Bimët mjekësore bodyak riznolystnyy


Përshkrim. Bodyak riznolystnyy (pije alkoolike nënë, fyt, belostoronka) - është një mjaltë bimë shumëvjeçare, barishte shumë me gjemba në lartësi 50-150 cm Ajo i takon familjes Compositae.. Bimët Stem - e vështirë, grooved, i drejtë. Lë pinnately të veçantë, vuri, heshtak, diferencë - thikat, fund - bilopovstysti. Tufë lulesh - shportë. Lulet janë sferike, purple. Fruta - achene i zgjatur, Pappus është kusht që përbëhet prej qimeve të gjata pendor. Bimët mjekësore bodyak blooms riznolystnyy muajit Korrik - gusht, dhe fara e saj piqen në gusht dhe shtator, por jo çdo vit. Përhap .

Bodyak rritet në Urale, Siberi. Rritet në livadhe lymore, scrublands, në pyje të përziera. Çorape. Për të përgatitur drogën e përdorur bodyaka bar. Stoku i saj gjatë bimëve lulëzuar. Përbërja kimike. Bodyak përmban paqëndrueshme taliatsin Alkaloid glycoside, vitamina, glycosides, acid ēarė prusik, rrëshirë, vaj esencial, inhulin. Pronat farmakologjike dhe aplikimet. Bimore ka plagë-shëruese, anti-inflamator dhe pronat hemostatic. Ajo është përdorur pothuajse gjithmonë vetëm nga jashtë. Bari i freskët Melchennuyu aplikuar për plagët, abrasions dhe vlon.


Infusion barishte carangth riznolystnyy ta përdor në inflamacion të laring, astma dhe tuberkulozi pulmonar.
Pluhur i gjethe të thata është përdorur për të caktuar plagët ekzemë. Locion i bërë me infusions e bimëve, bimët përdorin si një mjet për shërimin në plagëve. Në ushqimin e përdorur lë të rinj dhe shoots. Medikamente. Infuzion. Hidh një gotë me ujë të valë 1 tbsp. l. i thatë material (gjethe apo bar), rrjep për disa orë, filtër. Merrni 1 tbsp. l. 3 - 4 vjet në ditë.. Kremra për vlon, plagë, skuqjen e lëkurës. 3. l. bar derdh 400 ml ujë të valë, thith 02:00, filtër.

Ndiqni përbërjen për kremra. Kur gjakderdhje. Merrni infuzion në 2 lugë. l. 2 - 3 vjet në ditë.. Kur konyuktyvyte. Bëni kremra sy infuzion të përshkruara më sipër. Supë me epilepsi. Hidh një gotë me ujë 1 tbsp. l. herbs, vlim 5 minuta, thith 01:00, filtër. Merrni brenda 1 - 2 tbsp. l. 3 - 4 vjet Një ditë për 30 minuta.. përpara se të hahet. Contraindications. Bodyak riznolystnyy - kujdes helmues pse përdorimi i brendshëm i drogave të nevojshme madh. Përveç kësaj, pjesët fijor të bimëve të kontribuojë për zorrëve pengim.