Bimët mjekësore niponska dioskoreya


Përshkrim. Dioecious hardhi barishtore shumëvjeçare në 4 m të gjatë. Në ngarkim të dioskoreynyh familjes. Rrjedh rrushi - i thjeshtë, i shumëfishtë, lakuriq dhe të bërë kaçurrela. Bimët rhizome kafe-kafe, të trasha, deri në 3 cm në diametër dhe 2,5 metra e gjatë, horizontale, rrënjët e saj të tëra vështirë. Lë me zemër-formë bazë, të gjerë, të gjatë 6-12 cm, të rregullta, në gjeth të shkurtër, korotkoopushennye. Lule dyoskorey niponskoyi zbehtë jeshile, që s'bie në sy, i vogël. Stamens lule janë të bashkuar në napivparasolky cilat formojnë furçë axillary. Lule pistilit të kombinuara në një furçë të thjeshtë. Bimët mjekësore dioskoreya Blooms niponska muajit Korrik - në gusht.

Bimët frutore është kuti trehhnezdnaya, në të cilën fara bëhem deri gusht-tetor. Rritja Places. Dioskoreya niponska rritet në pyjet gjetherënës dhe pyll shkon ngadalë kedri - pyjet gjetherënës. Shpërndarë në rajon Amur, Khabarovsk dhe rajone Primorsky.
Çorape. Në verë dhe vjeshtë pas ripening fara grumbullojnë rhizomes dhe rrënjët e bimëve. Ata janë të gatshme, të pastruar dhe prerë në copa rreth 7 inç i gjatë. Thata, përhapur një shtresë e lëndëve të para deri në 10 cm jashtë, në attics apo ventiluar në 60 ° C në tharëse dhe duke e kthyer herë pas here.


Dry papërpunuara pa fat thyer kur kërrusur. Raw dyqan - 36 muaj nga kontrolli i lëndëve të para në vit. Përbërja kimike. Rhizomes e bimës përmbajnë saponins, vaj yndyror dhe niseshte. Rhizomes me rrënjët përmbajnë glycosides steroidal. Pronat farmakologjike. Dyoskorey Përgatitjet barishte niponskoyi presionin e ulët të gjakut kanë një diuretik dhe efekt anti-sklerotike, rritjen e sekretimit të biliare dhe të reduktuar koagulimit të gjakut. Mjekësi e aplikimit. Bimë është përdorur në aterosklerozës koronare dhe cerebrale përgjithësisht te reduktuar përqendrimin e kolesterolit. Ajo është përdorur në fazat e hershme të parandalimit atherosclerosis dhe parandalimit, si edhe gjatë sëmundjes.

Trajtimi i bimëve mjekësore dioskoreya niponska. Supë. 1,5 gram melchennyh rizomat dyoskorey krijoj niponskoyi 200 ml ujë dhe vendin 1 / 02:00 pjekur në një banjë me ujë në një rezervuar të mbyllur smalt të vluar, për të thith filtrin ftohjes dhe të shtoni në 200 ml. Marrë tre herë në ditë për 1 qind. l. pas një vakt. Trajtimi për 90-120 ditë deri në 20 cikle - 30 ditë detyrueshme 7 - intervale 10 ditë. Ilaçet dyoskorey niponskoyi veçanërisht efektive në fazat e hershme të atherosclerosis. Kur djersitje, kruajtje, humbje e oreksit, të zvogëlojë dozën ose përkohësisht anuloni atë.

Agjentët farmakologjike. Ekstrakti i thatë "Polisaponin" i përgatitur nga rhizomes me rrënjët, redukton depozitimin e lipideve në mëlçi dhe arteriale enëve të, zvogëlon përqendrimin e kolesterolit në gjak, rrit prodhimin e urinës, përmirëson funksionin kardiak. "Polisaponin" përdoret për trajtimin dhe parandalimin e aterosklerozës së zemrës dhe trurit dhe arterioskleroza, e cila ndodh me hipertension. Contraindications. Përgatitjet e dyoskorey irriton stomakun dhe zorrët, në mënyrë që ata gjithmonë duhet të marrin pas ngrënies.