Bimët mjekësore Aralia kontinent


Aralia - përshkrimi dhe foto. Kontinentale Aralia - një bimë barishtore shumëvjeçare. Bimë përket familjes Araliaceae. Lartësia e saj rrjedhin prej një metër. Lë deri në 40-50 cm në dy mënyra-apo ndonjëherë troyakoperistoslozhnye. Gjatësia tufë lulesh 20-35 cm Pothuajse të gjitha bimët petals biseksualë lule të verdhë apo të gjelbër-bardhë, heshtak-trekëndësh.. Bimët mjekësore Aralia blooms kontinentale në gusht. Shpërndarja. Aralia kontinent rritet zonat e ndezur në pyje, në skajet e pyjeve dhe në shpatet e shkurre në Lindjen e Largët. Çorape. Përgatitjet janë subjekt i lë, leh dhe rrënjët e Aralia kontinent.

Përbërja e fortë kimike. Rrënjët e bimëve mjekësore gjetur diterpenoidy, vajra esenciale, steroid, acide organike, alkaloide, kardenolidy, vaj yndyror dhe kumarin. Në bar - alkaloide kardenolidy, vaj esencial, i gjetur në rrjedh - flavonoids dhe steroid. Gjethet përmbajnë flavonoids, steroid, komponimet antotsinovoe ksantine dhe vaj yndyror; në lule - flavonoids, steroid, vaj esencial. Veprim farmakologjik. Aralia kontinent ka një efekt stimulues. Në barishte koreane dhe kineze mjekësi është përdorur si një zëvendësim për xhensen. Aplikimi. Përgatitjet nga rrënjët e bimëve medicinale Aralia kontinent në mjekësi koreane dhe kineze e përdorur në sëmundjet e traktit gastrointestinal, dhimbje koke, ftohjet, si një analgjezik dhe qetësues me radiculitis.


Tretësirë ​​bërë nga efekti stimulues rrënjë. Kumarin përfshira në rrënjët siguron aktivitetin antitumor. Trajtimi i bimëve mjekësore kontinent Aral. Tretësirë ​​e rrënjëve. Derdh 100 ml alkool 20 rrënjëve g melchennyh dhe le të qëndrojë në një vend të errët dhe të ngrohtë për 2 javë, ndërsa ende tronditur nga koha në kohë. Merrni tretësirë ​​14-21 ditë 2 - 3 g në ditë për 30 -. 40 pika me ushqimet pas lëndimeve traumatike të trurit, depresioni, presionit të ulët të gjakut kur, pas pësimit të gripit në lodhje fizike dhe mendore, me impotencë. Pas 7-14 ditësh të trajtimit të drogës mund të përsëritet me lejen e mjekut.

Rrënjët supë (gjethe, leh). 200 ml ujë të valë oblyyte melchennoho 20 gram e lëndëve të para (gjethe, rrënjë, leh) Aralia kontinent dhe vlim atë në një banjë me ujë në një tenxhere smalt me ​​kapak në për gjysmë ore. Pastaj qetësohem 15 - 20 minuta, filtër dhe sjell vëllimin në 200 ml. Përdorimi supë 3 vjet. Dita 1 tbsp. l. përpara se të hahet. Mbani supë në frigorifer për jo më shumë se 36 orë. Kursi i trajtimit me 14-21 ditë. Merrni supë në diabet, çrregullime gastrointestinale, bedwetting, ftohjet, inflamacion të gojës, për veshkave dhe mëlçisë, si dhe një agjent forcim.