Bimë medicinale Bergenia crassifolia


Përshkrimi i bimëve Bergenia crassifolia.
Me gjelbërim të përjetshëm barishte barishtore shumëvjeçare deri në 0,50 m. I akuzuar për familjen saxifrage. Lë të mbledhura në strehimi, rrumbullakosura, lëkurë, shkëlqim, jeshile të errët. Shigjetat e larta dhe të trasha lule janë komplekse të mëdha lule tufë lulesh razdelnolepestnyy bell purplish-rozë. Pjesa nëntokësore e Bergenia crassifolia përbëhet nga rrënjët e trasha horizontale të gjata, që lë një rrënjë të madhe vertikale. Bimët rhizome ngjyrë kafe të errët, të kthehet në - dritë rozë në ajër të errët shumë shpejt.

Fruta - një kuti me dy blades dhe shumë fara të vogla. Blossoms Bergenia crassifolia maj-qershor, dhe fara e saj piqen gjatë muajit Korrik - gusht. Shpërndarja. Bergenia crassifolia rritet në rajonet malore të Baikal, Altai, Sayan dhe Siberi. Ajo rritet në bredh, pishë, bredh dhe pyjeve gjetherënës e ultësirë ​​deri në zonën alpine. Çorape. Rrënjët e Bergenia crassifolia rezervave gjatë verës. Ata janë të gatshme, të pastrohen, lahen me ujë të ftohtë, provyalivayut jashtë. Pas rrënjët e bimëve të prerë në copa të gjatësinë e 15 - 20 cm dhe të thata më në fund në tharëse.


Pas tharjes copa jashtme të rhizomes me ngjyrë kafe të errët dhe të lehta kafe brenda. Pronat medicinale janë ruajtur deri në 48 muaj. Përbërja kimike. Rizomat Bergenia crassifolia përmbajë taninet dhe polyphenols janë të lirë, dhe shumë bergenin izokumarina, niseshte, glucosides, sheqerna, taninet, Arbutin, resins, vajra esenciale, minerale, gomë. Pronat farmakologjike. Badan si një bimë medicinale posedon astringent, anti-inflamator, baktericid dhe pronat hemostatic. Ata kanë një efekt lokal vasoconstrictor dhe forcon muret e kapilar, të rritur normën e zemrës dhe presionin e ulët të gjakut.

Për shkak të Arbutin në bimë, ajo është përdorur në sëmundjet e traktit urinar. Glycoside Arbutin tregon dezinfektues, antibacterial dhe pronat antimicrobial. Vaj esencial ul presionin e gjakut, tregon efektin antispasmodic, stimulon prodhimin e biliare dhe lëvizshmëri të stomakut. Aplikimi. Bergenia crassifolia Bimët mjekësore që përdoren nga njerëzit që nga kohët e lashta. Luftëtarët e lashtë ishin nomadë kampe gjethe e thatë e Bergenia. E pije brewed, të mbrojtur nga sëmundjet dhe rikthen forcë. Infuzion i rhizomes e Bergenia këshilluar në dizenteri akute bacillary. Medikamente të tij të përshkruara për enterocolitis infektive dhe kolit.

Ekstrakt nga rrënjët e bimëve të përdorura në stomatologji për shpëlarje gojën me stomatiti dhe malcim nullesh. Medikamente Bergenia crassifolia reduktojë presionin e gjakut, norma e përshpejtuar e zemrës, për të forcuar muret e kapilar. Ekstrakt të lëngshme e rizomat tolstolystnoho Bergenia përdoret për gjakderdhje mitrës dhe menstruacioneve të rënda. Në një banjë dhe douching Bergenia është treguar për gërryerjet qafës së mitrës dhe trashje. Mjekësisë tradicionale rekomandon infuzion Bergenia dhimbje koke, ethe, dhimbje të fytit dhe sëmundjeve gastrointestinale. Përdorni crassifolia Bergenia dhe një rritje në nyjet limfatike, për trajtimin e influencës, si dhe kyçeve reumatizmi.

Ai brewed si një çaj dhe pije me një gjëndër tiroide zgjeruar. Medikamente me Bergenia crassifolia. Infuzion gjatë sëmundjeve të grave. Hidh një gotë me ujë të vluar 1 orë. Lugë e rrënjët e bimëve, pastaj ata të lënë për 20 minuta. Profiltruyte, materialet e shtrydhur. Merrni për 1/2 h. Para ngrënies 4 g. Per ditës për 0,5 gota. Infusion në pectoris kataral, sëmundje periodontale, stomatiti. 1/2 litër ujë të vluar pour 2 h. L. Bergenia tolstolystnoho bar dhe të lënë 1/2 h., Atëherë profiltruyte. Përdorni për pije në fyt dhe goja në formën e ngrohjes. Supë si anti-inflamator, HEMOSTATIC, agjentët astringent në sëmundjeve të traktit gastrointestinal. 250 ml ujë të valë pour 1 tbsp.

l. Rizomat Bergenia e bimëve dhe ngrohjes deri në 100 ° C banjë me ujë për 1/2 orë. Supë ftohtë për 10 minuta. Hidh me napë, shtrydh dhe shtoni ujë të valë të vëllimit origjinal. Pini 3 g Per dite para ushqimit për 1 -. 2 tbsp. l. Infuzion gjatë sëmundjeve të grave. litër ujë të vluar me ujë të pranverës pour 2 tbsp. l. rrënjët melchennyh bimët Bergenia crassifolia, të lënë për 6 deri në 8 orë. një termos. Përdorni natën për ujitje. Ekstrakt të lëngshme. Kupat t vatra për të pjekur
di pour 3 lugë. l. rizomat e bimëve dhe të ziej për ngrohje të ulët deri vykypyt 1/2 filxhan. Ekstrakt profiltruyte ndërsa ajo është ende e nxehtë, shtrydh të lëndëve të para.

Merrni 2 - 3 g në ditë për 30 pika.. Për të aplikuar për një ekstrakt të crassifolia Bergenia douching 1 tbsp. l. ekstrakt të shpërndarë në 1/2 litër. ujë të zier. Supë me kyçeve reumatizma. 250 ml. derdh ujë të valë 1 tbsp. l. Bergenia crassifolia rrënjët dhe vlim 10 minuta në ngrohje të ulët, atëherë profiltruyte. Merrni 3 g. Ditën 1 tbsp. l .. Contraindications. Përgatitjet e bimëve Bergenia crassifolia kundërindikuar në predispozicion për trombozë dhe kapsllëk. Alexander,