Bimët mjekësore zhyvuchka Laxman


Bimët Përshkrim zhyvuchka. Zhivuchka Laxman (Ajuga laxmannii) - barishtore shumëvjeçare medicinale 20-50 cm i gjatë. Rhizome - degezuar, drevesneyuschy. I takon familjes Yasnotkovi. Rrjedh bimë katërkëndësh, të shumta, i drejtë, rreth 8 mm në diametër, gjethe dendur, të mbuluara me qime të buta. Gjethet janë vezake-eliptike ose i zgjatur, 35-55 cm e gjatë dhe 10 - 30 mm e gjerë, pak gri, sessile, i mbuluar me qime appressed. Kone zhyvuchky - me dvutsvetkovyh whorls rreme. Lule gjatësi 30-35 mm e qimeve të leshtë. Frutat zhyvuchky Laxman - katër arra dhe një gjatësi prej rreth 5 mm; fara - obovate, secili arrë - një, Mesh - rrudhur, kafe e hapur.

Lulëzuar zhyvuchky Laxman vërejtur nga maji deri në gusht, dhe frytet e saj piqen nga fundi i verës.
Laxman zhyvuchka: foto. Photo lule zhyvuchky Laxman. Rritet zhyvuchka bimë Laxman? Bimët mjekësore zhyvuchka Laxman të përbashkët me Kurskut gjerësi në Ukrainë në Krime, Kaukaz, Lindore, Ciscaucasia. Ajo rritet në shkumës dhe stepë hapur shpatet në pyjet gjetherënës në skajet, në shkurre, në zonat e stepë dhe stepë; gjetur në Krime mbi gurishte thatë, kryesisht në ultësirë, por nganjëherë në livadhet në pyll ahu.


Në vende ku ajo rritet zhyvuchka Laxman janë gjithashtu zhyvuchky tjetër: Gjenevë, në lindje. rrëshqanorët, Kios, dhe lozhnohiosskaya yvolystnaya. Përgatitja zhyvuchky Laxman. Për qëllime mjekësore përdoren zhyvuchky Laxman barit, korrur gjatë lulëzuar dhe e tharë në hije nën një kulm. Material i gatshëm të papërpunuara ka një shije të hidhur dhe erë aromatik. Herbs skadimit - deri në 36 muaj. Përbërja kimike zhyvuchky Laxman. Përbërja kimike e zhyvuchky barishte bar Laxman studiuar sa duhet. Zhivuchka përmban karbohidratet, proteina, saponins dhe vaj esencial. Zhyvuchky Aplikimi Laxman.

Mjekësisë tradicionale përdor bimore si një ilaç për kancer, ulcerat dhe malaries. Zierje Uji i gjethet e bimëve në formën e marrë banja me peshë të ulët dhe si një mjet për të forcuar flokët. Shoots rinj dhe lë zhyvuchky Laxman përdorur për të përgatitur enët kryesore dhe salads. Trajtimi zhivuchkoy Laxman. Mbledhja e multi përbëhet nga 2 pjesë, të cilat duhet të përgatiten në të njëjtën kohë në kavanoza të ndryshme. * Mix parë jar 20 gram e rrënjë ëmbël flamurin, shestilepestnoy rrënjë dyqanxhiu, rrënjë barberry, rrënjë alte, rrënjë mashtruese, rrënjë sanëz, rhizome mullë verdhë, rrënjët kalë kalë dori, rrënjë të verdhë iris, rrënjë comfrey vështirë, rrënjët dhe frutat mullë dëllinjë e bardhë; Shtoni në të 7 gram - barishte Polygonum shpendëve, bari lule të thata një vit, lule Yarrow, shtoni 5 gram pastrues buckthorn. * Mix në kavanoz dytë 3 gram herbs Abrahamit, dhe 7 gram bar zhyvuchky Laxman, herbs pranverë Adonis, lule misri bar barishte vogël hithër, herbs zopnyka lule me gjemba zambak në maj, cinquefoil argjendi bar, lule e tansy, gjethe mente , pyatilopastnoho barishte motherwort, lë medicinale Andromeda, medicinale urtë gjethe, lule kamomil, horsetail gjelbërim, lule rërë përjetshëm, të barit urtë etiopian, e vazhdimësisë bari Trifid dhe bimeve pelin. 270 gram e numrit bimor 1 derdh 4 litra.

ujë dhe të sjellë një çiban. U ngrohur në një banjë me ujë për gjysmë ore, pastaj shtoni gjysmë numrin e mbledhjes 2 (edhe 75 gram) dhe një ulcerë gjysmë ore, supë atëherë filtruar nëpërmjet napë. Shtoni në peshë bimor 3,5 litra. ftohtë ujë të zier, dhe vlim përsëri për gjysmë ore, shtoni gjysmë numrin e mbledhjes 2 dhe një orë e gjysmë vlim. Tendosje supë dhe dy të tjerë të lidhur në të parë, dhe pastaj të shpërndajë 7,5 gram azot për litër të acidit kalium dhe acid salicili - 1,5 gram për litër. Marrë 50 gram tre herë në ditë. Para gatimit çek supë me mjekun tuaj. Carolina , veçanërisht për


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë!

Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!