Barishte medicinale comfrey setchatoplodnaya


Përshkrim. Kjo barishte barishtore shumëvjeçare, e cila është një familje Ranunculaceae. Ajo ka ngritur rrjedhin deri në 60-100 cm. Gjethet e bimëve me zemër-formë bazë, të veshkave-formë, me pjatë palchatorassechennaya 5-7 pjesë. Lule zygomorphic, të bashkuar në krye të një tufë lulesh piramidale rrjedh nga një larmi ngjyrash. Medicinale comfrey barishte blooms setchatoplodnaya në qershor-gusht. Hi - blu të errët, gjëndrrat e nektarit - të bardhë ose blu. Rritja Places. Bimore mund të gjenden në shumë pjesë të Rusisë, lindore, qendrore, Kazakistan veriore, Malet Altai.

Ajo rritet në livadhe të thata ose stepë, shpatet me bar, skajet e pyjeve, në mesin e shkurre në kopshte pranë shtëpisë. Çorape. Medicines përgatitura nga maja e rrjedh, të mbledhura me buds dhe e lë të gjelbërta. Ata dyqan ato në fillim të lulëzuar në fazën nis të lulëzojë. Rrjedh janë prerë comfrey setchatoplodnoy në gjethe të ulëta. Për tharje ato përhapet në një shtresë të vetme në hijet, në ajër ose në një tharëse në 45 ° C.
Për bimët vosstanovymosty drizë zahotki përsëritet në të njëjtën zonë kryhet jo më herët se 2 vjet. Pas mbledhjes të para lahen duart mirë me sapun dhe ujë.


Përbërja kimike. Në alkaloide bar të pranishëm. Pronat farmakologjike. Alkaloide zhabinë setchatoplodnoy kanë anti-inflamator, analgjezik, antimikrobial dhe vetitë choleretic. Mjekësi e aplikimit. Droga bimët përdorin për të ulur tonin e muskujve. Për oslabdeniya dhimbje dhëmbi aplikojnë comfrey supë shpëlarje me uthull. Përtypet comfrey, "pastron" trurin. Trajtimi i medicinale setchatoplodnaya comfrey bimore. Infuzion. 20 gram barishte barishte comfrey setchatoplodnoy derdh litër ujë të vluar, le të qëndrojë për 40 minuta dhe filtruar përmes napë.

Pini 3 g. Dita 1 tbsp. l. 30 minuta para ngrënies me sëmundje veneriane, mëlçisë zgjeruar, verdhëz, sëmundjet e traktit urinar, rrit tonin e muskujve. Infuzion mund mspolzovatsya nga jashtë me ekzemë sytë dhe një locion për sytë lënduar. Agjentët farmakologjike. Me comfrey setchatoplodnoy bërë Curariform drogës "Melliktit" të përdorur nga çrregullim i funksionit motorike dhe rritur tonin e muskujve. Contraindications. E tërë bimë është helmuese.