Barishte medicinale bishtin Ephedra


Bishtin Ephedra: përshkrim. Bishtin Ephedra (Kuzmicheva Bari) - një shkurre e gjatë hustovetvystyy i madh në 50 cm i gjatë. Takon hvoschovyh familjes. Bimët rrënjë të degëzuar, të gjatë, të trashë. Rrjedhin nga dereveneyuschiy bazë, të degëzuar, me të butë, i segmentuar degë të gjelbra. Lë kundërt, reduktuar, luspa, shkrire në bazë. Lulet janë unisexual, të vogla, të mbledhura në spikes. Ephedra barishte medicinale bishtin blooms maj-qershor, fruta muajit Korrik - gusht. Bimët frutore - shishkoyagody. Rritja Places. Ajo rritet në malet e lindore Tien Xanana, Azia Qendrore dhe Kina. Ephedra bishtin rritet në jug - lindje të Rusisë, është gjetur edhe në Penza, Tambov dhe Orel rajone.

Ephedra bishtin Photos. b Raw horsetail Ephedra. Për të përgatitur ilaçe prokurimi i nënshtrohet bimëve bar. Kuzmicheva Përbërja kimike bar. Struktura e bimëve është një ephedrine alkaloid. Pronat farmakologjike. Përgatitjet horsetail barishte Ephedra ketë një efekt pozitiv inotropic në zemër, thellojnë frymëmarrjen, të rrisë presionin e gjakut, tonin vaskulare periferike dhe vëllimin kardiak stroke, të relaksoheni muskujt e butë të bronke, të stimulojë qendër frymëmarrje, me pronat probuzhdayuschymy.
Bishtin Ephedra: mjekësi Application. Përgatitjet Ephedra për arsye mjekësore të përdorura në: bronkit me kollë e astmës, kollës së mirë, astma, urtikarie, ethe hay, sëmundje të serumit, vasomotor rinitit, lëndimet akute, komplikime gjatë operacionit, humbja e gjakut, për të parandaluar uljen e presionit të gjakut gjatë anestezisë spinale, hipotension .


Mjekësisë tradicionale është aplikuar në këtë barishte për alergji, presionit të ulët të gjakut, urtikarie, astma, dizenteri, sëmundje ndihmon tretjen e ushqimit, reumatizma. Çaj barishte Kuzmicheva rekomandohet si pjesë e hipotension. Medikamente. Supë. 8-10 gram Ephedra melchennoy barishte horsetail Brew 600 ml ujë të valë, e vënë në zjarr dhe vlim të lehtë për 1/2 e vëllimit origjinal. Ju lutem prisni ndërkohë supë ka ftohur, filtruar pastaj. Pini 3 g. Dita 1 tbsp. l. Infuzion. 2 gram barishte Ephedra horsetail derdh një gotë me ujë të valë, thith 02:00, filtër. Përgatitur pije infuzion gjatë ditës.

Tea me horsetail Ephedra nën presion të reduktuar të gjakut dhe astmë. 1 ch. L. melchennyh lë Brew 2 gota ujë të vluar, le të qëndrojë për 15 minuta, filtri. Pini 2 - 3 g në ditë për 1/2 filxhan..
Contraindications. Bimë është helmuese. Bishtin Ephedra kundërindikuar në arteryoskleroze, takikardi, shtetet e krizave konvulsive, hipertension, pagjumësi, nervozizëm në rritje, lezionet rënda organike të muskulit të zemrës. Mbidozë çon në agresionit, agjitacion, pagjumësi, të vjella, dridhje të trupit, mbajtjen urinar, dhe rritjen e djersitje. Alexander