Bimët mjekësore indiane Datura


Datura shkakton një turbullt të përkohshme të ndërgjegjes dhe gjumë të thellë, kështu që në çdo kohë të përdoret njerëz jo shumë të ndershëm. Prostitutat indiane përdorur drogë për klientët e tyre të gjatë për të ardhur në jetë. Gratë indiane japin burrat e tyre drogë dhe pastaj në frontin e tyre të angazhuar në dashuri me evropianët, dhe burra me turbullt të ndërgjegjes dhe të hapur sytë nuk e kuptojnë. Ndikimi i drogë aq e madhe se indianët e Kolumbisë dha skllevër drogë dhe gra të liderëve para se ata u dogjën të gjallë në turrën e druve, së bashku me të vdekurit. Përshkrim. Sage - me gëzof barishte medicinale vjetor 0,6-1,5 m në lartësi.

Në ngarkim të familjes helmarinë. Stem bimore degëzuar me ovate, dlinnochereshkovymi, një tjetër letër gri - e gjelbër. Lule në drogë të mëdha, të vetmuar, deri në 20 cm, të bardhë rrjedh janë në forks. Fruta Datura është një kuti që dukej si një top të ngjyrë kafe apo pak gri-jeshile ngjyra, rreth 4 - 5 cm të gjatë, të mbjellë dendur me thumba që. Farërat pak gri, kosopochkovidnye bëhem nga gusht. Indian bimët medicinale Datura blooms prej korrikut deri në tetor. Shpërndarja. Barishte Homeland - Afrika dhe Amerika Qendrore. Drogë Industrial rritje Indian këshillueshme të tokave strukturore Chernozem me përmbajtje të mjaftueshme humus.


Çorape. Përgatitjet e drogë indian bimëve medicinale e përgatitur nga gjethet e saj. Për këtë ata i ruajnë ato që nga fillimi i lulëzuar të bien në fund. Kur mbledhjen doreza përdorimit. Gjethet e mbledhura tharë menjëherë në hije apo në zonë të ventiluar në 45 ° C. tharë gjethet mbeten - 24 muaj në një enë të mbyllur. Përbërja kimike. Të gjitha pjesët e Datura indiane përmbajnë alkaloide. Aktualisht në norhiostsiamin bimore, hyoscyamine, meteloidin, tihloidin, Tropin, atropine dhe psevdotropin. Pronat farmakologjike. Scopolamine ofron qetësues dhe efekt qetësues. Ajo heq spazma dhe dridhje të shkaktuara arekolin.

Scopolamine zvogëlon sekretimin e djersës, pështymës dhe gjëndra bronkiale, relakson muskujt bronkial dhe zorrët dhe e bën rrahje zemre të shpeshta. Aplikimi. Përgatitjet drogë Indian barishte e përdorur në sëmundjen e Parkinsonit, në sëmundjet e hyperkinesis muskujve, si një mjet që mund të qetësuar excitations maniak në karakter si antiemetic ndërsa në det të anijeve. Thatë lë duhanpirësit indian drogë në sëmundje mendore, reumatizma dhe gulçim. Trajtimi i bimëve mjekësore Datura indiane. Supë. 250 ml ujë të valë 2 lugë oblyyte.

l. Drogë të lë indian, pastaj të vënë në një banjë me ujë për 5 minuta, hiqni enë dhe thith me avull për 20 minuta përmes hundës. Contraindications. Datura Indian - helmuese, kështu që ju mund t'i përdorë ato pas konsultimit me doktorin tuaj.