Jute dovhoplidnyy bimë medicinale


Përshkrim. Barishte tropikale vjetor 1 - 3 metra i lartë. Ajo i takon familjes së gëlqeres. Rrjedh bronkial bimë në të gjithë gjatësinë e saj. Lë në buzë dhëmbëzuar. shyrokolantsetni, i thjeshtë, deri në 5 - 12 cm dhe një gjerësi prej 2-6 cm në bazën e hvostovidnye teh fletë dy teh të ngushtë. Lulëzuar bimët verdhë, një diametër prej 1 cm, të vendosura në axils e lë në 1 - 3. Frutat - uzkotsilindricheskise, zgjatur, gjatësi ribbed kuti prej 5 - 10 cm në maturim të hapur 3 - 6 dyer. Çdo kuti prej 200 fara pjekur. Farërat trekëndëshe, të vogël, të errët gjelbër ngjyrë kafe ose të errët.

Rritja Places. Homeland jute dovhoplidni - India. Është e zakonshme në Afrikë, Amerikë dhe Azi. Në Rusi ajo është kultivuar në rajonet jugore si bimë fibroze për industrinë. Përdorni fermë. Total i njohur rreth 30 specie të jute. Për të industrisë dy llojeve përkatëse të jute, jute jute dhe dovhoplidnyy mëdha. Fibër jute është përdorur për të bërë çanta, tarps, litarë. Sende të bërë nga jute, interesante, sepse nuk kalojnë ujë.
Shoots rinj dhe gjethet e dovhoplidni jute ngrënë si spinaq, dhe fryti i saj trajtuar sëmundjet e enëve të gjakut dhe zemrës.


Çorape. Bimët mjekësore lulëzim dovhoplidnyy jute dhe menjëherë bëhet mbledhja objekt. Lule turp, kishte fara, dhe madje edhe të pjekur - është koha për të prerë dhe rrjedh. Rrjedh duaj detyrues në 2 - 3 ditë provyalivayut. Përbërja kimike. Jute dovhoplidnyy përmbajnë glycosides - korhorozid dhe olitorizid. Fara janë të pranishëm olitorizid kardiak glycoside, olitorin, korhorozid A dhe B. Pronat farmakologjike. Përgatitjet jute dovhoplidni përmirëson qarkullimin koronare, të ketë një efekt qetësues në sistemin nervor qendror, efektet pozitive në zemër, rritet diuresis. Jute Drug dovhoplidnyy bimore.

Tretësirë. 500 ml të alkoolit derdh 2 tbsp. l. melchennyh fara barishte jute dovhoplidni dhe le të qëndrojë për 20 ditë, filtruar. Merrni 2 g Per ditë 10 -. 15 pika në infarkt të ulët ton, sëmundje kardiovaskulare, cardiosclerosis, aritmisë kardiake, sklerozë, bronkit kronik dhe emfizemë.