Bimë medicinale Aconite Dzungarian


Në Rusi rritet më shumë se 50 lloje të Aconite (me 300 të njohur), duke përfshirë Dzungarian përbashkët dhe Aconite. Ky popull shumëvjeçare barishte dha shumë emra të tjerë: prikrysh - bar luftëtar ujku rrënjë - rrënjë, issykkulskiy rrënjë, Volkoboy mbret - mbret bar - ilaç, ilaç i zi, i zi hekur rrënjë përkrenare, vdekja dhi, përkrenare, sholomnytsya, kalë, individualitet, zhabinë blu, këpucëve, shtënë - bar, sinehlazka. Si nuk Aconite? Medicinale Dzungarian Aconite bimë takon familjes Ranunculaceae. Stem bimë me gjethe, i drejtë, i gjatë dhe 1,8 metra. Aconite lë në skicë të rrumbullakosura, petiolate, të errët - të gjelbër, thellësisht dhe në mënyrë të përsëritur dolevidno - pyatirassechennye.Kone në krye është furçë e gabuar me lule të mëdha që janë në varësi të llojit të një shumëllojshmëri të ngjyrave: vjollcë, blu, të verdhë, vjollcë, të bardhë apo krem. Sepals - venchikovidnye dhe pyatilistnye. Bimët frutore - kartë trehhnezdnaya thatë. Tubers Aconite i zgjatur në formë - sipërfaqe konike me gjatësor - rrudhura dhe veshka në majat e tubers. Trashësia e tubers nga 0.5 deri 2 cm përgjatë gjithë gjatësisë së gjatësisë së tyre -. 3-8 cm Color bubbles brenda - verdhë, jashtë - e zezë - kafe. Blooms Aconite Dzungarian nga mesi i verës. Aconite Dzungarian foto. Ku Aconite rritet?


Sepse monkshood pollinated nga bumblebees, fushat e shpërndarjes gjeografike të bimëve në tokë përkojnë me zonat e shpërndarjes gjeografike të bumblebees. Aconite Dzungarian rritet përgjatë rrugëve dhe në vende me lagështi përgjatë brigjeve të lumit, livadhet malore dhe toka humus të pasur. Ajo është kultivuar shpesh në kopshte, dhe amvise nganjëherë nuk e di se çfarë për ta është e zbukuruar me oborr të bukur bimore. Çorape. Si një përdorim bimë medicinale e tharë gjethet dhe zhardhokët e bimëve të egra. Pse egër, sepse ka raporte të pakonfirmuara se pritet që të kultivuara Aconite disa vjet humbet toksicitetit të saj.

Që shenjave Aconite egra në zhardhokët e tyre dhe rrjedh janë komponimet helmuese, bimore është korrur, i veshur me doreza në duart e tij apo doreza. Unë nuk dua të jetë e sigurt, dhe se helm në kontakt me uzinën hyn në trup nëpërmjet lëkurës. Kur punon me uzinën e mos e prekni sytë tuaj, dhe pastaj menjëherë lani duart me sapun dhe ujë. Bimët më helmuese klubnekorni dhe më të fortë në vjeshtë, pas gjeth është shkurtuar, kur ata janë të korrur (nga 15 gusht-1 tetor). Ata gërmoj, tokë të pastër, vetëm të larë me ujë të ftohtë, dhe të thata shpejt me ventilim adekuat në tharëse të 60 ° C.

Bimët Gras helmuese veçanërisht gjatë lulëzuar dhe para se të lulëzuar. Ishte në këtë kohë dhe të mbledhë gjethet, pastaj ata podvyalivayut kohë e mirë dhe pastaj më në fund i tharë nën një tendë. Material të thata siç duhet është e errët - e gjelbër. Raw barishte Aconite dzhunharskoho duhet të ruhen ndaras nga bimeve jo-helmuese në një enë hermetik emërtuar "Poison!". Afati i ruajtjes së lëndëve të para - deri në 24 muaj. Përbërja kimike. Përbërja kimike e Aconite dzhunharskoho ende e njohur dobët, por ne e dimë se të gjitha të Alkaloid rafte bimëve medicinale (akonitin). Në klubnekorney gjetur mezoakonitin, akonitin, hstaakonitin, hipoakoiitin, benzoilakonin, sasaakonitin, napellin, gjurmët neopellin të ephedrine, sparteyin, saponins, flavones, niseshte, rrëshirë dhe kumarnny.

Gjetur palmitik, miristik, oleik, stearik dhe acid linoleik. Në rrjedh dhe gjethet e Aconite dzhunharskoho përveç taninet alkaloid akonitina pranishëm, inositol, flavonoids, acid Askorbik dhe mbi 20 elementeve gjurmë. Pronat farmakologjike. Aconite Dzungarian ka antimicrobial, anti-inflamator, anti-tumor, narkotike, antispasmodic dhe efektet analgjezik.
Aconite dhe përgatitjet e tubers bimore të emëruar si një mjet anastezik në dhimbje të forta (ftohjet, dhimbje reumatike në nyje dhe muskujt, me trigeminal nevralgji). Mjekësi e aplikimit.

Mjekësi konvencionale nuk përdor dzhenharskiy Aconite shkak të toksicitetit të saj. Tradicionale mjekësi në kundërshtim ai gjeti aplikim në: çrregullimesh dhe thyerje, artrit, bruises (nga jashtë), përdhes, reumatizmi të përbashkët, osteokondroza, radiculitis, kancerin e vende të ndryshme, dhimbje të nervit shiatik (nga jashtë), në melanoma, tumoret kockore, kapjet, epilepsi, sëmundje mendore, sëmundje mendore, melankolik, çrregullime nervor, frika, depresioni, histeri, tearfulness i fortë, nevralgji, overstimulation e sistemit nervor, pezmatim nervi i auditory nervore, veçanërisht në nervore trigeminal (aktuale dhe me gojë), migraines, dhimbje koke të rënda, dhimbje koke nervor, marramendje, sëmundje, paralizë, relaksim paralichnyh folurit dhe sëmundje fshikëz marrë Parkinsonit - të marrë, anemi, pneumonia, tuberkulozi pulmonar, astma, pleurit, ftohjet, bronkit, grykët, sëmundje akute respiratore, për përmirësimin e dëgjimit dhe vizion, avari senile, goiter, diabet, gjakderdhje këmbëngulës mitrës, fibroids mitrës, dhimbje në stomak, impotencë, gastrit, stomakut, hepatike dhe dhimbje barku zorrëve, kapsllëk, fryrje, verdhëz, si antihelminthic, diuretik si edemë, cystitis, angina, tension të lartë të gjakut, si një antidot për helmim dhe kafshimet e gjarpërinjve helmues dhe insektet, fruth i keq, sëmundjet infektive, antraksit, difteria, sëmundjet seksualisht të transmetueshme, të malaries, lebra (aktuale dhe me gojë), psoriasis, ulcerat (nga jashtë), shpëtim, voshyvosti (nga jashtë), zgjebe.

Lë Aconite dzhunharskoho kohë për të vënë në ulcerat vjetra dhe abscese. Bimët mjekësore mund të veprojë si një ilaç djersitës. Aconite është e dobishme për mbajtjen urinar, gurë urinar, gjakderdhje nga hunda, astma, verdhëz, nxit rritjen e flokëve. Nëse ju nuk mund të trajtohen nga një mjek, bimë Aconite dzhunharskoho të përdoret për vetë-trajtimin në raste të rënda: - në adenoma e prostatës, kancerit të mitrës, goiter dhe tumoreve të tjera; - Në parkinsonizmi, paralizë, epilepsi; - Për të kancerit. Megjithatë, e drejtë kur pacienti është trajtuar në klinikë onkologji dhe trajtimit Aconite plotëson trajtim bazik.

Si të aplikoni Aconite? Tretësirë ​​për kancer. 1 ch. L. Rrënjët melchennyh Aconite e bimëve dzhunharskoho (të freskëta apo të thata), pour 0,5 litra vodka, thith 2 javë në të errët çdo ditë tronditur. Filter infuzion përmes 2 shtresa të napë. Kursi i trajtimit. Çdo ditë gjysmë ore para ngrënies 3 herë në ditë, të marrë 50 ml ujë me 1 pikë tretësirë. Çdo ditë pasues shtuar 1 pikë për secilën metodë dhe marrë në 10 pika tre herë në ditë. Kjo dozë të marrë 10 ditë rresht dhe pastaj të ulur dozën, duke ulur çdo ditë 1 pikë çdo pritjeje, duke arritur dozën - 1 Drop 3 herë në ditë.

Nëse trajtimi është vetëm Aconite Dzungarian, pastaj të marrë një pushim për 30 ditë (në raste të tjera - 6 muaj). Pastaj të përsëritur skemën e trajtimit përsëri. Total për të postuar 7 kurse të trajtimit. Por bijtë Aconite trajtohen kundërindikuar! Tretësirë ​​si një qetësues në migrenë, nevralgji, dhimbje dhëmbi dhe reumatizma. 20 gram Korneklubny pour 0,5 litra vodka thith javë, duke pritur derisa tretësirë ​​do të merrni të njëjtën ngjyrë si çaj brewed. Kur tretësirë ​​reumatizmi fshij në leckë fanellë ukutuyuchy natë. Në migrenë dhe nevralgji, në ditët e para të përdorura për 1 orë. L., Rritja dozën gradualisht për 1 lugë gjelle.

l. Kursi i trajtimit - 3 - 4 javë për dhimbje dhëmbi në uritur dhëmbit pikoj 1 pikë raki dhe 1 tbsp. l. fshij dhëmbët Cheek e një pacienti. Contraindications. Aconite Dzungarian - barishte shumë toksike. Kërkohet dhe duhet të jetë shumë kujdes! A nuk e tejkalon dozen! Përgatitjet e Aconite Mbani jashtë të arrijnë të fëmijëve të vegjël! Regjistrohu kontenierë të drogës bazuar Aconite - ". Poison (bimë Aconite Dzungarian)" Plantacione të mëdha të kësaj bime duhet të vendoset larg nga kosheret, bletët nuk janë mbledhur për ju mjaltë helmuese.