Bimët mjekësore Aralia Schmidt


Përshkrim. Aralia Schmidt - një barishte gjithëvjetor në 1,25 m i gjatë. I takon familjes Araliaceae. Bimët Stem - pothuajse lakuriq, nevetvyaschiysya thjeshtë. Root me mish, i trashë me erë aromatike, pak rrëshinor. Aralia Schmidt lë në gjeth të gjatë, deri në 5 cm në gjatësi, të dyfishtë apo trizhdyperistorassschennye, fund - dritë nga lart - të zhveshur, të gjelbër të errët, nganjëherë mbjellë dendur me qime të shkurtra të kreshtë. Bimët tufë lulesh deri në 50 cm e gjatë, paniculate, apikal, me pak buds shtesë. Bimët mjekësore blooms Aralia Schmidt muajit Korrik - shtator, fryti i saj ripens në shtator.

Shpërndarja. Ajo rritet në mes të tij dhe në jug të ishullit të Sakhalin në Japoni në ishull. Hokkaido. Ajo rritet në livadhe, skajet e pyjeve dhe shpatet me bar në mes të shkurreve. Kjo ndodh në grupe të vogla ose në formë individuale. Aralia Schmidt photos. Çorape. Për prodhimin e drogave të korrur pjesët nëntokësore të bimëve. Përbërja kimike. Në rrënjët e Aralia Schmidt ndoqi glycosides triterpene. Ato përmbajnë një qenie të acidit glucuronic, Arabinose dhe glukozë. Pronat farmakologjike. Infuzion drogë Aralia Schmidt rrit aktivitetin motorike të njeriut është shumë më efektive se tretësirë ​​Aralia Manchu.


Kjo në fuqi në kushtëzuar tretësirë ​​aktivitet refleks Aralia Manchurian Aralia Schmidt dhe pothuajse ekuivalente. Këto dy infusions edhe pothuajse të barabarta në aktivitetin protivosnotvornoy forcë. Tretësirë ​​rrit diureza, tones infarkt rrit amplitudën e kontraktimet e zemrës, pak ul presionin e gjakut, ngadalëson norma e zemrës. Përsëri, efekti i saj nuk është shumë e ndryshme nga ajo e tretësirë ​​Manchurian Aralia. Por ndryshe nga tretësirë ​​Manchurian Aralia, tretësirë ​​Aralia Schmidt - më pak toksike. Mjekësi e aplikimit. Tretësirë ​​të bëra nga bimët medicinale Aralia Schmidt, e përdorur si një tretësirë ​​Aralia Manchu dhe në të njëjtën dëshmi.

Medikamente. Tretësirë. 400 ml 62% etanol ujore pour 100 gram rrënjë peeled Aralia Schmidt, thith dy ditë. Drain përsëri dhe derdh 300 ml të njëjtën etanolit, thith dy ditë, thahet. Mix dy shter dhe filtër për pastrim. Merrni 3 herë në ditë për 8-10 pika për të rritur performancën fizike dhe mendore, me krizë nervash. Supë. Rrënjët e bimëve të mbushur me ujë në shkallë prej 1: 5. Dhe duke përdorur rregullat e zakonshme të përgatitjes së drogës, të përgatitur supë. Përdorin atë për shpëlarje për malcim nullesh dhe dhimbje dhëmbi.

Contraindications. Njëjta si për Manchurian Aralia.