin, stomatitit, sëmundjet orale, duke shkaktuar si aplikacionet në mukozën e gojës. Medikamente të përdorura në Kalanchoe me nipples plasaritur në trajtimin e plagëve perineum, erozionit qafës së mitrës, ruptures pas lindjes.

Medikamente. Kur angina. Ju duhet të përzierje e drogës Kalanchoe lëng me ujë të ngrohtë në një raport prej 1: 1 dhe gargarë shpesh. Kur venat me variçe. Shpëlaj gjethet e Kalanchoe, pak e thatë, me kujdes bluaj dhe mbushur atyre gjysmë shishe gjysmë litër. Pastaj derdh në buzë me vodka dhe të insistojnë në një vend të errët 7 ditë, herë pas here lëkundje. Infuzion filtruar dhe fshij këmbët e tyre - nga këmbë në gju. Farmaceutikë Kalanchoe. Lëng Kalanchoe - prodhuar në shishe 100 ml ose 10 ml ampula; Kalanchoe vaj vjen në tubat e 10, 30, '50

Contraindications. Shenjat e lëng intolerancës Kalanchoe - një shumëllojshmëri të reaksioneve alergjike, djegie, diarre, urth. Bimë është e kundërindikuar në pacientët me grykët kronike.


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!