Orchis meshkuj bimore medicinale


Sa e bukur lule Orchids njerëzit, por ata nuk janë bimë të vlefshme dhe rrënjët e saj ... sepse prona shumë të vlefshme të rrënjëve të Orchids burrave. Për shembull, lëng i freskët rrit zhardhokët e saj dhe të vjetër - të pengojnë fuqinë seksuale. Pra, Orchis i ndotur impotencë te meshkujt mund te kuroje lëngje e saj shëruese! Prandaj, mjekësia tradicionale ka kohë që janë përdorur në shumë vende për trajtimin e sëmundjeve të pjesëve të ndryshme të rrënjëve, pluhur e rrënjëve dhe të mukusit (pluhur me rrënjë të gjata tronditur në ujë të nxehtë) Orchids burrat. Të Orchis meshkuj: Përshkrimi i centralit. Orchis mashkull - barishte barishtore shumëvjeçare që i takon familjes së Orchids (Yatryshnikovye).

Rrënjët e Orchids burrave - dy patate, e tërë, e madhe. Zhardhok jetuar 2 vjet, dhe pastaj të zëvendësojë ajo rritet një të re, të rinj. Rrjedh e bimëve - të vetme, të thjeshtë. Lë - lëng, i ndritur, i zgjatur-heshtak, glabrous. Lulet mashkullore janë orchids - dritë ngjyrë vjollcë i mbledhur në grupe të shkurtra, i ngjan një vezë. Frytet e orchids njeriut - kuti. Farërat - të shumta, të vogla. Lulëzuar Orchids njerëzit atje maj-qershor. Bimët mjekësore në Orchis Latine meshkuj - Orchis mascula L. Orchis foto mashkull. Orchis mashkull: Rritet Të Orchis meshkuj mund të gjendet në jug të zonës pyjore në pjesën evropiane të Rusisë, Uralet, Ukrainë (Krime dhe Karpatet), Baltik, Kaukaz, Afrikën e Veriut, në Evropën Perëndimore, Azisë së Vogël.


Të Orchis meshkuj: bosh. Prokurimi i lëndëve të para të prodhuara nga centrali në fund të lulëzuar ose menjëherë pas lulëzuar. Zhardhokët e rinj dyqane. Zhardhokët gërmuan larë, pastruar lëkurën, prerë në copa, i lidhur në një fije dhe i zhytur për 5 minuta në ujë të vluar për të parandaluar rrënjët sprouting gjatë magazinimit. Thatë në furrë ose në pezullim në hije. Materiale të papërpunuara thatë quajtur salepa. Zhardhokët janë përdorur zakonisht në formë pluhuri, kështu që ata melchat. Të Orchis meshkuj: përbërjen kimike. Në tubers barishte Orchids burra gjenden naftës esenciale, substancave të hidhura dhe të mukusit (niseshte polysaccharide pentozany, metilpentozan).

Të Orchis meshkuj: pronat medicinale. Mukusit, rrënjët dhe pluhur ka një tonik, mbrojtur, hematopoietic, anticonvulsant dhe veprim anti-inflamator. Orchis burra: dëshmi.
Mukusit salepa gjetur aplikime në sëmundjet e traktit gastrointestinal, diarre, kollë, cystitis, cystitis dhe dhimbje dhëmbi. Zhul ngadalëson thithjen në traktin gastrointestinal. Mukusit përmirëson me impotencë, lodhje nervor, dobësi pleqërie dhe dobësi pas sëmundjes. Brenda pije mucilaginous përpara se të hahet në mëngjes, duke shtuar mjaltë. Salepa supë mund të përdoret në trajtimin e dhimbje këmbë, paraliza, gurët në veshka dhe gastrit.

Bimët supë Zhardhok me pije qumësht me pneumoni, bronkit, sëmundje të organeve femërore, gastrit dhe madje si një kontraceptiv. Trajtimi Orchis mashkull. Orchids pluhur burrat. 5 - 10 gram zhardhokët pluhur Orchids njerëzit vetëm derdh një gotë qumësht dhe shkoi tronditur vskypevshyy derisa një mukozë të trashë. Në ujë të valë, shtoni 4 tbsp. l. verë natyrore. Merrni një filxhan çerek 4 g. Per dite. Orchis burra me impotencë. Besohet se orchids zhardhokët meshkuj ndihmë me impotencë, dhe për këtë ata kanë nevojë për një çdo ditë pak është vmochuyuchy i parë në vaj ulliri, pirja e disa gllënjka verë natyrore.

Dhe nuk ka dyshim i ndotur Orchis - rrënjë mashkull, përndryshe ku do të shkojë deri tregime për forcën e tij?! Alexander , veçanërisht për www.rasteniya-lecarstvennie. ru