Barishte medicinale astragalus hustovetvystyy


Në pjesën evropiane të Rusisë gjenden 64 specie të Astragalus, Numri i përgjithshëm i llojeve të bimëve - më shumë se 1500 Për të përgatitur drogën vlera më janë tri lloje të Astragalus:. Hustovetvystyy, serpoplodnyy dhe sherstystokvitkovyy astragalus (hustotsvetkovyy). Bimët emrin gjini mori nga fjala greke për zare me kockat deleje, të cilat janë të ngjashme në formë të farës baguette. Përshkrim. Barishte medicinale astragalus hustovetvystyy - një kaçubë të vogël për 1 m i gjatë me një numër të madh të fidaneve branched mbuluara dendur me spines lakuar gjatësi horizontal 2 - 3.5 centimetra.

Bimë përket familjes fasule. Rrënja e shumë koka, malohillyastym, core. Rrjedh, çoje me internodes shkurtër apo zhvilluar apo i drejtë. Lë me tip me gjemba, imparipinnate, alternativ, heshtak. Stipules bilopovstysti, të ngurta, ovate, mbivendosen njëri-tjetrin. Lulet janë të zbehtë të verdhë me venat ngjyrë vjollcë, të vogla, të vendosura përgjatë gjatësisë së fidaneve vjetore në çifte në axils fletë. Ajo lule në qershor dhe korrik. Frutat - fasule në formën 4 cm e gjatë dhe 1,5 cm e gjerë, odnosemyannye, vezak, të mbuluara me qime të dendura nuk janë zbuluar. Piqen në korrik-shtator.


Shpërndarja. Astragalus hustovetvystyy rritet në scree zhavorr dhe shpatet shkëmbore të malit kryesisht në Turkmenistan, në malet e Kopetdag qendrore dhe lindore.
Çorape. Për qëllime mjekësore korrur Astragalus barishte rrënjë hustovetvistoy dhe çamçakëz. Bimë Gum qëndron në vendin e dëmtimit të integritetit të fuçi të korrigjuar dëmin. Gum është një masë e trashë e cila përfundimisht ndërpreu. Pas 6 ditësh nga përgjimi çamçakëz mbledhur. Megjithatë, vetëm varietetet e saj të bardha janë për nevojat e industrisë farmaceutike. Përbërja kimike. Struktura e çamçakëz është saponins triterpene arabin dhe bassorin, steroid, flavonoids (izoramnetin, kaempferol, quercetin, dhe të tjerët), vitamina, kumarin, ngjyrosje dhe substancave mukoze, kripëra minerale, acide organike, elementët gjurmë, kalcium, natrium, hekur, magnez, fosfor .

Ka edhe mangan, silic, selen mund të mblidhen. Pronat farmakologjike. Ajo ka qetësues, diuretik dhe veprimet antihipertensive, dilates enët e gjakut të veshkave, zemrës, përmirëson punën kardiak. Gomë përdoret në prodhimin e tabletave dhe emulsione si lidhes. Pasi ajo ka qenë përdorur në industrinë e tekstilit për fiksimin ngjyra në kozmetikë për përgatitjen e emulsioneve në industri ëmbëltore. Mjekësi e aplikimit. Ajo përdoret në sëmundje vaskulare renale, angina, mosfunksionimit të kongjestionit të zemrës. Nën ndikimin e Astragalus hustovetvistoy zhduken dhimbje në zemër, marramendje, dhimbje koke, një rënie të presionit të gjakut.
Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!