Bimë medicinale pemë Aloe


Si një ilaç pemë Aloe përdoret më shumë se 3 mijë. Vite më parë. Romakët e lashtë dhe grekët shpesh e përdorur bimët lëng për shërimin e plagëve dhe ulcerat, dhe në mesjetë ato vlerësohen si laksativ. Në Kinë mesjetare duke përdorur dhimbje aloe barishte treelike trajtohen dhe ethe te fëmijët, si dhe tuberkulozi pulmonar dhe sëmundje të përbashkët. Supë aloe treelike ishte pjesë e "eliksiri i jetës". Pemë Aloe: përshkrim. Aloe apo aloe tree-- është një lartësi me gjelbërim të përjetshëm bimë shumëvjeçare bimë medicinale prej më shumë se 5 metra. Në ngarkim të familjes zambak.

Kjo barishte është i përhapur këtu si një houseplant. Gjethet janë me mish, të trasha, alternative, jeshile të errët, deri në 50 cm, të mbjella në buzë të spines. Stem branched, i drejtë. Në blooms në shtëpi çdo vit, dhe në aspektin kulturor - është e rrallë. Lule mbi gjeth hollë të bimëve të mbledhura në furçë. Ngjyra - verdhë, portokalli apo të kuqe. Ata vijnë nga axils e lë të sipërme të vendosura afër njëri-tjetrit. Fruta Aloe - kuti cilindrike me fara të shumta. Në lulëzim në shtëpi në shkurt - e mërkurë. Sistemi rrënjës është vendosur në shtresën e sipërme të tokës, fibroze. Aloe pemë photo.


Shpërndarja. Bimore e filloi në rajonet e thatë të Afrikës së Jugut. Kur edukate bimëve në tokë e tokës për rritje aloe treelike duhet të jenë pjellore dhe e kultivuar. Si mbarështimin e bimëve medicinale. Pemë Aloe është shumuar mirë nga ndarja. Zakonisht në fund të fidaneve burimore formuar. Ato janë të ndara lehtë dhe e rrënjosur. Rooting është bërë e mirë në gusht-shtator. Fushë aloe medicinale bimore pemë-kultivuar në zonën e lagësht subtropikale. Rooting prodhojnë në sera dhe pastaj në fillim të prill fidanëve të mbjella në tokë.

Në mjedisin e brendshëm fëmijë rooting duhet të mbahen në pranverë. Prokurimi i lëndëve të para dhe ruajtje. Në aloe mjekësi treelike përdorur fletët e tij shijshëm. Ata prerë rënien e mesme dhe të poshtme pjesë të rrjedhin. Nga gjethet prera nga lëng nxjerrje. Atëherë lëng është avulluar dhe mbetje të thatë marrë, i quajtur Saburo. Gjethe të freskëta të Aloe treelike përdorur për të trajtimin e ulcerat dhe plagë shëruese. Barishte lëng ruajtur me alkool. Aktiv përbërës aloe treelike. Aloe pemë gjethe përmbajnë vitamina, enzime, acide mnohoorhanicheskie, të paqëndrueshme, substanca rrëshinor, thiamine, komponimet inorganike, minerale magnez, kalium, barium, hekur dhe jodit.

Pronat farmakologjike e aloe. Bimë përmirëson tretjen dhe oreksin, rrit sekretimit të gjëndrave të tretjes, ka veprim choleretic dhe laksativ. Ajo ka një theksuar plagë-shëruese, anti-inflamator, pronat antibacterial dhe Burns. Medicinale bimore pemë Aloe është një biostimulant mrekullueshme, forcon sistemin imunitar, kontribuon në përmirësimin e përgjithshëm të trupit. Aloe ka veti antibacterial ndaj mikrobeve: bacilet barkut-tifoid, Streptococcus, Staphylococcus, dizenteri, difterisë. Përdorimi i bimëve medicinale në mjekësi. Aktualisht, droga barishte e përdorur për të stimuluar oreksin, për të përmirësuar rezistencën e trupit në sëmundjet infektive, për trajtimin e traktit gastrointestinal, gastrit kronik me aciditet të ulët, me një tendencë për kapsllëk.

Pema Aloe është përdorur në trajtimin e sëmundjeve të lëkurës dhe mukozave, trajtimin e vlon, ulcerat venoz, djegiet, plagët qelbëzuar. Në formën e fasha eczema, lupus, lupus si shpëlarje - me sëmundjet dentare. Lëng të freskët është e mirë për trajtimin e erozionit qafës së mitrës. Medikamente të përdorura në blepharitis bimëve të trajtimit, konjuktivit, etj Për trajtimin e rinitit akut zhdukur disa injeksione të lëng të freskët nga vrimat e aloe treelike me një interval prej disa orësh. Pemë Aloe: trajtim. Kur ushqyese ulcerat info

ektsiynyh plagët, djegiet për përdorim të jashtëm. Trim lë të ulëta të uzinës, të larë me ujë të valë, të prerë në copa të vogla dhe të shtrydh lëng me napë. Përdorni një locion për 1-2 h. Lugë. Në kapsllëk kronik dhe gastrit. Pini një gjysmë ore para ngrënies 2-3 herë në ditë për 1 h. Lugë lëng. Për trajtimin e herpesit. Pirja e lëng aloe para ngrënies 2-3 herë në ditë për 1 h. Lugë. Ai gjithashtu lyej vendin herpes skuqje të lëkurës. Hipertensionit. Shpërndajë një lugë çaji ujë të valë 3 pika lëng të freskët të impiantit. Pini me stomak bosh. Kur një dhimbje koke. Letër pulpë treelike aloe dhe të bashkangjisë në tempuj, dhe kështu në heshtje shtrihem në një dhomë të errët për gjysmë ore.

Kur të ftohtë. Ngulitja 3-5 bie çdo 3-4 orë lëng aloe në çdo vrimë hunde. Kur bronkit. Shtrydh lëng nga gjethet e bimëve, përzierje me gjalpë i shkrirë dhe mjaltë të ngrohtë në raport prej 1: 1. Pini para ushqimit për 5 ditë katër herë në ditë për 1-2 h. Lugë. Përsëriteni trajtim pas 5 ditësh. Kur angina. Merrni 30 gram i aloe lë treelike, derdh 150 ml ujë të valë, llokoçis dhe të lënë për rreth një orë. Pastaj vlim për rreth 3 minuta dhe profiltruyte me napë. Shpëlaj fytin tuaj të paktën 3 herë në ditë.
Farmaceutike barishte.
Pllakat Aloe (Tabulettae aloe obductae) - të përshkruara 1 tabletë 3-4 herë në ditë për një muaj për 15-20 minuta.

para ngrënies për trajtimin e miopinë progresive. Aloe lëngshme për injektim - përdorur në trajtimin e sëmundjeve të syrit dhe gastrik dhe 12tiperstnoy zorrës. Aloe lëngshme (Extractum aloe fluidum) - ndihmon në sëmundjet e stomakut dhe të zorrëve 12tiperstnoy. E tij të marrë 30-45 ditë për 3 herë në ditë për 1 h. L. Në dispozicion në shishe 100 ml. Aloe vaj për fërkim (Linimentum aloe) - përdoret për trajtimin e lezione të lëkurës me terapi rrezatimi dhe jashtë për djegiet. Shurup i aloe me hekur -. Përdoret në anemi 1 h Lugë 3 herë në ditë. Aloe - përdoret si një locion ne trajtimin e plageve septike, djegiet si një locion ose vaditje, sëmundjet inflamatore të lëkurës; Brenda ajo është bërë obligim për gastrit dhe enterocolitis, lugë çaji kapsllëk për 20 - 30 minuta.

para ngrënies 2-3 herë në ditë. Kundërindikimet për përdorimin e bimëve mjekësore. Lëng aloe barishte treelike jo e dëshirueshme për të përdorur në sëmundjet e fshikëz fshikëz e tëmthit, cystitis, mëlçisë, hemorroide, inflamacion akut i traktit gastrointestinal. Ju nuk mund të marrë ilaçe gjatë menstruacioneve dhe shtatzënia.