Bimët mjekësore cocklebur i zakonshëm


Përshkrim. Cocklebur (burr dele) i zakonshëm - është një barishtore vjetore barishte lartësi të përafërt 0,2-0,6 m. I akuzuar për Compositae familjes. Ngjan rodhe. Gjethet janë formë zemre në bazën deri në 10 cm. Rrjedhin është pak gri-jeshile, i shëndetshëm, i shkurtër - i përafërt - me flokë. Lule të formuar unisexual, kreu monoecious, më bëni veshët qoshet gjethe. Gratë kokë - dy - lule, kreu mashkull - multifloral, fruta - me gjemba, raund, diametër 1 -. 2 cm Bimët mjekësore cocklebur blooms zakonshëm nga qershori deri në gusht. Rritja Places. Cocklebur zakonshëm rritet kudo me përjashtim të Veriut e Largët.

Kryesisht si një farë e keqe në të mbeturinave vende me lagështirë, më brigjeve ranore, rrugëve dhe të drejtave të banimit. Çorape. Përgatitjet barishte durnishnika i përgatitur nga rrënjët normale, fara dhe majat oblystyaniliy lulëzuar bimët. Për këtë qëllim, u dukën majat e bimëve ku gjethet fillojnë gjatë lulëzuar prerë, si ato të përmbajnë një shumë të jodit, coumarins, alkaloide glycosides, farërave të grumbulluara - si maturimit, por durnishnika rrënjët - në vjeshtë. Besohet se durnishnika rrënjë të mbledhura në hënë, të kuruar dhëmbët dhe kap në hënë e plotë - çdo inflamacion. Përbërja kimike. Në durnishnika normale bar gjetur naftës esenciale, timol, fenol, carvacrol izomer, taninet, terpenes tricyclic acid seskvi-askorbik dhe pigmente.


Pronat farmakologjike. Përgatitjet durnishnika kanë diuretik, choleretic, qetësues dhe veprimit bën të dalë djersë, përmirëson tretjen, kanë veprim expectorant. Mjekësi e aplikimit. Zierje të rrenjet dhe farë përdorim në trajtimin e sëmundjeve të fshikëzës, stërkungull, dizenteria. Infuzion i bimëve pini me goiter. Bimët supë përdoret si një qetësues, antipiretik dhe bën të dalë djersë dhe kundër goiter. Supë është bërë obligim për ftohjet dhe reumatizma. Bimë është brewed plotësisht si një çaj për kancer. Bimët infusions barishte janë përdorur si një mjet për stimulimin e sistemit të tretjes, inflamacion i mëlçisë, spazma e stomakut, ngathtësi zorrëve, verdhëz, bronkit kronik dhe akut (rrit) në rritjen e excitability seksual, menstruacioneve dhimbshme, pertusis, për të rritur sekretimit të gjëndrave të djersës , kancer, goiter, me gurë në veshka.

Ajo është përdorur topically për banjot aromatike ose fasha lagësht dhe të thatë. Fara dhe fruta të emërohen me dermatoses itchy, ekzemë, trajtim për paralizë dhe kafshëve kafshon. Pluhur është bërë nga gjethet e bimëve trajton plagë të vjetra. Zierje e durnishnika rrënjë të përdorura nga jashtë për abrasions dhe sëmundjeve të lëkurës. Bimët supë fytyrë lagur pas rroje, veçanërisht me liken dhe pimples në fytyrë. Trajtimi i bimëve mjekësore cocklebur zakonshëm. Infuzion. 250 ml ujë të vluar 1 tbsp oblyyte. l. bar melchennoy durnishnika zakonisht. Thith atë për 40 minuta, duke mbuluar kapakun, dhe pastaj për të pirë 1/3 filxhan 2 vjet.

ditë 20 minuta para ngrënies. Infusion ul presionin e gjakut, heq spazma dhimbje barku zorrëve, relakson muskujt e lëmuar, stimulon qendrën e frymëmarrjes, redukton gjëndër tiroide zgjeruar. Kur trajtimi gurë në veshka duhet të jetë - 14 ditë. Supë. 250 ml ujë të vluar 1 tbsp oblyyte. l. durnishnika barishte bar pastaj të vënë në enë me bar në një tjetër, kapacitet edhe më të madh të ujit tashmë të valë dhe vlim për 10 minuta, le të krijoj orë të tretë, të filtruar përmes garzë. Pini tre herë në ditë me një qelqit në trajtimin e kancerit të tiroides. Zierje për dizenteri dhe diarre.

Përgatitja e një farë të ngjashëm supë recetë dhe rrënjë durnishnika zakonisht. Për trajtimin e lebroza. 250 ml ujë të vluar 1 tbsp oblyyte. l. bimë barishte, të shitur me ziera në një banjë me ujë të zhduket gjysmave të lëngshme, pastaj të ftohtë dhe të filtruar përmes 2-3 shtresa të napë. Pini tri herë në ditë për një filxhan të tretë. Në sëmundjet e lëkurës. Në sëmundjet e lëkurës, të tilla si skuqje të lëkurës, zgjeba stërkungulli, herpes, ekzemë dhe lezione kërpudhore në zonat e prekura duhet të vënë u pounded gjethe të freskëta durnishnika. Në dimër, kur nuk ka bar për të njëjtin qëllim ju mund të përdorni lëngun e mishit ose zierje e rrënjë e bërë nga të gjithë bimore.

Kur koshere freskëta durnishnika lëng bar përdoren si një tretësirë. Doza Adult - 15-20 pika në një kohë, dhe fëmijët - për të filluar me dozën më të ulët të 2 pikave dhe në varësi të tolerancës individuale dhe mosha ajo mund të rritet në 10 pika. Lëng përftuar nga bimët barishte freskëta përshtatshme për trajtimin e angina, tumoreve malinje, stërkungull, goiter, herpes, urtikarie, ekzema.