Bimët mjekësore kukutë njollosur


Përshkrim. Kjo lakuriq, drogës dyvjeçar barishte. Maculatum Conium (kraplystyy) i takon ombrellën e familjes. Rrënja e saj është të bardha, i hollë. Stem tonkoborozdchatyy, te degezuar, i uritur me njolla të kuqe-kafe me lulëzim kaltërosh, 60-180 cm në lartësi. Gjethet më të ulëta në shirokotreuholnye qark, petioles, tri herë pendor, 30-60 cm të gjatë. Gjethet e sipërme dhe të mesme më pak komplekse dhe më të vogla, me mill të ngushtë, pothuajse sessile. Grimcë përfundimtar lë prerë pinnately ose të veçanta, lule zgjatur pyatimernyy, të vogla, të bashkuar në Cyme, duke formuar tufë lulesh corymbose-paniculate.

Lule ndotur majdanoz kukutë si lule, gjethe ngjajnë gjethet e karrota. Kukutë medicinale bimore i ndotur blooms në qershor dhe korrik. Farërat piqen në gusht dhe shtator. Rritja Places. Bimë rritet në Azinë Qendrore, pothuajse gjatë gjithë pjesën evropiane të Rusisë, Kaukaz, Siberi Perëndimore. Ajo rritet për strehim për shumë të lira për depozitat, përgjatë rrugëve, në shkurre dhe lawns rralla. Përbërja kimike. Frytet përmbajnë kukuta alkaloide ndotur (metil konyyn, konyyn, psevdokonhidrin, konhidrin) dhe vaj yndyror (gliceridet dhe petrozelidinovoy petrozelinovuyu acidet), dhe gjethet përmbajnë alkaloide, acid kafe dhe vaj esencial.


Në ngjyrat e gjeti kaempferol dhe quercetin. Pronat farmakologjike. Mjekësinë popullore e përdor kukuta ndotur si një analgjezik, anticonvulsant dhe qetësues në shtete të sëmundjeve të shoqëruar nga spazma apo dhimbje organet e brendshme - epilepsi, korea, migrenë, pertusis. Mjekësi e aplikimit. Kukutë - një mjet i madh për lehtësim dhimbje në kancer. Conium maculatum heq variçe dhe rrit punën e gjakut. Çorape. Në fillim të qershorit, kukutë hedh tufë lulesh të plotë thelbin. Era provokon dhimbje koke të rënda.

Për këtë arsye, mbledhësit me përvojë në mbledhjen inflorescences bimore medicinale HEMLOCK ardhur tek ai nga era. Kone HEMLOCK mbledhur mundësisht në dy enë të vogla për të parandaluar mbeturina dhe ngrohje materiale. 0,5 kuart të mbledhur lule melchennye përzier me gjethe të rinj. Përmbajtja e gjysmë e mbushur tank, pour në 3-kuart dhe oblyyte 0,5 litra vodka. Kjo podpush inflorescences kukutë duhet të zhytem vodka. Dial ka inflorescences deri në shishe gjysmë. Duke arritur në shtëpi, i hedh shishe vodka lartë, të mbuluar fort me zakuporte plastike dhe vendin në një vend të ftohtë të errët për dy javë.


Për përdorim të përhershëm, otleya e tinctures, ftoh, të nënshkruajë Banka e tretësirë. Nëse tretësirë ​​e nevojshme mund të përdoret brenda 3-5 ditëve, por do të ishte më mirë në qoftë se ju thith atë afatit. Medikamente. Skema e tinctures barishte i ndotur kukutë me kancer esophageal. Mëngjes në 1:00 të ushqimit për të marrë një gotë ujë nga një pikë tretësirë ​​dhe rritje të përditshme në pika të mësipërme të tretësirë, duke e çuar atë në 40 pika në një kohë. Arritja këtë dozë, të fillojnë për të reduktuar dozen çdo ditë një rënie, duke çuar në një rënie.

Duke pasur kështu trajtim, pas 80 ditësh mund të hani si një sëmundje. Kursi i trajtimit sërish pas 30 ditësh në të njëjtën mënyrë. Një tjetër trajtim vendos është kryer në gjashtë muaj. Contraindications. Të gjitha pjesët e kësaj bime janë helmuese! A nuk e thyejnë dozen dhe masat paraprake në përgatitje.