Medicinale Videos Mustardë


Përshkrim. Mustardë (English) - një bimë barishtore vjetore të ftohtë-rezistente. Ajo i takon familjes cruciferous. Stem mustardë drejt 25-100 cm, i drejtë, zhestkovolosistyy, të degëzuar në krye. Bimët Root - core. Gjethet më të ulëta të këtij barishte në petioles të gjata deri në 5 cm fletë rekord qeste. - Inçizuara pinnately, blades anësore në mënyrë të barabartë me tehe notched dhe anën teh sipërme të madhe, ovale, dhe përbëhet nga 3 pjesë, dhe blades lateral - 2 - 3 palë. Gjethet e sipërme të bimës janë në gjeth të shkurtër, me disa grimcave dhëmbëzuar.

Të gjitha gjethet janë të mbuluar me qime e ashpër mustardë. Mustardë ka shumë lule (25-100), lule tufë lulesh racemose. Lulet ulem mbi gjeth 5-8 mm. Petals verdhë. Blooms mustardë në qershor-korrik. Fruta - pod. Krahë pods forta, ngjan - anije. Frutat piqen në gusht. Farat e bimëve janë të vogla, sferike, të lehta - të verdhë. Sipërfaqe është fara e qetë. Çdo pod 4 - 6 fara. Farërat e barishte të bardhë mustardë pothuajse nuk ka aroma, shije dhe ata e mprehtë dhe rougher se Brown mustardë. Shpërndarja. Homeland bardhë mustardë - mesdhetare, ku ajo "erdhi" në Evropë, Amerikë, Japoni dhe Indi.


Si bur'yanyste por barishte, përhapjen e bardhë mustardë në të gjithë Rusinë, me përjashtim të rajoneve veriore. Sot ajo është gjetur në Siberi perëndimore, Kaukazi, Ukraina, në zonën chernozem e Rusisë, Bashkortostan. Mustardë edukuar në fushat dhe në fusha. Çorape. Me qëllim të trajtimit të korrur fara e bardhë mustardë. Kjo është bërë gjatë të mesme maturimit dhe pods ulëta. Nëse është e nevojshme, më në fund i tharë bimët farë, hedhjen e tyre thinly. Në mjekësi përdorni pluhur me fara mustardë. Pluhur është e tharë, të paketuara në qese letre. Përbërja kimike. Fara barishte përmban vaj yndyror (oleik, erucic, acid linoleik dhe stearik) steroid pranishëm (brassikasterin, kampesterin, sitosterol, kolesterol, metilenholesterin) tiohlikozid sinalbin, saponins, glycosides sinihrin.

Pronat farmakologjike. Mustardë ka qenë prej kohësh konsiderohet si një antitussive mirë dhe agjent expectorant, dhe madje edhe bimë me aromë aromatizues që është në gjendje për të përmirësuar oreksin dhe tretjen. Droga me mustardë barishte enveloping të bardhë dhe për të gjetur ngacmues lokale. Çiftet e paqëndrueshme mustardë kanë phytoncide dhe efektet antibacterial. Aplikimi. Farërat e bardhë mustardë përdorura në sëmundje të ndryshme - hipertension, sklerozë të enëve të gjakut, sëmundjet e tëmthit dhe mëlçisë, çrregullime të tretjes, reumatizma, fryrje, ekzema të lëkurës dhe dhimbje të nervit shiatik. Kur mjekësi dhimbje dhëmbi tradicionale rekomandon përtyp fara mustardë.

Nëse kile bardhë mustardë në një pluhur dhe ëmbël me mjaltë e marrë me ujë, ajo heq fyt ndjenjë këmbët e pulës. Gargling me pluhur bërë nga fara të përdorura në paralizë të folurit, pectoris, astma. Mustardë e bardhë në pluhur ose fara përdoren për kapsllëk. Kronike pluhur rinitit mustardë derdhur në stockings apo çorape. Përdorni pluhur mustardë për të bërë mustardë. Është agjent shkëputur dhe ngacmues për nevralgji, ftohjet dhe zgjidhjen e infiltrate në sëmundjet kronike të lëkurës, tuberkulozi kockave dhe hipertensionit.

Në vend të llaçit mustardë mund të përdoret qull me miell misri me fara pure. Pluhur është më efektive nëse ajo njomet me ujë të ngrohtë (60 ° C).
Mustardë Bath lehtëson kollitje e pështymë, thellojnë frymëmarrjen, të stimuluar qarkullimin e gjakut. Vaj nga farat përdoret për gurët në veshka, tumoret, pasuri e përbashkët. Pini mustardë alkoolit (2% zgjidhje alkoolike e vajit) si fërkime me reumatizma. Mustardë Hot zgjidh tumor, ajo është aplikuar në vend të lënduar me squfurit në epërsi. Mustardë ndihmon me kancer asfiksi, impotencë, hap bllokim në ethmoid. Besohet se, në qoftë se merret në një mustardë bosh në stomak, ajo mpreh mendje.

Dhe kjo ndihmon me helmim të bardhë mustardë ndonjë toksina dhe mund të qartë vizion. Medikamente. Kur ethe. Mix 1/4 h. L. pluhur i bardhë mustardë, 1 gotë verë, një majë e kripë. Përdorin mjetet e 3 g. Per dite. Nëse helmimi opiumit dhe të shkaktojë diarre ose të vjella. Merrni një majë pluhur (1,5 g) mustardë intermittently deri sa ju filloni të vjella. Kur një dhimbje koke. Match 3 h. L. pluhur mustardë me ujë, thith 5 minuta. Aplikoni përzierje në një pjesë të vogël të leckë dhe vihet përsëri në bazën e kokës për 5 minuta. Përdorimi i farat e sinapit. gëlltitje fara mustardë me stomak bosh 10 deri në 30 minuta.

përpara se të hahet. Çdo ditë rritet numri i farave, duke e çuar atë në 20. Nëse nuk ka pluhur farë, mustardë për të pirë, pasi 1/4 h. L., Dhe duke e çuar në lugë çaji të plotë për pranim me ujë. Nëse keni ndonjë djegien, larë poshtë me qumësht të ngrohtë ose vaj ulliri. Mustardë me fasha të ftohta. 200 ml ujë të ngrohtë derdh 1 h. L. pluhur mustardë. Bëhem i lagur një përfundojë leckë dhe shënoi 1 - 10 min. Dush mustardë. 20-150 gram pluhur mustardë në një dush për fëmijët dhe 200 gram dush mustardë për të rriturit. Këmbë mustardë dush. Pas një supercooling fortë apo rritje të papritur në presionin e gjakut dhe dhimbje në nyje shumë të dobishme të shpërndajë 1 tbsp.

l. pluhur mustardë në një kovë me ujë të ngrohtë (40-50 ° C) dhe të ulët mbrapa këmbët. Mustardë. Mustardë e përgatitur fletët gome namazyvaniem letre dhe zam tyre spërkati pluhur mustardë cek ju dëshironi për t'u përcaktuar, duke kaluar nëpër rollers. Mustardë është përdorur për pneumoni, bronkit, scoliosis, pleurit, radiculitis, pezmatim nervi, reumatizmi. Ata vënë në 15 minuta. të rriturit dhe 5 min. fëmijë. Në mënyrë për të hequr qafe një të ftohtë mustardë bashkëngjitni deri te këmbët. Se ata janë mbajtur, dhe në krye të veshin prybyntuyte çorape leshi. Mbani një orë, atëherë le të durueshëm ecin shpejt.

Pas heqjes lëkurën Llaçe mustardë duhet të lahen me ujë të ngrohtë dhe shpifjeve vazelinë. Dhe hipertensionit vënë mustardë në qafën e tij për të devijuar dhimbje koke. Në tumoreve malinje të vende të ndryshme. Supë. 1 ch. L. Fara e bardhë mustardë krijoj 250 ml ujë të vluar, të zhytem në të valë banjë me ujë për 30 minuta. Best 10 min., Filtruar. Merrni 1 tbsp. l. 3 - 4 vjet në ditë para ushqimit.. Pluhur. Pluhur mustardë e bardhë mund të përdorni për të 0,3-0,5 g (majë) 3 g. Per dite. Contraindications. Përgatitjet barishte mustardë e bardhë kundërindikuar në tuberkulozi pulmonar dhe inflamacion i veshkave.

Banja me mustardë pamundur për venat me variçe.