Borzilok bimë medicinale zakonshëm


Përshkrimi i uzinës. Barishtore borzilok barishte vjetor zakonisht ka një lartësi prej 0,4 m. Ajo i takon familjes Labiatae. Stem bimë të degëzuar, drejtkëndëshe, të drejtë. Basil lë me mish normale, petiolate, kundërtën. Ajo lule në axils e pjesës së sipërme të grupeve burimore mbledhur. Ajo ka ngjyrë vjollcë, të bardhë apo me ngjyrë në të gjitha. Fruta është një - achene me 4 arra të vogla. Ku bimë është e zakonshme. Në Indi, në shtëpi të borzilok të zakonshme, ajo është konsideruar si një bimë e shenjtë. Basil është kultivuar në Ukrainë, Kaukaz, Rusi.
Prokurimi i lëndëve të para dhe ruajtje.

Për të përgatitur drogë pjesët ajrore korrur borzilok barishte. Herb prerë borzilok në një lartësi prej 0,1 m mbi tokë. Bari është tharë në një zonë të ventiluar mirë. Pas tharjes e lëndëve të para të ruajtura në të mbyllur, vend të thatë. Përbërja kimike e bimëve medicinale. Përbërja përfshin barishte lë vaj esencial dhe tannins, saponins, glycosides. Ato përmbajnë vitamina A dhe R. Në këtë rast elementet kryesore të naftës thelbësore varet mbi origjinën gjeografike të uzinës. Pronat farmakologjike. Basil - një bimë medicinale që mund të xhiruar spazma, veçanërisht zorrëve.


Vaj esencial siguron veprim antimicrobial dhe antihelminthic, dhe për të përmirësuar lë tretjes. Medikamente borzilok relaksoheni muskujt e butë e mitrës, lehtësimin e dhimbjeve të dhëmbëve, lehtësimin e vanitet, përmirëson organet e tretjes, rritjen e qarkullimit të gjakut. Përdorimi i bimëve medicinale. Infuzion i gjethe borzilok ndihmon në trajtimin e dispepsi dhe për të përmirësuar oreksin. Ne trajtimin e fryrje shkakton një gaz shkarkimit. Zbutur fyt strep pronat astringent ndihmojë atë. Basil është përdorur si një forcues i përgjithshëm për lodhje, si një nxitës në depresion CNS, qarkullim të dobët, me dobësimin e funksionit të frymëmarrjes.

Medikamente. Infuzion në mungesë të oreksit, dispepsi. Një lugë gjelle e gjethe të thata borziloku, derdh një gotë me ujë të valë. Mbush per 10 minuta, i filtruar, shtrydh. Merrni tri herë në ditë për një filxhan të tretë. Infuzion me konjuktivit dhe kruarje të lëkurës. 2 lugë të thata lë borzilok krijoj 1/2 litër ujë të vluar, pastaj ftohur dhe filtruar. Merrni para ngrënies 2-3 herë në ditë për një gjysmë filxhan. Infuzion me otitis media. 2 lugë të thata borzilok lë 1/2 litër ujë të krijoj valë. Të sjellë një çiban rreth ngrohjes ulët, por nuk vlim. Mbush per 10 minuta. Filter dhe merr 1-2 orë për të compress për veshin e prekur.

Supë me fyt strep. 4 teaspoons thata borzilok lë të krijoj 250 ml ujë të valë dhe vlim për rreth 20 minuta, pastaj të ftohtë, filtër. Gargarë 2-3 herë në ditë me supë të ngrohtë. Kundërindikimet për përdorim. Borzilok Përgatitjet barishte kundërindikuar në thrombophlebitis, trombozë, infarkt miokardi, sëmundje koronare të zemrës, goditje, shtatzënisë, epilepsi, hipertension, diabet, arachnoiditis, posthrypoznyh encefalit, sëmundjet inflamatore të trurit. Në përgjithësi, trajtimi i bimëve të drogës, ata nuk duhet të përdoret më shumë se 21 ditë në një rresht.