Bimët mjekësore haleha


Përshkrim halehy drogës.
Haleha mjekësor ose Galega officinalis -. Rrënjë bimë barishtore shumëvjeçare deri në 90 cm Slabovetvistyy, core, me rhizome të shkurtër të trashë nga e cila rritet rrjedhin fuqishme të lartë. Rrjedh i drejtë, të shumta, glabrous, hustooblistvennye. Në të rrjedhin janë gjethet i rastësishëm-peristoslozhnyye dhe lule furçë. Fluturat lule lloj, violet-blu dhe anije të bardhë. Frutat - fasule polyspermous. Farërat Galega officinalis - mat, të butë, në formë veshkash. Lulëzuar bimët mund të vërehet nga qershori deri në gusht. Foto Haleha drogës. Shpërndarja.

Bimët medicinale haleha rritet përgjatë lumenjve dhe kanalet në këneta dhe përrenjve moçalore në ultësira, në mesin e shkurre në pyjet në pjesën evropiane të Rusisë. Kultivuar në Zvicër për ushqimin e blegtorisë. Çorape. Tarifë të jetë rrënjë dhe pjesë aboveground e bimëve - halehy bar drogës (fara, gjethe, lule). Kur korrje 20cm në krye të prerë bimët dhe të thata menjëherë. Rezervave Grass gjatë bimëve lulëzuar. Përbërja kimike. Gras Roots dhe të përmbajë halehin Alkaloid, dhe e hidhur taninet, vajra, saponins, flavonoids. Në lule dhe gjethe përmbajnë vitamina dhe kumarovaya, kafe, acid ferulic dhe sinapovuyu; Fara - vaj yndyror, steroid, stearik, palmitik, acide yndyrore Linolenic dhe linoleik; stahyoza dhe sukrozë.


Pronat medicinale kozlyatnyka. Gjethe dhe lule kanë kohë që janë përdorur si një ilaç djersitës, diuretik, anthelmintic dhe laktohonnye agjent. Haleha dozim: Aplikoni. halehin alkoloyd rekomanduar në mjekësinë popullore si një ilaç për formimin e qumështit në lindjen e fëmijës dhe diabetit. Për këtë qëllim, bimët barishte si infuzione dhe decoctions. Në Kaukaz halehy fara përdoren si erëza për ushqim. Trajtim të drogës halehy. Infuzion. 20 gram e barit halehy derdh ujë të zier dhe të mbajë për 15 minuta në një banjë me ujë të valë, pastaj kthehet off ngrohjes dhe ende mbajnë supë për 45 minuta në një filtër të ujit dush.

Pini filxhan të tretë dy herë në ditë. Supë. 15 gram fara pluhur filxhan oblyyte ujë të valë, zhytem në banjë me ujë të vluar për gjysmë ore, të ftohtë 10 minuta dhe filtruar. Merrni 2 lugë. l. 4 herë në ditë para ushqimit. Lëng. Barishte lëng plagët dhe ulcerat të lajë halehy, dhe pije në fyt, duke hedhur ujë 1: 5. Lëng të freskët me lule dhe gjethe 4 herë në ditë merret me gojë 50 pika për gotë me ujë. Alexander


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!