Bimët mjekësore lot Kukushkin


Legjenda e impiantit Kukushkin lot thotë se krisur Ascension qarë mbi këtë fabrikë dhe lulet e tij ishin njolla e lot. Shikoni me kujdes dhe ju do të vërtetë të shihni dots - kjo është arsyeja pse centrali u emërua lotët Kukushkin! Një tjetër emri Kukushkin lotët - Orchis i ndotur. Përshkrim bimët lotsjellës Kukushkin. Lotët Kukushkin - një barishte medicinale lartësi gjithëvjetor e 25-50 cm me dy rrënjë - zhardhokët rrumbullakuar. I takon familjes Yatryshnikovye. Bimët rrjedhin dendura, i vetëm, i drejtë. Gjethet janë të zgjatur - heshtak ose ovate, ngushtuar në bazën në amplexicaul vaginë, vuri në anën tjetër, ata në top - qetë, lineare, me ngjyrë vjollcë - njolla kafe.

Lule - rozë apo të kuqe-vjollcë me shportsa gjatë. Fruta Kukushkin lot - një kuti me shumë fara të vogla. Lulëzuar bimët nga fundi i majit dhe zgjat deri korrik, frutat piqen në qershor-gusht. Kukushkin lot foto. Grow Kukushkin lot? Bimët mjekësore lotët Kukushkin rritet në zonat pyjore-stepë dhe pyjore në Ukrainë, Rusi Evropian, Siberi, Bjellorusia dhe Azinë Qendrore. Bimë rritet kryesisht në periferi të kënetave, livadhe me lagështi bashku, brigjet e lumit, skajet e pyjeve dhe clearings, në mesin e shkurre. Lotët Përgatitja Kukushkin. Për trajtimin lotët Kukushkin në fund të lulëzuar ose menjëherë pas lulëzuar (ndërsa ajo është e lulëzuar shigjetë) zhardhok korrur - rrënjët e bimëve.


Dyqane vetëm rrënjët rinj lot Kukushkin. Për ta bërë këtë, ata gërmuan, lahen në ujë të ftohtë, pastrohen nga papastërtitë dhe lëkurës, dhe i lidhur në një fije të qëndrojë 4 minuta në ujë të valë. Pastaj të thata zhardhokët rri e tyre në të njëjtën fije, mund të jenë të thata në tharje kabinete dhe furrat. Kur tharje ato zhduken erë dhe shije të hidhur. Si familje Yatryshnikovaya zridilo shumë kohët e fundit, bimët korrjes të kësaj nevoje të familjes në sasitë e nevojshme për aplikimin. Përbërjen kimike lot Kukushkin. Të zhardhokët e bimëve përmbajnë glycosides, dekstrin, proteina, niseshte, e hidhur, vaj të paqëndrueshme, metilpentozany, pentozany, kripërat minerale dhe sukrozë.

Pronat medicinale e bimëve lot Kukushkin. Droga e bëra nga zhardhokët Kukushkin lot me jetëdhënës, mbrojtje dhe veprim anti-inflamator. Aplikimi lot Kukushkin. Tubers supë lotët Kukushkin përdorur në astma bronkiale, bronkit kronik dhe akut, tuberkulozi pulmonar, pneumoni kronike, kolit ulcerative, cystitis, enterocolitis, kolit, Ulçera duodenale dhe stomak, gastrit, dobësi seksuale, diarre, të shërohem pas një rraskapitës sëmundje, gjakderdhje në lodhje pleqërie. Tubers mukusit Kukushkin lot thithjen pengon nga trakti gastrointestinal.

Zhardhokët Kukushkin lot ilaç popullore e përcaktuar për sëmundjet kronike të traktit digjestiv dhe të rrugëve të frymëmarrjes, tuberkulozi lëkurës, pruritit pleqërie, me dermatoses me cachexia. Gatuar në rrënjët e qumështit lot Kukushkin përdorura për xhevairi. Lot trajtim Kukushkin. Lotët supë Kukushkin. 3 - 5 gram zhardhokët pluhur orchids derdh një filxhan çerek ujë, pastaj shtoni ujë të valë për 400 ml, vlim në banjë me ujë për 10 minuta, cool, filtër. Pini tri herë në ditë për një gjysmë filxhan supë. Lotët Infusion Kukushkin. 1 ch. L. tubers fragmentuar barishte lotët Kukushkin derdh një gotë me ujë të vluar, të rrjep për 15 minuta.

Merrni 3 g. Një ditë për 2 lugë. l. para një vakt. Alexander , veçanërisht për