Bimët mjekësore mustaqe i artë


Mustaqe Artë: një përshkrim të impiantit.
Mustaqe Artë ose kalliziya aromatik - një barishte barishtore shumëvjeçare deri në dy metra. Ajo i përket kommelinovyh familjes. Lë mustaqe alternative e artë, të madh, jeshile të errët, të lartë shkëlqim. Nga këndellur shoots kalliziyi mustaqe ëmbël nda horizontale nga papjekur lë në fund të prizën e lë të rinj. Lulëzuar bimët janë që s'bie në sy, të vogla, të mbledhura në buds apikal gjata që lëshojnë një hyacinthine këndshme aroma. Golden foto mustaqe. Riprodhimi dhe kujdesin për mustaqe të artë. Në kalliziya shtëpie mjedisit blooms aromatik janë tepër të rralla, por shpejt e shumëfishon dhe rritur lehtë.

Dritë-por fabrikë nuk bëni si rrezet e diellit direkte. Me një mungesë e diellit lë mustaqe barishte artë shtrirë i gjatë dhe i zbehtë. Nëse bimë është ndezur siç duhet, ajo ka një ngjyrë të errët purpurtë. Mustaqe Artë nuk i pëlqen kur rearranging nga vendi në vend, si kjo ndryshon ndriçim. Nga e cila rrjedh se në qoftë se qëllimi juaj është për të marrë një vend të përhershëm për atë një pak më të mirë, pastaj të lëvizin atë përsëri duhet gradualisht. Temperatura më e mirë për rritje mustaqe Artë 22-25 ° C. Nëse ju mbani barin në një vend të ftohtë, ajo duhet të lihet mirë, kështu që nuk është rënë gjethet dhe nuk rënë në letargji.


Se asgjë penguar qasjen e ajrit në rrënjët, kalliziyu aromatik më i mirë mbjellë në pots me një fund të gjerë, dhe pjesën e poshtme të tenxhere do të ishte mirë për të vënë kullimit. Që nga rrënjët e bimëve rriten shpejt, bimët atëherë transplantimit duhet të tenxhere pak më të madh. Golden mustaqe - një barishte ujit-loving. Prandaj, ajo është shpesh e nevojshme për të llak ujë dhe i kushtoj vëmendje për faktin se toka në tenxhere nuk thahet. Kalliziyu aromatike pleh ushqim në pranverë, verë dhe vjeshtë jo më shumë se një herë në javë, dhe në dimër - jo më shumë se një herë në çdo dy deri tre javë. Alternate organike dhe minerale plehrave.

Përhapja kalliziyu aromatik apikal pjesë mustaqe. Prerje për riprodhimin janë të prerë në dy sustavchiki nën kyçin e këmbës, dhe pastaj i zhytur në ujë. Mbjellja në tokë ndodh në 7 - 10 ditë, kur ka pasur rrënjët. Çorape. Për një efekt më të mirë terapeutik të aplikoni mustaqet e artë, ju duhet të përgatisin një mënyrë të veçantë. Për ta bërë këtë, të prerë mustaqet dhe rrjedhin bimë të vënë në një qese plastike dhe e vënë mbi 14 ditë në temperaturë të ndarjes frigorifer e rreth 3 ° C. Gjethet mund të përdoret për të bërë droga qëndruar 3 ditë në frigorifer.

Përbërja kimike. Mustaqe Golden përmbajë kaempferol, quercetin, glycosides, fitosteroyidiv, tanin, pektin, krom, bakër, hekur, nikel, vitaminë C, provitamin A, vitaminë C. Pronat e dobishme e bimëve mustaqe të artë. Bimët mjekësore mustaqe artë ka anti-inflamator choleretic, immunomodulatory, antispasmodic efekt, expectorant, në trupin e njeriut. Ka aftësinë për të forcuar kapilarët dhe efekt hemostatic. Mustaqe Artë: indikacione për përdorim. Droga e bëra nga bimët medicinale mustaqe të arta përdoren në sëmundjet e traktit biliar, shpretkë dhe pankreasit.

Mustaqe Golden përjashton toksinave nga trupi dhe ndihmon në rregullimin e bilancit acid-bazë të sistemit të tretjes. Infuzion mustaqe është përdorur për të trajtimin e astmës dhe sëmundje tiroide. Mustaqe i hidhur i artë fërkim nyje dhimbshme 1-2 herë në ditë. Ajo është përdorur për të trajtimin e reumatizmi. Pra pas nyjet palë fshij tretësirë ​​kaliziyi dhe pastaj të vënë leshi pambuku për ngrohtësi dhe fashë. Gjethe të freskëta të bimëve trajtohen elb, dhe infuzion drogë mustaqe artë me lavazh sy konjuktivit. Lë mustaqet e artë e përdorur për djegie dhe ngrirja, vendin goditjet, gunga bruises.

Supë dhe infuzion trajtuar bronkit dhe kollë. Barishte lëng me anginë pije në fyt. Mustaqe Artë tregon aktivitet antitumor mund të ketë efekte immunomodulatory. Naftës dhe arit mustaqe ekstrakt alkoolik i sëmundjeve të saj rrjedhin trajtojnë të shpinë dhe nyje. Kur otitis ngrohur pak, lëng të përgatitur fllad futur në vesh. Mustaqe Artë në mjekësinë tradicionale. Infusion kalliziyi ëmbël në sëmundjet e majit
sistem vnoyi. 20cm finely bërxollë gjethet në një gotë, pour 1 litër ujë të vluar, pastaj të lënë gjatë natës (të mbyllur) filter. Pini 40 minuta përpara se të hahet një filxhan çerek 3-4 herë në ditë.

Në bronkit akut. Pini infuzion kalliziyi ëmbël përzier me mjaltë në një raport 1: 1, gjysmë ore para ngrënies tre herë në ditë për 1 lugë ëmbëlsirë. Infusion kalliziyi aromatike me konjuktivit. Pjesa 3 tablespoons copëtuar të thata lule Calendula drogës dhe 1 lugë çaj të lë copëtuar finely krijoj litra kalliziyi kat ujë të valë. Mbush në një termos për 1-2 orë, pastaj të filtruar. Aplikoni infuzion rezulton për larjen e syve dhe gjysmë filxhan 4 herë në ditë me gojë. Kalliziyi supë me salcë me sëmundjet e sistemit të tretjes. Hidh tri gota të vluar 20 cm e ujit finely copëtuar lë, dhe zierje për ngrohje të ulët për një çerek ore.

Insistojnë 00:00 (mbështjellë), filtruar dhe lëndëve të para shtrydh. Merrni një filxhan çerek 40 minuta para ngrënies 3-4 herë në ditë. Kur kolliteni. Zierje medicinale mustaqe pije të nxehtë i artë 40 minuta para ushqimit për lugë 1 ëmbëlsirë. Tretësirë ​​mustaqe artë për trajtimin e fibroids. Imët pres 25-30 konflikt sustavchikov, të përzier me gjysmë litër vodka, pastaj të lënë për 14 ditë në një vend të errët, filtër. Merrni 10 pika për 30 ml ujë në mëngjes në një stomak bosh përpara se të hahet. Alkooli tretësirë ​​nuk duhet të ingesting një disa minuta për të marrë në gojë. Çdo rritje e ditë nga një numër i pikave, duke arritur 25-30 pika në ditë.


Pastaj të ulur dozen në 10 pika - një rënie në ditë. Pas vitit të parë të marrë një pushim. Koha e trajtimit - 5 kurse. Tretësirë ​​e mustaqe të arta në astma bronkiale. Muzik 15-20 mustaqe sustavchikov artë, i hedh 1 litër vodka dhe mbush për 14 ditë në një vend të errët, të filtruar përmes garzë. Pini tre herë në ditë për 1 ore perpara nje vakti dhe 1 lugë ëmbëlsirë. Vaj nga mustaqe të artë. Nga gjethet e bimëve të shtrydh lëng, majtas tortë e thatë, pres, derdh vaj ulliri, mbush për 14-21 ditë, filter, shtrydh tortë. Vë llapë e gjethet e kalliziyi ëmbël për abrasions.

Ujë të ngrohtë për të shpërndarë materiale të papërpunuara pluhur, përzierje nga mbi një leckë dhe të aplikoni për vend lënduar. Kalliziyi shurup të ëmbël si një expectorant. Bluaj 20 fletë cm, pour 0,5 gota e ujit. Vendos një zjarr të vogël, të sjellë një zierje dhe ziej derisa supë do të mbetet në 1 st. lugë. Ftohtë shurup, shtoni 1 lugë gjelle vodka filtruar. Mix 2 pjesë sheqer dhe 1 pjesë ujë, të sjellë një zierje. Mix një gjysmë gotë me shurup dhe supë, të sjellë përzierje në një çiban, cool. Lëng Kalliziyi salcë me anginë. Muzik dy karafil hudhër, pour 2 gota të valë neharyachiy ujit, insistojnë 02:00, filtruar.

Në infuzion rezulton drogës shtoni 1 lugë. Lugë e perplasjeve lëng dhe 0,5 h. Lugë mjaltë. Pije lëng tuaj fyt 6 herë në ditë. Mustaqe Artë, contraindications. Fëmijët me astmë, plotësim është e kundërindikuar mustaqe të artë.