Anemone Medicinale bimë Ranunculaceae


Përshkrim. Anemone Ranunculaceae - një barishte gjithëvjetor bimë medicinale e familjes Ranunculaceae. Bimët rhizome - ngjyrë kafe të errët në ngjyrë, të zhvilluara mirë, e kamufluar, të gjatë. Nga ajo rritet shkallë-si disa gjethe në gjeth të gjatë. Bimët rrjedhin redkovolosistye ose të zhveshur, i drejtë, arrin një lartësi prej 10 -. 30 cm Gjethet nga thellësia e mbuluar me lulëzim të purpurt, napivshkiryasta, tre-lobed, në formë zemre në bazë. Lulet janë të verdha të ndritshme me green lë përfundon, 3 të vogla, si sepals dhe 6 sepals blu, petals pëlqen; pistils dhe stamens shumë; Corolla i pazhvilluar.

Pllenim e bimëve është e shiut kur ajo mbush me perianth ujë, ndërsa në sipërfaqe fillon të noton polen. Lule Anemone Lule luleradhiqe janë disi të ngjashme. Në një kohë kur vetrenitsa fillon në lulëzim, shkurre të egra dhe drurët e pyllit janë vetëm fillimi për të lulëzojë. Në kohën kur ata odyahnutsya lë të zhvillimit Anemone Ranunculaceae tashmë mbi. Ajo kthehet të verdhë dhe thahet. Dhe në gjurmët e hershme të verës të bimëve më. Vetëm në tokë është rhizome e gjalla që pranverën e ardhshme ai të përzënë një fluturim të re me një lule dhe gjethe. Frutat anemones - achenes, të cilat kanë një hundëz shkurtër lakuar.


Bimët mjekësore Ranunculaceae blooms Anemone në Prill - Maj. A nuk e ngatërruar atë me pyll vetrenitsa, lule e të cilit janë të bardhë, të mëdha, në formë si rozeta pak me 5 petals. Në mënyrë tipike, ajo është vetëm një lulja, të paktën - dy. Rritja Places. Anemone Ranunculaceae rritet në Urale, Siberi, në pjesën evropiane të Rusisë dhe të Kaukazit - në parqet dhe pyjet gjetherënës, scrublands, skajet e pyjeve. Çorape. Për të përgatitur ilaçe korrjes gjethe të freskëta, por nganjëherë thatë. Mblidhni ato duhet një, moti të qartë të thatë, pas vesë e dërguar nga bar lindje. Përbërja kimike. Në të pranishëm të saponins bimore, një protoanemonyn e substancave toksike dhe komponentëve të tjerë.

Pronat farmakologjike. Përgatitjet barishte Ranunculaceae Anemone me antimicrobial, analgjezik, pronave anti-inflamator dhe protivospazmaliticheskim. Mjekësi e aplikimit. Anemone përdorur në cholelithiasis, inflamacion i mëlçisë, pezmatimi i fshikëzës, veshkave, shpretkë, në një vonesë të menstruacioneve, paraliza, kollës së mirë, hidropizi, të përziera me bimë të tjera që përdoren për astmë, gulçim, sulmet e histerisë, rakit dhe zgjebja. Anemone Ranunculaceae infuzion përdoret topically për të trajtuar përdhes, edemë, dhimbje të nervit shiatik dhe reumatizmi. Medikamente.

Infuzion i lë. 200 ml të vluar krijoj ujë rreth 2 gram gjethe të thata apo melchennyh 10 gram gjethe të freskëta, thith në një termos 4 orë, filtruar. Pini 20 minuta para ngrënies sips gjatë gjithë ditës në cholelithiasis, inflamacion të mëlçisë, pezmatimi i fshikëzës, veshkave dhe mërzi. Contraindications. Ndiqni dozen sepse doza të mëdha vetrenitsa Ranunculaceae helmuese.