Fara bizele bimore medicinale


Bizele të përpunuara c njerëzve për një kohë të gjatë së bashku me elb, grurë, thjerrëzat dhe mel. Bizele Kulturore ndodhur, ka shumë të ngjarë nga bizele-vjeçar, i cili gjendet i egër. Enët me bizele në janë mbajtur në nderim të lartë që nga kohët e lashta. Po, Cari Alexei Mikhailovich pëlqente kuleç bizele me mbushje dhe bizele steamed me gjalpë i shkrirë. Përshkrim. Bizelesh - barishte vjetor i sistemit rrënjë kryesore dhe palcore nga 20 deri 250 cm në gjatësi. Ajo i takon familjes fasule. Fletëpalosje bimë - kaltërosh-gjelbër. Lulet e saj janë në axils e lë, i madh, 1,5 - 3,5 cm, të bardhë, rozë, të verdhë, vjollcë ose rim kuqe.

Fruta bizele - pod. Pods bizelesh në të drejtë, ndonjëherë - gjatësi lakuar 3-15 cm, me një zbehtë dyer të gjelbër ose të bardhë. Çdo pod përmban 3-10 fara të mëdha. Nga mbjellje të ripening fara e varieteteve të ndryshme të bizele është 65-140 ditë. Rritja Places. Në mjegull edukate kudo, kryesisht në qytete. Çorape. Medicines përgatitur nga gjethet dhe farat e bizele. Gjethet e saj janë korrur maj-qershor, të thata në një dhomë të ventiluar ose hije, përhapur një shtresë e hollë një. Gjethet e bimëve mbahen në qese letre nuk tejkalon 12 muaj. Rekomandojë për të mbledhur fara gjatë fazës së dytë të hënës, gjatë ditëve të para dhe pas hënës së plotë, dhe në 13, ditë 14 hënor pas lindjes së diellit.


Tharë fara në 50 ° C në tharësin ose në papafingo, dhe pastaj ruajtur deri në 3 vjet në kontejnerë të mbyllura. Përbërja kimike. Medicinale fara bizele bimore të pasura me proteina, që përbëhen nga amino acidet esenciale (cystine, tyrosinës, triptofanit, lysine, mstionin etj), inositol dhe choline, dhe yndyrë, niseshte, vitamina B, PP, C, A, minerale (mangan , fosfor, kalium, etj), minerale dhe fibra. Pronat farmakologjike. Farërat bizele veprim astringent, diuretik dhe anti-tumor ndalesa diarre dhe gjakderdhje të naftës nga farë ekstrakt i saj ndihmon për të rivendosur lëkurës dhe mukozës.

Ekstrakti i proteinave nga farat e bimëve të rritur hematopoiesis. Mjekësi e aplikimit. Përgatitjet e bëra nga bizele të dobishme në kapsllëk pleqërie, lodhje dhe anemi, disa sëmundjeve të organeve të brendshme. Peas ndihmon ndaluar dyspnea, kollitje, çrregullime lokale, shëron hemorroide. Ekstrakte ujore të bizele zhvishem fruta dhe pjesë ajrore, përdoret për të trajtuar pezmatim i lëkurës, skuqjen e lëkurës dhe në trajtimin e fruthit. Zierje e bimëve ose të farës tërë supë promovon kullimin e gurë nga fshikëz dhe veshkat. Bizele të drogës bimore. Kur urth. Hani 3-4 një ditë e thatë, të freskëta ose të ngjyhet në bizele të ujit.

Të njollë në fytyrë. Burn dhe resins në bizele pluhur dhe hani atë çdo ditë për 1 orë. L. Slurry e miellit pea apo qull me miell misri nga farat e papjekur e bizele këshilluar për të aplikuar për trajtimin e ekzemë, lëkurë erizipelë, fytyre, plagët septike, bruises dhe për të shfaqur të nxira në pjesët e ekspozuara të trupit. Poultices prej miellit barishte mjegull zbutjen xhevairi dhe vlon. Nëse ju merrni? -. 1 orë L. miell bizele të marrë 2 - 3 g në ditë para ushqimit, është e mundur për të arritur përmirësim në fuqinë e qelizave të trurit, të normalizuar metabolizmin, trajtojnë arteriosklerozës, eliminimin e dhimbje koke, të përmirësuar diabet..


Contraindications. Mos pini ujë të ftohtë pas marrjes bizele ushqimore. Nëse bizele ju fryn ose zorrët grumbles, atëherë hani një kopër pak.