Kungull Medicinale bimore


Më parë, qull mel me kungull konsiderohet një pjatë të shijshme. Dhe të hahet kungull të pjekur në furrë. Shkuarja në treg për shumë banorë Pavarësisht mendojnë të madh të frutave: "Dhe kush blen?" Pra, dikush që e di në lidhje me pronat medicinale e pumpkins! Bimët medicinale përdorur kungull në Amerikë gjatë 3000 pes Farat e bimëve u gjetën gjatë gërmimeve dhe Peru. Në Rusi, ajo u shfaq në shekullin e 16 dhe shpejt u bë i njohur në mesin e fermerëve për shkak të dobisë së saj, thjeshtësi, produktivitetin dhe kapacitetin për ruajtje afatgjatë. Përveç kësaj, klima e kungull procesit të aktivizuara në tërë territorin e saj, dhe në këtë mënyrë rritet pumpkins gjigant madje.

1. Përshkrimi kungull. Kungull e zakonshme - është një barishte medicinale vjetor i Cucurbitaceae familjes. Ajo ka branched rrjedh stelyutsya deri në 10 metra; gjethe të mëdha, dhëmbëzuar, pyatilopastnye, petiolate, alternativ, me gjemba dhe të përafërt. Lule kungull homoseksual i madh me rim të verdhë-portokalli, i ulur në axils fletë. Blooms kungull në qershor dhe korrik, dhe frutat e saj piqen në gusht dhe shtator. Fruta në një bisht të shkurtër - fruta të mëdha rrumbullakët me mish të verdhë me një numër të madh të farave verdhë-bardhë. 2. Kur kungull rritet. Pumpkins Atdheu - së Jugut dhe Amerika Qendrore. Bimë të egra CIS nuk rritet.


Kultivuar në rripin e jugut dhe të mesëm të CIS. 3. Si të shumohen kungull. Farërat të mbjella në pranverë direkt në terren në shkallën prej 2 kg për hektar metodë katrore-cluster 2 x 2 metra. Kujdes bimëve është heqja e kontrollit të tokës dhe farë e keqe. Ju mund bimë është rritur fidane. Pastaj fidane janë mbjellë në moshën 25-30 ditësh. 4. pumpkins Korrje dhe ruajtje. Fryti është korrur pumpkins pas acar e parë. Ndërsa pastrimi i pjepër nuk duhet të jetë i dëmtuar! Pastroni fara kungull nga tul dhe e thatë, derdhjen e një shtresë e hollë në një zonë të ventiluar mirë.

Shitore në një vend të thatë jo më shumë se dy vjet. 5. Përbërja kimike e pumpkins. Fara kungull përmbajnë substanca rrëshinor, vaj yndyror, acide (amino acid kukurbityn, oleik, linolenic), vitaminë B1 dhe C, E, D, carotenoids PP, pluhur karbohidrate. Në tul e kungull zbuluar sheqer, vitamina B1, B2, C, elateritsin A, carotenoids, acid nikotine, pektin, kripërat e magnez, kalcium, kalium, hekur dhe vitaminë T të rrallë, e cila rrit normën e metabolizmit në trup. 6. Aplikimi i kungull. Në mënyrë që të përdorni fara medicinale dhe tul kungull. Fara kungulli janë përdorur në sëmundjet e traktit urinar, si dhe kundër tapeworms.

Fara janë kungull gjalpë. Ajo është përdorur për të trajtimin e inflamacion të prostatës. Mishi i mjekësisë kungull tradicionale këshillon për të përdorur në sëmundjet e veshkave dhe mëlçisë, si slabyaschee dhe për të përmirësuar funksionimin e zorrët. Ajo rrit sekretim e kripërave chloride nga trupi dhe rrit diuresis. Kungull përdoret për urinimi vështirësisë dhe trajtimin e çrregullimeve funksionale të prostatës. Së jashtmi tul kungull është përdorur si një agjent anti-inflamator në formën e fasha ekzemë dhe djegiet duke aplikuar një slurry e tul kungull njëpasnjëshëm në zonat e prekura.

Është e rekomanduar për ata që vuajtën verdhëz, edemë në pacientët me veshkave dhe zemrës, inflamacion të mëlçisë si antitumor dhe verdhëz cholagogue. Në ushqim të përdorur në kungull të zier, skuqur dhe pjekur. 7. kungull dhe pronat e saj shëruese. Fara kungull të sigurojë veprim anthelmintic. Mishi i kungull shkakton aktet klor alokimit të veshkave si një diuretik, efekt anti-inflamator, është përdorur si një agjent vitaminë. Prania në të e kripërave minerale, kalium, kalcium, magnez dhe hekur bën ushqimin e saj mjekësore për njerëzit me sëmundjet e sistemit kardiovaskular, veshkave, mëlçisë dhe fshikëz, çrregullime metabolike dhe hipertensionit.


Kungull të gatuaj qull mel ose oriz. Pulpe është përdorur si një diuretik ne trajtimin e diabetit, është i dobishëm për pacientët me verdha, anemi, obeziteti, permireson aktivitetin zorrë. Hyrje kungull në të përditshmen dietë ekuivalente me parandalimin e prishjes së dhëmbëve sepse ajo përmban një shumë të fluoride. Doza ditore e fluorit përmbante 0,5 kg tul kungull. Lëng kungull është e rekomanduar për çrregullime metabolike, diabet, anemi, dobësi të përgjithshme, sëmundjet kardiovaskulare, të përzier shtatzënia (02/01 - 1 filxhan në ditë), atherosclerosis, hipertension, kolit, cholecystitis.

8. Trajtimi me kungull. Farërat janë përdorur tërë, si një pluhur, slurry ose supë. Fara kungull si anthelminthic. Hall fara nga lëkura e vështirë, thatë e tyre, bluaj në një mortajë në pjesë të vogla. Pluhur është derdhur në ujë dhe llokoçis kështu që përzierje kishte konsistencën e qumështit të kondensuar. Merrni 60 gram për të rriturit dhe për fëmijët 30 g për një çerek ore, pastaj pas 02:00 pije kripur laksativ. Merrni 300 g të farave të trajtuara, fshij. Në të njëjtën enët derdh 50 ml ujë mund të shtoni 50 g mjaltë, përzierje mirë. Pulp merr me stomak bosh, pjesë të vogla për një orë.

Duke pasur pozicion horizontal në këtë mënyrë - të shtrirë në shtrat. Pas 3:00 pije një laksativ dhe pastaj gjysmë ore vënë një klizmë. Kur zorrët vyporozhnytsya mund të hani. 300g peeled bluaj fara dhe derdh 600 ml ujë. Vënë përzierje ne nje banjo me uje dhe avulluar për 02:00, por që përzierje është pjekur. Profiltruyte rezultuar supë përmes napë dhe për të hequr sipërfaqe supë film vaj. Pini pjesë të vogla në një stomak bosh për gjysmë ore. Pas 02:00 pranojë pastrues kripur. Fresh lëng kungull si një diuretik. Pini 2 gota lëng kungull trajtimit në ditë.

Lëng Pumpkin me konstipacionit senile dhe për trajtimin e sëmundjeve të zorrëve. Ngrënë lëng freskët papërpunuara kungullit tek 1 kupe tre herë në ditë. Lëng kungull për sëmundjet e veshkave dhe mëlçisë. Merrni lëng të freskët 0,5 -1 gotë në ditë. Supë kungull me gjumë të trazuar dhe pagjumësi. Merrni natë 1 gotë me supë kungull medicinale, duke shtuar mjaltë në të. Kungull lëng për të përmirësuar gjumë dhe të qetësuar sistemin nervor. Nga një e katërta deri një filxhan e gjysmë me lëng me mjaltë për të pirë gjatë natës. Për 3 - 4 muajve të përshkruara 0,5-3 gota kungull lëng me 1 tbsp. l. mjaltë tri herë në ditë.

Fara kungull për trajtimin e prostatitis dhe adenoma. adenoma dhe prostatitis mund te kuroje luzayuchy 20 fara kungull, 2 herë në ditë - mëngjes dhe mbrëmje. Si dhe duke pirë një gotë me lëng kungull medicinale për 2-3 javë. 9. Kundërindikimet për përdorimin e bimëve mjekësore pumpkins. Kundërindikimet përjashtim të intolerancës individuale, nuk ka. Lëng kungull është e kundërindikuar në rëndim të sëmundjeve gastrointestinale.