Comfrey barishte medicinale të lartë


Përshkrim. Larkspur lartë - barishte dhe barishtore shumëvjeçare. I akuzuar për familjen Ranunculaceae. Ka mnohohlavoe rhizome shkurtër gri - rrënjëve kafe. Në disa bimë rrjedh, lakuriq, i thjeshtë. Lartësia e bimëve shkon 80-200 cm. Gjethet janë të gjatë, i rregullt. Errëta lule ngjyrë kafe ose të zezë bimët e mbledhura në furçë branched pak të vogël dhe lulëzim në korrik dhe gusht. Frytet e bimëve - trehlistovki piqen në gusht dhe shtator. Farërat comfrey uzkoplenchato lartë pothuajse trekëndësh dhe lundrim përgjatë skajeve.
Larkspur foto të lartë.


Shpërndarja. Comfrey Medicinale barishte rritet lartë në pyje të lehta, skajet e pyjeve dhe clearings.

Kjo ndodh në pjesën e saj evropiane, në Siberi, në malet e Tien - Shan. Për të rritet pjesë comfrey larta të favorshme qendrore dhe veri-lindore të zonës jo-chernozem e Rusisë, Siberi Perëndimore, Lindjen e Vollgës dhe Bjellorusi. Çorape. Ilaçet janë përgatitur duke përdorur lule dhe bimë bari. Raw mbledhin lulëzuar bimët, marramendës jashtë shoots anësore dhe në krye dhe të shtrënguar dhe të trasha rrjedh refuzuar. Papërpunuara të mbledhura tharë në papafingo në hije. Përbërja kimike. Larkspur Lartë përmban alkaloide (tubocurarine, kurarin, toksiferin). Në prysutsvuyut bar ndjekur makro dhe micronutrients.


Pronat farmakologjike. Alkaloide zhabinë kanë shprehur pronat e lartë antimicrobial, duke siguruar efekt analgjezik, duke shkaktuar relaksim i muskujve skeletik, duke bllokuar përfundimtare nervat motorike makinë. Mjekësi e aplikimit. Përgatitjet comfrey barishte përdorim të lartë me rritjen e tonin e muskujve në lezione të palcës kurrizore dhe trurit, brenda me hiperkonszah, me simptomat e rritur tonin e muskujve në paralizë pavullnetshëm, sklerozë të shumëfishtë dhe Parkinsonism. Bimët e drogës përdoret për relaksim gjatë operacionit. Larkspur lartë aplikuar fraktura në formën e fasha dhe locione.

Bimët supë trajtoj pleurit, pneumoni, ankth, dhimbje koke, kollë e mirë, verdhëz, inflamacion të fshikëzës, sëmundjet femra, të gjitha sëmundjet e djeg e traktit urinar. Infuzion i comfrey barishte e përdorur për pije në fyt me grykët dhe pini në sëmundjet e stomakut. Trajtimi i medicinale larkspur bimore të lartë. Infuzion comfrey barishte. litër e vluar Brew ujit 20 gram të bimëve barishte, rrjep për gjysmë ore dhe kullimin me napë. Pini me rritjen e mëlçisë, sëmundjet veneriane, verdhëz, sëmundjet e traktit urinar, rrit tonin e muskujve 3 g. Per ditë për 1 / 02:00 për të ngrënë 1 tbsp.

l. Infusion mund të përdoret jashtë si një locion me kalbëzuar dhe inflamacionit te syrit. Comfrey zierje. 20 - 30 gram comfrey barishte krijoj lartë litër ujë, pastaj të nxehtë në një banjë me ujë për 5 minuta të vluar, thith e katërta e një orë dhe filtruar. Sillni e vëllimit të lëngshme në litra. Pini 3 g. Per dite me një gotë frikës, sëmundjeve të rrugëve urinare, sëmundjeve të traktit gastrointestinal, pertusis, sëmundjet e grave, zgjerimit të mëlçisë, verdhëz, pneumoni, pleurit. Contraindications. Mos harroni se bimore - helmuese, kështu që ndiqni dozen dhe mos të jetë dembel edhe një herë për të larë duart pas kontaktit me të.