Bimët mjekësore dioskoreya Kaukazian


Sipas informacioneve të ndryshme në botë ka rreth 500 lloje të bimëve. Ata rriten në subtropics dhe tropikët. Dhe vetëm 2 lloje të bimëve (niponska dioskoreya dhe dioskoreya Kaukazit) mund të gjenden në në të egra. Përshkrim. Dioskoreya Kaukazian - një hardhi barishtore shumëvjeçare në 2,5-4 metra të larta. Takon dioskoreynyh familjes. Bimët rhizome gjata, të trasha, horizontal. Gjethet më të ulëta në formë zemre-ovate, si unazë, gjethet e sipërme - e kundërta apo alternative, theksoi, erdhi 9-13 venat arcuate, me një avantazh të lehtë ulluk. Lule dyoskorey Kaukazian që s'bie në sy, unisexual, të vogla, të gjelbër, dioecious, në racemes axillary thjeshta.

Bimëve dythelbor. Bimët mjekësore dioskoreya blooms kaukaziane maj-korrik. Fruta - trehhnezdnaya, kuti trekëndësh me 3 krahë me membrana. Farërat duhet të gjithë palët e krahut. Bimëve jep fryt muajit Korrik - shtatori. Shpërndarje pranë. Dioskoreya gjetur në Kaukazit Abkhazisë dhe rrethin Adler e rajonit Krasnodar. Çorape. Droga e bëra nga rrënjët dyoskorey dhe rrënjët e saj. Ata gërmoj nga maji deri në nëntor. Të pastër dhe të thatë, të përhapur në një shtresë të vetme në 45 gradë Celsius. Material i gatshëm të para të depozituara në të ventiluar dhe të thatë në kuti letre apo qese që nuk i kalon 36 muaj.


Përbërja kimike. Në rhizomes e bimëve mjekësore gjetur dyoskorey saponins kaukaziane, diosgenin derivativë (diostsin etj). Pronat farmakologjike. Përgatitjet barishte dyoskorey Kaukazian kanë efekt diuretik dhe anti-sklerotike, zvogëlimin e koagulimit të gjakut, rritjen e sekretimit të biliare, presionin e ulët të gjakut. Mjekësi e aplikimit. Barishte medicinale ka qenë përdorur në atherosclerosis koronare dhe cerebrale. Mund të përdoret për parandalimin dhe fazat e hershme të atherosclerosis, dhe madje si një ilaç në sëmundje. Trajtimi i bimëve mjekësore dioskoreya Kaukazian.

Supë. 1,5 gram melchennyh dyoskorey rrënjë kaukaziane derdh një gotë me ujë të nxehtë dhe të vënë në një banjë me ujë në një enamelware mbyllur për gjysmë ore, pastaj ftohet për 45 minuta, filtruar përmes napë dhe derdh lëngun e mishit të vëllimit fillestar me ujë të zier. Supë të marrë 3 d. Per dite pas ngrënies për 1 st. l. Trajtimi zgjat 3 - 5 muaj 20 - 30 ditë radhazi, e ndjekur nga një ndërprerje për 10 ditë. Ky trajtim është veçanërisht efektive në fazat e hershme të atherosclerosis. Nëse trajtimi duket djersitje, kruajtje, humbje e oreksit, të zvogëlojë dozën dhe të shkojnë në trajtim për 20 ditë me një interval prej 10 ditësh ose përkohësisht nuk përdorin supë.

Agjentët farmakologjike. Drogës "Polisponin" përmirëson kujtesën dhe të ndjehen, normalizes përqendrimin e kolesterolit në gjak, përmirëson gjumin, ul presionin e gjakut. Contraindications. Medikamente dyoskorey Kaukazian irriton stomakun dhe zorrët, dhe duhet të merret pas ushqimit.