Bimët mjekësore vzdutoplodnik siberian


Përshkrim.
Kjo barishte gjithëvjetor medicinale e familjes Umbelliferae. Rrjedh lartësinë bimore nga 15 në 70 cm, të degëzuar ose të thjeshtë, të zhveshura, ribbed dhe nën ombrellën - korotkovolosistye. Radikale lë kaltërosh-gjelbër, tri herë pinnatisect, të shumta lakuriq. Fletë rekord i zgjatur-vezak, 5-30 cm të gjata dhe 2-10 cm të gjerë, me lineare-heshtak, vuri ose grimca të mprehta. Tufë lulesh është një bimë ombrellë 8-23 dhe rrezet pothuajse të barabarta të ashpra. Petals deri në 2 mm të gjata, të bardhë. Short mnohohlavoe Taproot vertikale rhizome shkon në 15-50 cm i gjatë.

Frytet janë vezak, 5-8 mm i gjatë, me qime të shkurtra dhe zhorstkuvatyy ose krejtësisht lakuriq. A është ripening në korrik dhe gusht. Vzdutoplodnik bimët medicinale siberian lulëzim në qershor dhe korrik. Rritja Places. Bimë rritet në tundër myshk-lyshaynykovoy mbi tokë shkëmbore, në shtretërit e lumenjve thatë në Lindore dhe Veriore Uralet, Mongoli dhe Siberi Lindore. Ajo ndodh në Territorin Krasnoyarsk, Yakutia, pjesët perëndimore të rajonit Amur dhe rajonin Irkutsk. Kjo specie riprodhon vetëm nga pasardhësit. Çorape. Për të përgatitur ilaçe nga qershori në shtator rrënjët e rezervave dhe rhizomes të bimëve.


Kështu për rigjenerimin natyral të bimëve drizë lulëzuar lë 2-3 bimë të zhvilluara mirë për 10 katrore. M. ajo e mbuluar, për të njëjtën arsye nuk korrur dhe fidaneve të rinj. Në bimët e gërmuan pastrohen i rhizomes dirt dhe rrënjët, bimë të pastër bar dhe ndani në copa 5-7 cm. Lëndët e para janë tharë në një zonë të ventiluar, në papafingo apo nën një tendë, duke e kthyer nga koha në kohë. Përbërja kimike. Rrënjët vzdutoplodnyka siberian tanishme piranokumariny, dyhydrosamydyn dhe vysnadyn. Me përzierjen këto barna janë floveryn drogës që është në gjendje për të neutralizuar efektin vasoconstrictor të adrenalin dhe për të zgjeruar enët periferike.

Floveryn jep efekt antispasmodic në enët e gjakut. Pronat farmakologjike. Përgatitjet barishte vzdutoplodnyka siberian zgjerojnë enët periferike; me angiospasm jospecifik dhe sëmundjet e Raynaud-së në fazat e hershme të lezioneve aterosklerotike ka ndikim koronarorozshyryuvalnoyu dhe tregon adrenoliticheskoe efekt. Preparatet farmaceutike. Drogës "Floveryn" pllakat e 0,05 gram Të. Treguar për pritjen për 3 - 4 javëve në 1 tabletë 2 -. 3 g Per dite pas ngrënies. Një kurs i dytë i trajtimit të drogës mund të kryhet brenda 30 - 60 ditë. Përdorimi i zgjatur i "floveryn" efektet anësore nuk u gjend.

"Safinor" - një produkt që përmban floveryn, Saparal, orotate kalium dhe riboksin. Përmirëson funksionin sekretore dhe funksionin miokardit. Përdoret në alkoolizmi pasi ngarkesa të rënda, efekte të mëdha negative të sëmundjeve. "Vzdutoplodnyka siberian Root" - një çaj parandalues ​​që shëron plagët, veprim qetësues dhe antimicrobial. Medikamente. Supë me pneumoni, sëmundje nervore, gastroenterit, difterisë dhe sëmundjet kardiovaskulare. 500 ml ujë pour 1 tbsp. l. vzdutoplodnyka rrënjë siberian dhe vlim për 20 minuta në një zjarr të qetë, thith 02:00, filtër. Merrni 3 - 4 vjet.

ditë 100 ml. Mund të përdoret topically për plagët dhe dhimbje dhëmbi. Supë me tuberkuloz pulmonar, pneumoni, neurozë. Hidh një gotë e ujë 8-10 gram rrënjë të thata vzdutoplodnyka melchennyh, pastaj gatuaj ato 5 minuta për të qetë zjarrin, thith 02:00. Sillni supë në 200 ml filtër. Merrni 2 lugë. l. 3 g. Per ditë. Contraindications. Floveryn kundërindikuar në prirjen për të ngathët kapsllëk, fryrje, hipotension. Trajtimi me paraqitjen e marramendje ose të përzier - duhet të shfuqizohen.