Bimët mjekësore shalqi ngrënshëm


Përshkrim. Shalqi është i ngrënshëm - një bimë vjetor servil ka rrumbullakuar pesë-cepësh rrjedhin. Ajo i takon familjes Cucurbitaceae. Bimët rrjedhin gjatësi dy metra ose më shumë, bronkial. Lë kryesisht zemra-formë, trilobed, i përafërt, alternativ, thellësisht pjatë prerje 5 ingranazhet theksoi fraksionet. Pranë gjethet rriten tendrils të degëzuar. Lulet janë unisexual, të verdhë, të mëdha. Bimët mjekësore shalqi blooms ushqimor në verë. Frutat e saj piqen në gusht dhe shtator. Fruta është një kokrra të kuqe false sferike me një sipërfaqe të qetë, e cila arrin deri në 20 kg. Mishi i saj është i kuq ose rozë, e ëmbël dhe plot lëng.

Nuk janë të varieteteve të shalqinit me tul bardha-verdhë. Rritja Places. Në tabelën e egër shalqi gjetur në Afrikën e Jugut. Kultivuar në rajon Vollga. Çorape. Në mënyrë që të përdorin zhvishem mjekësore dhe tul e shalqi të pjekur. Përbërja kimike. Në tul shalqi ngrënshëm përmban SUKROZË, fruktozë dhe glukozë. Në kohën e ripening ajo është e dominuar nga fruktoza dhe glukozë. Gjatë ruajtjen e shalqi në ajo akumulon sukrozë. Në fruta fibrave brumë janë të pranishme, pektin, magnez, kalcium, kalium, sodium, hekur në formën organike, substancave alkaline, fosfor, acid folik, vitamina B, PP, C, carotene.


Në fara shalqi të naftës është e ngjashme me bajame. Pronat farmakologjike. Shalqi është tonik ushqimor, choleretic, diuretik i fortë, që ul temperaturën dhe efekt anti-inflamator. Ajo rrit lëvizshmërinë e zorrëve dhe normalizes metabolizmin. Mjekësi e aplikimit. Mjekësi tradicionale është aplikuar veprimit saj diuretik kur gurëve dhe mëlçisë, dhe ënjtje shoqëruar me sëmundjen e sistemit kardiovaskular dhe veshkave. Shalqi nuk shkakton acarim të traktit urinar dhe veshkat. Shalqi mund të përdoret për obeziteti, sëmundjet akute dhe kronike të mëlçisë acidozës origjine ndryshme, nëse është e nevojshme, agjërimit gjatë trajtimit.

Tul celulozë shalqi ndihmon për të eleminuar kolesterolin, përmirëson tretjen, dhe është i pranishëm në acid Askorbik shalqi dhe folik sigurojë protyvosklerotycheskoe ndikim. Tul celulozë në barishte dhe shalqi ngrënshëm pektin kontribuojnë për të optimizuar gut mos provokoni vanitet. Medikamente. Për 2-2,5 kg shalqi i freskët mishi fruta ngrënshëm rekomanduar për të ngrënë në ditë me cystitis, gurëve në veshka, nefrit dhe pyelonephritis pa vonesë në lëngun e trupit. Flesh shalqi i freskët ngrënshëm rekomanduar për të përdorur gjatë laktacionit, shtatzanisë, anemi dhe në shtetet që janë të lidhur me mangësi hekuri.

Në mënyrë që të marrë 1 gram hekur trupit duhet të hani 1 kg mish fruta shalqi. Fresh lëng shalqi për trupin totale forcimin pijë 200 ml deri 4 g. Per dite. Farat e bimëve mjekësore të përdorura si një ilaç për krimbat. Të freskëta dhe të thata zhvishem shalqi zier dhe shkalla e 01:10 1/2 filxhan me 4 g. Per dite merret si një diuretik. Që rinds shalqi larë brushat shtresa sipërfaqësore, të thata dhe të ruhet në një kuti kartoni. Merrni një diuretik të fortë për 20 minuta para ngrënies 3 g. Per ditë për 5 gram me ujë, të cilat tretur mjaltë. Contraindications.

2-2,5 kg në ditë e brumit të freskët shalqi mund të përdoret me cystitis, urolithiasis, pielonefrit, pa vonesa ndodhin në lëngjeve të trupit.