Aconite bimë medicinale dhe zbatimi i saj


Përshkrim Aconite medicinale. Aconite Drug (Aconitum napellus L.) - një bimë e fuqishme terapeutik, toksike dhe dekorativ me rrënjë të trasha shijshëm. Ajo i takon familjes Ranunculaceae. Zhardhok i saj është përditësuar çdo vit, dhe i vjetër është duke vdekur. Bimët rrjedhin larta - deri në 150 cm në lartësi. Rrjedhin nga inçizuara thellë palmate 5-7 gjethe teh. Violet-blu lule përkrenare kombinuar në furçë përfundimtar me shumë lule të gjatë. Humbje e ngjyrës Aconite medicinale është nga qershori deri në shtator. Fryti i saj - fletëpalosje me shumë fara të zeza. Aconite medicinale Photos. Ku Aconite medicinale rritet?

Bimë Aconite medicinale, i quajtur ndryshe luftëtar, gjendet në Evropën Qendrore në zonat malore mbi malore livadhe me lagështi, lumenj. Në mënyrë tipike, duke formuar dendur. Gjithashtu Aconite shpesh edukuar cirk si një fabrikë dekorativ. Aconite Drug - një nga bimët helmuese në Evropë! Prandaj, është e pamundur që të përdorin pa mjek të pavarur këshilla. Rastësisht helmim Aconite ndodh edhe pas zhardhok i saj kohë të mjaftueshme për të mbajtur në dorën tuaj të lagësht. Riprodhimi. Holluar Aconite, duke përdorur fara e saj dhe zhardhokët e rinj. Çorape. Tarifa për përgatitjen e barnave të jenë rrënjët rinj gunga dhe nganjëherë lë dhe rrjedh, korrur gjatë lulëzuar.


Përbërja kimike e Aconite medicinale. Akonitin papërpunuara të mbledhura përmban Alkaloid që është toksike dhe disa alkaloide të tjera. Efekti terapeutik dhe aplikimi. Aconite bimë medicinale është përdorur për lehtësimin e dhimbjeve të lidhur me përdhes, dhimbje të nervit shiatik dhe nevralgji; bronkit lartë temperaturë dhe rinitit. Për këtë qëllim ajo është përdorur si një krem ​​dhe alkoolit tinctures. Mjekësi Folk përdor përgatitjet e tij për reumatizëm, ftohjes, pagjumësisë, përdhes, inflamacion i rrugëve të frymëmarrjes dhe tretjes në formën e substancave të tretura bimeve. Medikamente Aconite bimë. Homeopaths Tool përshkruajnë Aconitum në shumë holluar në një ethe gjatë ftohjet, nevralgji, gripit, dhimbje të nervit shiatik, dhimbje në zemër.

Duke marrë drogë 5 pika 3 herë në ditë, duke filluar kur teshtitjes dhe ethe. Nëse helmim Aconite. Nëse helmimit Aconite, pak minuta atje kruhet në të gjithë trupin dhe djegia ndjesi në gojë, djersë me bollëk, dridhura, të ftohtë në trup, të përzier, të vjella, diarre. Gjymtyrët e mëtejshme të fillojnë për të fjetur, frymëmarrja bëhet shumë i rrallë dhe në 20 minuta ju vdesin. Për të shmangur kolapsin në shenjë e parë e helmimit menjëherë të kontaktoni një shërbimin e ambulancës, dhe ardhja e tyre le viktima të pini një gotë ujë me kripë të tretur në to (2. L.) dhe të vjella thirrjes.
Pas zbrazjes stomakun me një thikë të shtypur 8-10 pllaka prej qymyr, dhe rozbovtanyy në ujë, le të pijë.

Nëse një person është pa ndjenja - sjell ndjenjat e tij, duke i dhënë erë amoniakut, dhe vetëm atëherë, të bëjë të gjithë të përshkruara më sipër. Kundërindikimet Aconite medicinale. Edhe pse Aconite dhe bimë medicinale, por përdorimi i saj është i ndaluar pa mbikëqyrjen e një mjeku! Alexander