Bimët mjekësore boronicë kënetë


Përshkrimi i uzinës. Kjo zvarrit shumë shkurre medicinale në 0,6 m. I akuzuar për familjen e boronicë. Rrjedh boronicë fleksibël, të errët-kafe, te degezuar. Gjethet e saj janë të shkurtër, të vogla, të rregullt, të errët gjelbër, lëkurë, ovate, i zgjatur. Bimë lulëzim rozë, të vogla, në gjeth të gjatë, chotyrypelyustkovi. Bimët frutore - kokrra të kuqe me tul lëng është e kuqe e errët. Ajo blooms maj-qershor dhe frutat piqen në shtator-tetor. Shpërndarja. Bimët mjekësore boronicë kënetë i përbashkët në Lindjen e Largët, Lindore dhe Siberia Perëndimore, në veri të Rusisë Evropiane.

Rritet mirë në bogs torfe. Korrje dhe ruajtje. Përgatitjet janë bërë kryesisht nga fruta të ruajtura boronicë barishte ujë. Korrjes ata i pjekur në vjeshtë apo pranverë pas snowmelt. Në shtëpi, manaferrat mbeten pa ngrirjes në një vend të freskët. Përbërja kimike e bimëve medicinale. Manaferrat e bimës përmbajnë acide organike, karbohidratet, vaj esencial, glycoside vaktsynyn, flavonoids, carotene, vitaminë C, të paqëndrueshme, taninet, kalium, jod, argjendi, mangan, dhe hekur. Bog letër boronicë flavonoids gjetura (hyperin, meritsetin, quercetin), triterpenoids.


Pronat farmakologjike. Cranberries bog jap antipiretik, tonik, anti-inflamator, tonik, antibacterial, diuretik, plagë shëruese veprim. Boronicë aktivizon punën fizike dhe mendore, rrit sekretimin e stomakut lëng. Përdorimi i bimëve medicinale. Cranberries kënetë emëruar me hipo-dhe beriberi. Ata janë përdorur për të parandaluar dhe trajtuar sëmundjet e ndryshme të veshkat, fshikëz, traktit urinar. Ekstrakt nga barishte frutash përdoret për të trajtuar pancreatitis, gastrit hipotsydni. Frutat bog boronicë mund të parandaluar formimin e gurëve në veshka, kanë efekt antipiretik në kushte me temperaturë, reumatizmi pozitive të veprimit, sëmundjet e mëlçisë.

Lëng boronicë kënetë me pije mjaltë me bronkit dhe grykët. Lëng të freskët është përdorur si një locion me herpes, ekzemë thatë, për shërimin dhe pastrimin e plagëve septike. Në kozmetikë boronicë kënetë përdorur për të hequr Freckles dhe pika të moshës, duke e bërë maska ​​fytyrë për të lëkurës me vaj. Ka shumë receta gatimi me boronicë kënetë, të cilat ju mund të përdorni. Medikamente. Infuzion i arteriosklerozës dhe hipertensionit. 10 g të lë dhe manaferrat bog Kastrati në filxhan krijoj ujë të valë dhe të vazhdojë të këmbëngulë 04:00 në një termos, dhe pastaj tendosje.

Pini një gjysmë gotë tri herë në ditë. Infuzion i hipertensionit. Gotë me ujë të zier pour 2 gota pure Kastrati. Shto një gjysmë gotë sheqer, përzierje mirë dhe tendosje. Pirë gjatë gjithë ditës. Tretësirë ​​e artritit. Lë bog boronicë të mbushur 70% alkool në sasi të barabarta. Insistojnë ditë në një vend të ngrohtë, pastaj tendosje. Merrni medikamente si 2 herë në ditë në një lugë gjelle për gotë me ujë të ngrohtë. Maskë e Freckles. Pure fruta për të vënë në një shumë prej 10 - 15 minuta në fytyrë, pije me ujë të ftohtë. Atëherë ju keni nevojë për të vënë në fytyrë krem ​​ushqyes që i përshtatet llojin e lëkurës tuaj.

Këto maska ​​bëj 1 - 2 herë brenda 7 ditëve. Pomadë për sëmundjet e lëkurës. 2 tablespoons boronicë Bog pure kokrra të kuqe, shtrydh lëng dhe përzierje atë me 100 g vazelinë. Lyej zonat e prekura. Kundërindikimet për përdorim. Përdorimi i boronicë kënetë është i kundërindikuar tek pacientët me ulçerë duodenale dhe stomak.