Hiri mal bimë medicinale


Paraardhësit tanë kanë konsideruar gjithmonë vadhë bimë medicinale të zakonshëm që mund të mbrojë njerëzit nga shtrigat dhe u përpoq për të vënë atë më afër shtëpisë. Prandaj, ash ka qenë prej kohësh një hero në bylyah, legjenda dhe përralla. Pra, për të mbrojtur porsamartuar nga shtrigat frutat e saj ishin varrosur në xhepat e rrobave të tyre dhe përhapjen gjethet e tyre në këpucë. Besimi në fuqinë shëruese të malit hirit ishte aq e madhe që pacientët të vënë në bazë të saj, duke besuar në shërimin e hirit e shpirtrave. 1. Përshkrimi i centralit. Medicinale hirit mal bimë është një kaçubë apo dru lartësi nga 6 deri 15 pm, me kurorën e saktë piramidale.


Trungu dhe degët janë të mbuluara me hirit leh gri të butë. Lë imparipinnate, alternative, të çrregullt, me 5-7 palë gjethe zgjatur-heshtak. Lë hollë, gri ose në fund ka filluar të thinjet, të lartë, mat gjelbër, flokë, flokë. Lule në hirit të vogël malor, pentamerous, aromatik, të bardhë, të mbledhur në tufë lulesh të dendur corymbose gjatësi të madhe rreth 10 cm. Fruta është e kuqe, plot lëng, sferike, shije astringent, e hidhur. Blooms hirit Mountain në maj dhe korrik, dhe frutat e saj piqen në shtator dhe të mbeten në pemë për dimër. Mountain ash çdo vit fruta me 5-7 vjeç. Fruta Mighty korrjes në 1-3 vjet kohë, pema më e madhe kulture jep 35letneho e moshës.


Një pemë mund të japë deri në 100 kg fruta. Pema nuk toleron gazeve të ndotjes së ajrit dhe tym. Winter-guximshëm. Jeton deri në 200 vjet. 2. Kur bimë është e zakonshme. Ash Mountain rritet në pyje, scrublands, të gjitha pyjeve-stepe dhe zonave pyjore. Është e zakonshme në Siberi, në pjesën evropiane të CIS, Kaukazi, Lindja e Largët, Amur, Kamchatka, Afrikën e Veriut, në malet e Kirgistanit dhe Kazakistanit në Krime. Ajo rritet në drizë përzier dhe pyjeve halore, skajet e pyjeve, ujërave pranë, clearings, përgjatë rrugëve, fushat, ajo mbolli në parqe, sheshe dhe kopshte. Kultivuar në kopshte dhe pemishte.3. Si të shumohen. Mountain shumohen ash layering, fara, kultura dhe shartim dhe prerje. Ajo preferon të rritet në toka me lagështi dhe pjellore. 4. Prokurimi i lëndëve të para dhe ruajtje. Në qëllime mjeksore korrjes fruta, gjethet dhe lulet e malit hirit. Pjekur vadhë rezervave vjeshtë acar apo pas acar e parë. Rrush të prerë të hirit, të ndara nga peduncle frutash, provyalivayut nën diell, pastaj u përhap në një shtrat me një shtresë të hollë dhe të tharë në Ovens, furrat apo furrat në temperatura 60-70 ° C. fruta të thata e malit hirit janë erë karakteristike, e shkëlqyer, e hidhur, i lagësht , e kuqe-portokalli rrudhur.

Frutat ruhen në qese indeve në një dhomë të ventiluar. Gjethe dhe lule rezervave gjatë lulëzuar, e tharë mbi në hije. Fruta të freskëta ruhen gjithë dimrit në 1-2 ° C ose të ngrira. Shijoni shijen e parë të hidhur dhe kosi, butë. Jeta raft 2 vjet të thata fruta, gjethe dhe lule - 1 vit. 5. Përbërja kimike e bimëve medicinale. Frutat përmbajnë carotene, askorbik, protokatehinovuyu, Serbinov, gal, folik, tartaric, limoni, acid malic, izokvertsitrin, rutin, taninet dhe substancave të hidhura, spireozid, sheritin, kvertsytryn, glycoside parasorbozid, epigallocatechin, glukozë, sorbose, fruktoza, sucrose, thelbësor vaj, glycoside amygdalin.

Hidhërim nga fruti ofron glycoside acid Sorbic. Kur ai së pari acar i shkatërruar, dhe hirit bëhet ëmbël. Me prishjen e saj në fruta rritur nivelet e acidit sorbik. Fara e gjetur vaj yndyror dhe amygdalin; në një letër të gjetur rreth 200 mg acid Askorbik, flavonoids, në lule - spireozid dhe kvertsytryn; në korteksin - tannins. Frutat janë: hirit, macronutrients: Ca, K, Fe, Mn; elementët gjurmë: Cu, Mg, CO, Zn, Cr, Mo, Ba, Al, SE, V, Pb, Sr, Ni, V. në fruta të pastër nuk u gjet - Li, Cd, Ag, Au, Br, të rëndësishme I. komponent kimik i manaferrat Rowan pectins janë zheleobrazovanyya aftë në prani të acideve organike dhe sheqernat.

Pektin rezistojë fermentimi tepërt i karbohidrateve me pengon formimin e gazit në zorrë. Acid dhe hirit Sorbic parasorbinovuyu pengojnë rritjen e mikroorganizmave, myk dhe kërpudhave. Ata janë përdorur për trajtimin e ujit dhe si një ruajtës ushqim. 6. Përdorimi i bimëve medicinale në mjekësi. Fruta është përdorur - sëmundje të mëlçisë, hemorroide, poshtër. Në mjekësinë popullore - laksativ, diuretik, vitamina, hemostatic, protivodizenteriynoe, kontraceptiv; tumoret malinje dhe dysmenorrhea. Infuzion i fruta - hemorroide, gjakderdhje, gastrit me aciditet të ulët, sëmundje të veshkave, atherosclerosis, mëlçisë.

Së jashtmi infuzion i frutave të përdorura si shërimin e plagëve. Fruta supë - me dobësi të përgjithshme, mangësi vitamina, sëmundje të veshkave dhe diarre ascites të mëlçisë, çrregullime metabolike, reumatizma, sëmundjet e fytit, pertusis, poshtër, glaukoma, goiter. Zierje e leh - hipertension. Juice - me lodhje, anemi, hemorroide, përdhes, reduktuar aciditetit të stomakut, tumoret malinje, atherosclerosis, hipertension, gastrit, glaukoma, vitaminë mangësi, dysmenorrhea, pertusis, ascites, sëmundje të veshkave dhe mëlçisë. Në mjekësinë popullore, tretësirë ​​merren me hemorroide, lëng dhe manaferrat janë përdorur në dizenteri.

Syrup - në shkelje të metabolizmit kripë, reumatizma, sëmundjet e fshikëzës, gurët në veshka. Gjethet Fresh Rowan sigurojë efekt antifungal: ajo terren tërësisht dhe aplikuar në zonat e prekura, pribintovyvayut, ndryshimi fashë në një ditë. Degët - reumatizmi. Infuzion dhe zierje e lule - sëmundje të veshkave, mëlçisë, traktin digjestiv dhe infeksionet e traktit urinar, hemorroide, çrregullime metabolike, kollë, të ftohtë. 7. veprim i bimëve mjekësore në trup. Manaferrat Rowan me Hemostatic, astringent, laksativ, kapillyaroukreplyayuschim, antipiretik, veprim bën të dalë djersë; rritjen e koagulimit të gjakut, të reduktojë presionin e gjakut.

Fruta - një multivitamin mirë me mjete vitaminë mangësi. Pektin përfshira në frutat e malit hirit të pengojnë proceset normale të fermentimit në zorrë, që kanë pronat e adsorbent, lidhet dhe largon toksina të ndryshme. Hidhërim dhe acide organike vadhë zakonisht të rritur aftësinë e tretjes e stomakut lëng. Oil ekstrakte nga manaferrat e malit hirit, me protyzapal