Orchis medicinale bimore i ndotur


Përshkrim i ndotur Orchids. Orchis pika pika (salep) apo lotët Kukushkin - barishtore lartësi barishte gjithëvjetor 0,2-0, 5 m.
Orchis i ndotur në latinisht - Dactylorhiz maculata L. Gone familjes Yatryshnikovaya. E saj rrjedh padegëzuar, i drejtë. Lë barishte orchids me pika theksoi, ovate, glabrous, i ndritshëm. Root i ndotur Orchids - zhardhokët ovale. Blooms bimore në maj dhe korrik - Lulet e saj janë të përbërë nga 6 petals dhe të mbledhura në inflorescences dendur si veshët janë të zbehtë rozë. Bimët frutore - kuti mnohosemennaya, ripens muajit Korrik - gusht.

Orchis: blerja e impiantit të para. Orchis e mjekësisë tradicionale i ndotur përdor për të trajtuar sëmundje të ndryshme dhe trajtimin e saj, rrënjët tuberoze nevojë. Kjo është bërë menjëherë pas lulëzuar ose drejt në të. Dyqane vetëm zhardhokët e rinj i ndotur Orchids. Zhardhokët bimët gërmuan me lopata, brushat janë tokë, i larë në ujë të ftohtë, peeled. Pastaj ata i lidhur në një fije dhe shkurtimisht zhytur në ujë të valë. Pastaj ajrit të thata në harresë. Orchis i ndotur foto. Ku rrit Orchis i ndotur?


Bimë është e zakonshme në pjesën evropiane të Rusisë, në Siberi. Bimë rritet në pyje të përziera, glades, në mesin e shkurre në vende me lagështirë. Orchis i ndotur në kultivim. Bimore pëlqen substrate kosi lirshme e rërës, torfe dhe rërë fletë (1: 2: 2). Megjithatë, duhet të rrisë mulch sipërme substrate çdo vit hala të conifers. Fekondoj me pleh të freskët nuk mund të. Pëlqen njomë por jo i mbytur në ujë. Ajo rritet edhe në hije të pjesshme. Frost. Për riprodhimin, duke përdorur farën dhe nodule. Orchis: Përbërja kimike. Rizomat barishte përmban glycosides, zamkë, niseshte, minerale, polysaccharides, dekstrin, vaj esencial, proteina dhe substanca të hidhura.

Si të dobishme lot Kukushkin. Pronat medicinale i ndotur Orchids, bimë medicinale Orchis i ndotur ofron enveloping, zbutjen dhe efekt anti-inflamator. Aplikimi i ndotur Orchids. I ndotur trajtim Orchis është përdorur si një zierje, infuzion dhe flluska mukusit. TEAS Medicinale dalloi orchids janë përdorur për sëmundjet kronike dhe akute të rrugëve të sipërme të frymëmarrjes, kolit, ulçerë stomakut dhe Ulçera duodenale, gastrit giperatsidnom, gastroenterit. Mukusit barishte dalloi orchids komplikon gjërat thithjen nga trakti gastrointestinal, prandaj ajo si një klizmë paraparë për hemorroide dhe të përdorura në helmimit akut me disa helme.

Orchis i ndotur recetave. Orchids mukusit. Crush 3-5 G zhardhokët Orchids me pika dhe përzierje me 1/5 filxhan ujë të ftohtë. Llokoçis ujë të valë dhe mbushëse ngadalë duke e çuar volumin në 2 gota. Kjo mukusit llokoçis për 10-15 minuta. Merrni mukusit Mjekësi 3-4 herë në ditë para ushqimit për 1 - 2 lugë. Infuzion. Kukushkin lot në mjekësi është përdorur edhe si një tretësirë. Bluaj rrënjësore lotët e Kukushkin dhe derdh një gotë me ujë të valë lugë çaji zhardhokët copëtuar të lënë për 15 minuta, pastaj tendosje, lëndëve të para e mbeturinave shtrydh. Pini tri herë në ditë për një gjysmë gotë.

Supë. Gjysma një litër ujë të vluar derdh 2-3 g të grimcuar në tubers pluhur i ndotur orchids, ziej për ngrohje të ulët për 10 minuta, cool, tendosje. Pini 3 herë në ditë dhe 0,5 gota. Kundërindikimet për përdorim. Videos Orchis i ndotur nuk ka contraindications. Alexander