Bimët mjekësore piketa helmuese


Përshkrim. Kjo barishte gjithëvjetor medicinale 50-150 cm i gjatë. Ajo i përket ombrellën e familjes. Monumentet helm është vertikale, të trashë, rhizome të shkurtër, e cila është e ndarë në dhomat e ndara nga bulkheads tërthor dhe të gjithë sipërfaqen rreshtuan me harlisur, bishtalec, rrënjë të bardhë në 0,5 cm të trasha. Bimët Stem uritur, të degëzuar në krye, grooved. Ai lë edges dvazhdyperistye, ostrozubchatye, më të ulët - pothuajse trizhdyperistye. Gjethet më të ulëta - të gjatë, e sipërme - shkurtra, bimë tufë lulesh - është një kompleks ombrellë 5-12 cm në diametër me 10-25 rrezet.

Tsvetkov shumë ata janë të bardhë. Hi me pesë fletë lule dhëmbëve shirokotreuholnymi. Bimët mjekësore piketa blooms toksike nga qershori deri në gusht. Fruta - dvusemyanki, rrumbullakosura në formë të bazës në formë zemre dhe një gjatësi prej rreth 2 mm. Bimore e bën fruta dhe gusht-shtator. Bimët rhizome ka disa shije të ëmbël dhe aromë aromë, me pikë të helmit të tij aktrimit lëng rrëshinor, të verdhë që errëson ajrin. Rritja Places. Monumentet rritet në të gjitha rajonet e Rusisë Evropiane, Lindjen e Largët dhe Siberi - keneta në verr, në brigjet kënetor e liqeneve dhe lumenjve në livadhe të lagështa.


Çorape. Healers të rekomandojë atë për të mbledhur në një kohë kur Saturni në konstelacionin Sun apo Mars. Kjo është kur ai heq zbokth, dhe të marra nga vete shëron lëng reumatizmi dhe zvogëlon vuajtjet e barkut dhe të gjoksit. Përbërja kimike. Rrënjët dhe rizomat moment historik helm rafte tsikutol dhe tsikutoksin, dhe madje edhe të naftës jo-toksike thelbësore që përmban tsymol kuminovoyi aldehyde në pjesët ajrore të bimëve përmbajnë flavonoids quercetin dhe izoramnetin. Pronat farmakologjike. Nëntokë pjesë barishte moment historik toksike në doza të vogla të rritura pak urinim, ul presionin e gjakut, akt qetësues duke penguar aktivitetin motorike dhe CNS.

Mjekësi e aplikimit. Pjesa nëntokësore të bimës përdoret topically si një vaj i parfumuar dhe si një tretësirë ​​për sëmundjet e lëkurës, ulcerat, dermatit kronike, dhimbje të nervit shiatik, skuqjen kronike të vogla, reumatizma dhe përdhes. Si dhe trajtimin e migrena dhe dhimbje koke. Medikamente rizomat freskëta përdorura në grahmat e pas lindjes, tetanozit dhe epilepsi. Droga e bëra nga piketë helmuese pa njohuri dhe përvojë të mjaftueshme nuk është e rekomanduar për shkak të gjithë njëjtën toksicitetit të saj. Tashmë shumë raste analfabet dhe përdorimi amator i vdekjeprurës ... Medikamente.

Tretësirë. Crush 10 gram piketë rhizome thatë toksik dhe i hedh një gjysmë litër vodka. Qëndrojë në një vend të ftohtë të errët për dy javë. Aplikoni tretësirë ​​e skemës së përshkruar për kukutë ndotur. Helmimit tretësirë ​​duket si një helmimi i ndotur kukutë. Contraindications. Të gjitha pjesët janë helmuese moment historik, edhe pse thatë, edhe pse të freskëta. Pjesa më toksike të uzinës dhe nëntokësor sidomos në pranverë. Helmimi Body ndodh brenda disa minutave pas prekje. Yad moment historik ndikon në sistemin nervor qendror. Simptomat e helmimit: dhimbje barku, shije të hidhur në gojë, të vjella, jargëzim, çrregullime të qarkullimit të gjakut dhe të frymëmarrjes, konvulsione, jerm.

Vdekja e trupit është për shkak të paralizë të frymëmarrjes. Nëse helmimit vehom helmues duhet menjëherë të larë jashtë stomakun me ujë të bollshëm, të marrë ilaç për vjellje, pini një pak uthull dhe kafe të zezë.