Bimët mjekësore rrëshqanorëve zhyvuchka


Zhivuchka njohur që nga 1653 kur u shfaq për herë të parë në një ekspozitë në cirk Londrës. Në SHBA zhyvuchky edukuar qëllimisht në afërsi të parkut si ky mjaltë bimëve.
Shoots rinj zhyvuchka servil (Ajuga reptans L.) ushqimor në salads dhe supave. Bimë është e njohur edhe si Dubnica, ayuha, horkushy. Përshkrim zhyvuchky servil. Zhivuchka zvarrit - një bimë medicinale me rrjedhin drejtpërdrejtë dhe drejtkëndëshe flokë. I takon familjes Yasnotkovi. Shoots lartësinë gjithëvjetor bimore 10 - 34 cm të gjata, rooting, e kamufluar. Lë obovate, oval lë rrënjët - i gjatë, me dhëmbë Spaced, i madh, rrjedhin gjethe - vyemchatozubchatye, sessile, prykvitkove - ekstrem i bazuar integrale - kaltërosh.

Lulet janë të bukur, odnohubyh, blu apo blu, por nganjëherë rozë ose të bardhë. Lulet janë mbledhur në whorls rreme të 6 - 8 copa, duke formuar tufë lulesh - gozhdë. Fruta - 4 leshtor, arrë rrudhur në pjesën e poshtme të hi e lule. Lulëzuar zhyvuchky zvarrit vërejtur maj-qershor. Zhivuchka zvarrit foto. Rritet zhyvuchka servil? Bimë rritet zhyvuchka zvarrit në Kaukaz, Ukrainë, pjesën evropiane të Rusisë. Ju mund të shihni fushat, livadhet, edges pyjore dhe clearings në shkurre, zonat kënetore. Përgatitja zhyvuchky servil. Për të përgatitur drogë e përdorur me bar dhe gjeth bimë që ruajtur ato maj-qershor.


Përbërja kimike zhyvuchky rrëshqanorëve. njohur dobët. Rreth ngadaltë zhivuchka di që ai përmban gjurmët e alkaloide, taninet, nuk përmban acid Askorbik. Pronat medicinale zhyvuchky servil. Bimët mjekësore që zvarrit zhyvuchka ka antiseptik, anti-inflamator, diuretik, bën të dalë djersë, ranozazhivlyayushim, efekt trashë, përmirëson metabolizmin. Aplikimi zvarrit zhyvuchky. Barishte infuzion mjekësi bimët popullore që përdoren për trajtimin e malaries, reumatizmi, diarre, tuberkulozin, ulcerat, inflamacion të gjymtimit gjenital organeve, hemoptysis dhe ftohjet si një ilaç djersitës.

Hot infuzion është përdorur për Ulçera duodenale, stomakut, gastriti, me cholelithiasis. Infuzion nga pamja e jashtme me ujë të bimëve të përdorura si larje dhe kremra për djegiet, ulcerat dhe plagët, si dhe një pije - ulcerat dhe inflamacion të mukozës orale, grykët dhe malcim nullesh. Infuzion i barit dhe gjetheve të përdoret për larjen e flokëve për të rritur rritjen e tyre. Zierje Uji i lë zhyvuchky përdoret për larjen e bagëtisë. Zhyvuchky lëng zvarrit herbs mëllenjë smeared në fëmijët, Freckles, blisters, djegiet dhe stings të bletëve. Razmelchennyye gjethe të freskëta e bimëve është aplikuar për ulcerat, shkurtime, plagët ekzemë.

Zhivuchkoy trajtim servil. Infuzion. 2 h. L. zhyvuchky rrëshqanorëve herbs thith në 02:00 filxhan me ujë të valë, filtër. Merrni 1 tbsp. l. tri herë në ditë. Infuzion i malaries. Merrni 1 tbsp. l. 5 herë në ditë, 1 lugë gjelle pirja. l. per filxhan me ujë të valë. Infuzion nxehtë. 1 tbsp. l. bimë barishte razmelchennoy derdh një gotë me ujë të valë, të qëndrojë, filtër. Merrni 1 tbsp. l. 5 herë në ditë. Zhyvuchky infuzion zvarritje për përdorim të jashtëm. 5. l. bar oblyyte litër ujë të vluar, thith 04:00. Sores lahen, plagët, lani infuzion flokëve. Kundërindikimet zhyvuchky servil. Origjinalitet.