Dorëzonjë Medicinale bimoreNë kopshte dhe shtëpitë e vendit shpesh mund të shihen shkurre mjaft të lartë me manave të mëdha blu. Ju do të shihni - ju e dini, para se ju dorëzonje ushqimor - kultura të shpejtë dhe skoroplodnaya, për më tepër, shumë dekorative gjatë lulëzuar e saj.
Dorëzonjë: Përshkrimi bimore. Kjo është një kaçubë ulët i guximshëm në 1,5 metra i gjatë. Rritja e bimëve është i ngadalshëm. Pra, për vitin e parë bimë rritet deri në 4 - 7 cm, për vitin e dytë - 25-35 cm, e treta - 45 -. 50 cm Mochalnoy shkurre mbuluar me brownish - leh gri. Shoots rinj kuqërremtë bimë. Lë të tërë, të vogël, të gjelbër të zbehtë, ovale-eliptike, në petioles të shkurtër, pubescent.

Lulet janë të verdhë - e bardhë, aromatik, të vogla, biseksual dhe të mbledhura nga 2 - 4 copa në lulëzim. Bimë lulëzon në qershor. Medicinale fruta dorëzonjë bimore vetëm 3 - 4 orë. Frytet rritet në skajet e degëve, ata janë të ngrënshëm, pretendon veten me ovate ose ovale, blu ose të zezë - Veshje blu i lëmuar i manave të mëdha, të cilat kanë një kosi këndshme - e ëmbël shije që i ngjan shijen e blueberries. Frutat piqen në mënyrë të pabarabartë dorëzonjë në qershor-gusht. Places rritjes dorëzonjë. Dorëzonjë rritet egra në Gadishullin Kamchatka, në Lindjen e Largët, Ishujt Kuril, scrublands dhe edges pyjore.


Gjithashtu dorëzonjë rritur me sukses në të gjithë në shtëpitë dhe kopshtet e vendit. Përgatitja e dorëzonjë. Përgatitjet janë subjekt për të leh, fruta, gjethet dhe degët e reja të bimëve mjekësore që çel në rezervat e saj. Fruta korrur dorëzonjë tharë në furrat, furrat apo furrat në 65 gradë Celsius. Mbledhur Fundit papërpunuara tharë në verandë të hapur, attics, dhe në hije, dhe zonë të ventiluar. Përbërja kimike e dorëzonjë. Në dorëzonjë manaferrat gjetur tannins, flavones dhe pektin, acide organike, vitaminë C dhe sheqerit (galaktoza, e glukozës), fenolet, anthocyanins. Dorëzonjë: pronat medicinale.

Përgatitjet dorëzonjë bimë medicinale kanë diuretik, protyvosklerotycheskym, pronat astringent dhe anti-inflamator dhe kapillyaroukreplyayuschim. Përdorni të dorëzonjë në mjekësi. Bimët fruta të freskëta ndihmuar me malaria, anemi, sëmundje kardiovaskulare, hipertension dhe çrregullime të traktit gastrointestinal. Lëng i dorëzonjë përdorur topically dhe merret me gojë. Ajo ndihmon në trajtimin e ulcerat venoz, psoriasis, ekzema. Supë është bërë nga leh dhe degët pini nga hidropizi. Zierje e dorëzonjë rrjedh përdorur për të rritur dhe për të forcuar flokët. Melchennye dorëzonjë gjethet përdoren jashtmi per trajtimin e veshtire te shëruar plagët dhe ulcerat venoz.

Trajtimi i dorëzonjë bimore medicinale. Infuzion i frutave. 20 gram dorëzonjë në një fryt termos derdh 200 ml ujë të valë dhe të lënë ata për 4:00. Gati për të pirë dhe filtruar ekstrakt 3 g. Per ditë për 50 ml gastrit, mangësi vitamina, hipertension, anemi, kolit me diarre. Infuzion i lë. 10 gram barishte lë oblyyte 200 ml ujë të vluar dhe thith 02:00, dhe pastaj të filtruar. Pini infuzion i 4 g. Dita 1 tbsp. l. në sëmundjet e fshikëzës, veshkave, diarre, edemë. Aplikoni infuzion për djegiet larëse, ulcerat dhe plagët. Supë me degët dhe leh. 20 gram lëvore dhe twigs e bimëve medicinale dorëzonje çiban 1 / 04:00 në një zjarr të qetë, qelqi gji të ujit të nxehtë.

Qëndroni orë supë. Merrni 3 g. Ditën 1 tbsp. l. para ngrënies me gastrit, beriberi, edemë dhe kolit me diarre.