Bimët mjekësore Wort Wort Shën Gjonit


Wort Shën Gjonit si një drogë është përdorur nga romakët e lashtë. FA SHAT Hypericum perforatum lë Avicena rekomanduar në trajtimin e ulcerat, plagë dhe djegie. Mjekësisë tradicionale në Rusi nuk është quajtur vetëm asaj një fabrikë mrekulli - një mjet për të 99 sëmundjeve. Përshkrim. Lartësia gjithëvjetor barishte e 0, 30 dhe 0,60 m. I akuzuar për familjen gjitar. Ajo ka 2 linja konveks gjatësore, drejt, hollë, rrjedhin zhveshur. Gjethet e bimëve në krye të rrjedhin gjelbër të saj të ndritshme me pika të bardha të vogla, sessile, e kundërt, e tërë - ekstrem, të vogla.

Lulëzuar bimët e mbledhura në krye të rrjedh në tufë lulesh-pads, të verdhë me vija të zeza, të shumta, japin erë të dobët balsamic. Frutat - kuti polyspermous trohhnizdni, piqen nga gushti deri në shtator. Blooms Shën Gjonit Wort duke filluar nga viti i 2 të jetës nga qershori deri në gusht. Shpërndarja. Ajo rritet në pjesën evropiane të Rusisë, në Siberi perëndimore, Kaukaz dhe Azinë Qendrore. Ajo rritet në afërsi të fushave, skajet e pyjeve, skajet e pyjeve gjetherënës, scrublands, livadhe. Kur në rritje Hypericum perforatum dhe kështu mori pasardhësit e devijimit të tij i pastër nga barërat e këqija komplote.


Çorape. Në mënyrë që të përgatisin bimë barishte medicinale. Kjo është bërë gjatë lulëzuar duke i prerë në krye të bimëve me lule dhe gjethe. Rozstelyvshy saj tharë në një shtresë të vetme dhe duke i kthyer herë pas here, jashtë nën një tendë ose zonë të ventiluar. Bimët barishte të thata duhet obmolotyty ndan trashë rrjedh. Material i gatshëm të papërpunuara është ruajtur - 24 muaj. Përbërja kimike. Në uzinën e barit Hypericum perforatum përmbajnë vitamina C, PR dhe P, flavonoids (izokvertsitrin, rutin, hilerozid, kvertsytryn, quercetin), vaj esencial, choline, taninet, resins, alkaloide.

Pronat farmakologjike. Wort trajtim Produkte Shën Gjonit me pronat dezinfektues, astringent dhe anti-inflamator. Bimët Gras duke treguar kapillyaroukreplyayuschee, choleretic dhe veprimit antispasmodic. Medikamente Hypericum furnizimit me gjak të organeve të brendshme, përmirësimin e qarkullimit venoz, të stimulojë sekretimit stomakut. Wort Shën Gjonit mund të stimulojë riparimin e indeve. Aplikimi. Infuzion dhe zierje e Wort Shën Gjonit është përdorur në sëmundjet e mëlçisë, sëmundjet gastrointestinale (diarre, gastrit dhe ulcera peptike Ulçera duodenale 12 dhe stomak), urinim i pavullnetshëm në fëmijët me cystitis, reumatizmi, me sëmundje fshikëz e tëmthit dhe hemorroide.

Medikamente përdoren hepatitit Hypericum, dyskinesia tëmth, urolithiasis, gastrit me ulur sekretimit. Wort Wort Bimët mjekësore Shën Gjonit përmirëson qarkullimin venoz, heq spazma dhe forcon muret e enëve të gjakut. Prandaj, ajo është këshilluar për të përmirësuar qarkullimin dhe i fundus dhe parandalimin dhe trajtimin e arteriosklerozës. Infuzion i Hypericum perforatum përdorur për shpëlarje e gojës, parandalimin dhe trajtimin e malcim nullesh dhe stomatiti. Infuzion është përdorur si një kompresë me plagë të infektuara dhe gjakderdhje. Infuzion i Wort Shën Gjonit është përdorur për të pastruar lëkurën dhe si një locion kozmetike në puçrra fytyre dhe seborrhea me vaj.

Kur trajtimin zveroboem mos harrojmë se ajo stimulon prodhimin e hormoneve seksuale mashkullore androgens. I tepërt i tyre rrit ëmbëlsi e lëkurës, nxit rritjen e flokëve në fytyrë, trungu dhe gjymtyrë, ndodhja e excitability seksual. Për shkak të kësaj, Wort Shën Gjonit duhet të merret në lidhje me bimët që përmban estrogjenit: rrënjët e Glycyrrhiza glabra, karamele mente, tërfili i kuq, Salvia officinalis, HOPS normal. Medikamente. Infuzion. Filxhan Brew ujë të valë 1 tbsp. i Wort barishte Shën Gjonit dhe të lënë rreth 02:00, pastaj profiltruyte.
Pini 3 g. Një ditë për 1/3 filxhan para ngrënies. Infuzion për lodhje nervor.

Hidh një gotë me ujë të vluar 1 lugë. Nga barishte Hypericum perforatum dhe të lënë për 5 minuta, pastaj thahet. Merrni me ushqimet 1/2 litër në ditë. Tretësirë ​​për stomatiti dhe malcim nullesh. 5 pjesë vodka derdh Wort 1 barishte pjesë e Shën Gjonit dhe e vënë mbush për një javë, pastaj profiltruyte. Merrni 3 g. Per ditë 40-50 pika. Për shpëlarje gojën dhe fytin, i holluar 30-40 pika tretësirë ​​në 125 ml ujë. Ftohjet supë dhe dhimbje koke. Hidh një gotë me ujë të valë 1 tbsp. e barishte Hypericum perforatum dhe vlim për 15 minuta rreth ngrohjes mesme, pastaj ftohtë dhe profiltruyte.

Pini 3 g. Per dite 0,25 gota. Vaj Hypericum për përdorim të jashtëm (plagë presion, djegiet, ulcerat, sëmundjet e kavitetit oral). Gota e vajit të lulediellit pour 3 lugë. tablespoons barishte Wort Shën Gjonit dhe të lënë për 2 javë, lëkundje herë pas here, profiltruyte. Supë për veshkave dhe fshikëzës. Një e katërta e një litër ujë të valë i hedh një lugë gjelle e barishte Hypericum perforatum dhe zierje për ngrohje të ulët për rreth 15 minuta, pastaj të ftohtë, derdh me napë. Pini 3 g. Një ditë për 1/2 filxhan. Supë në sëmundjet e sistemit të tretjes. Gota ujë të valë e nxehtë pour 1,5 cent.

Wort tablespoons barishte Shën Gjonit, ngrohje 30 minuta në një banjë me ujë të valë. I ftohtë 10 minuta profiltruyte, e shtrydhur materiale. Vëllimi i supë sjell në një volum prej qelqi. Pini 3 g. Per dite me 1/3 filxhan për 30 minuta përpara se të hahet. Supë sëmundjet gjinekologjike për douching. Hidh 2 litra ujë 2-3 tbsp. tablespoons barishte Hypericum perforatum dhe vlim për rreth 20 minuta, atëherë ju keni nevojë për supë e ftohtë dhe tendosje. Supë me depresion. Gota Oblyyte ujë të valë një lugë gjelle e bimëve barishte dhe Wort Shën Gjonit çiban rreth ngrohjes mesme për 10 - 15 minuta, pastaj tendosje. Pini 3 g. Një ditë për 1/4 filxhan.

Preparatet farmaceutike. "Briketat barishte Wort Shën Gjonit", - përdoret për të bërë infusions shpëlarje gojën dhe pini brenda me diarre dhe kolit. "Barishte Hypericum" - për përgatitjen e infuzione, tinctures dhe decoctions. "Novoimanin" - stimulon rigjenerimin e indeve të dëmtuara, duke vepruar në mikroorganizmave Gram-pozitive, ulcerat trofike dhe djegie, është përdorur për të trajtuar plagët vlon, të infektuar. "Tretësirë ​​Hypericum" - e përdorur në praktikë dhëmbëve si anti-inflamator dhe astringent. Contraindications. Wort Shën Gjonit nuk duhet të përdoret gjatë shtatzanisë, temperaturë të lartë, të përdorimit të gjatë në hipertension.

Përdorimi i zgjatur redukton potencë seksuale, duke shkaktuar koshere. Wort Shën Gjonit rrit ndjeshmërinë ndaj dritës UV. Tea me Wort Shën Gjonit mund të shkaktojnë dhimbje të forta dhe cramping në stomak dhe zorrët. Mos e përdorni atë me hundë pika, ethe hay kurë.