Bimë medicinale akacie e bardhë


Në të vërtetë, akacie - është bimë subtropikale dhe tropikale. Por këtu ajo shpejt acclimatized përhapur kudo dhe ushqyer kafshët letrat e tyre, dhe fara e saj - ushqim për shpendët. Sa i dobishëm akacie bimë medicinale e bardhë? Medicinale akt herbs akacie si një diuretik, antispasmodic laksativ, të butë, që ul temperaturën dhe anti-hypertensive, expectorant dhe si cholagogue. Lule Acacia përdoret për sëmundje të veshkave, gurët në veshka dhe sëmundje të veshkave guri, mioziti, sëmundje fshikëz, radiculitis, reumatizmi, thrombophlebitis, osteokondroza, ftohjet, nevralgji, plagët në sëmundje gastro-intestinale.

Trajtimi i akacieje të bimëve medicinale. Lule supë Acacia. Merrni 1 tbsp. l. të thata ose të freskëta lule të akacies, pastaj krijoj atyre një gjysmë litër ujë dhe vlim të vluar për tre minuta, pastaj të filtruar dhe të shtoni volumin rezulton prej 0.5 litra. Supë të marrë një orë e tretë para ushqimit për 1 st. l. tri herë në ditë. Zierje e leh e akacieje të bardhë. Muzik gjysmë një lugë gjelle e kores dhe krijoj atë gjysmë litër ujë të valë. Vendos zier në një zjarr të qetë në orën e tretë, dhe pastaj filtër nuk ka ostyvshim dhe të lartë deri në 0,5 litra. Pini lëngje për 2 ditë. Megjithatë, në qoftë se ju ndiheni normal, ju mund të pini një zierje e gjithë ditën.


Lule infuzion Acacia bardha me urolithiasis, sëmundjet e fshikëzës dhe veshkat. Filxhan Brew ujë të valë një lugë gjelle lule, rrjep për gjysmë ore dhe pini 3 g. Per ditor filxhan të tretë pas ngrënies. Tretësirë ​​e akacies. Shoots rinj dhe gjethet e përzierje të akacies me vodka 01:10. Insistojnë 15 ditët e tundur herë pas here. Merrni tretësirë ​​në 1 orë. L. 3 g. Per ditë para ushqimit. Infuzion i lë (lule) akacieje. Lë dhe bimët lule mbush 70 ° Alkooli 1: 2 dhe të përdorin si një locion, fërkim dhe fasha jashtë për reumatizëm, thrombophlebitis, nevralgji, osteokondroza, me radiculitis, mioziti, ftohjet, plagët.

Kjo zgjidh nyjet e barkut deje. Keqësimi i gastrit dhe ulcerat stomak trajtuar me tretësirë ​​të fidaneve të rinj dhe e lë ose leh zierje të nxehtë. Rritet akacien? Akacie Wild zakonshme në Amerikën e Veriut. Në Rusi ajo nuk është kultivuar në veri të qytetit të Kursk. Ju mund të përmbushur e saj kryesisht në parqe, kopshte apo përgjatë rrugëve. Inventarët për trajtim. Për të qenë në gjendje për të trajtuar akacie jo vetëm në verën e rezervave leh e fidaneve të rinj e lë dhe lule. Lule lulėzuar gjysmë rezervave deri lulëzim akacien. Pastaj të thata lule në dhomë me ventilim në 45 gradë.

Gjethet dhe leh e pemës mund të korrur gjatë gjithë sezonit në rritje. Pse Acacia trajton bardhë? Në akacieje lule përmbajnë vajra esenciale dhe glycosides në gjethe - glycosides dhe flavonoids në dru dhe leh e fidaneve të rinj - taninet, vajra yndyrore, robinin toksike, stigmasterol dhe phytosterols. Mucous dhe pektin mund të gjenden në pjesë të ndryshme të barishte. Si funksionon akacien? Acacia e bardhë (foto) - pemë të lartë dekorativ (rreth 25 metra). Trashësia e trungut - rreth 1 metër. Tree atribuohet familjes fasule. Përhapja tendë e pemëve. Degët në ferra. Leh gri-kafe, të trashë, të thellë të çara vertikale natyrën.

E gjelbër gjeth neparnoperistoslozhnye barishte, alternativ, me një ngjyrë argjendtë. Çdo copë e madhe përbëhet nga 11 - 15 individ lë oval. Blooms Acacia në maj, lulet e tij formojnë panicles ose spikes - flutur, i vogël, aromatik, të bardhë. Fruta - një pod banesë ngjyrë kafe të errët, e cila maturohet në qershor dhe përfundon 4 - 6 fara bobovidnye. Ju lutem vini re! Pemë përmban alkoloyidy helmues sepse edhe kur druri mund të jetë helmimi akut me nauze dhe vjellje, të qenët i përgjumur dhe dhimbje koke. Kjo është arsyeja pse ju nuk duhet të thyejnë doza e drogës dhe është e dobishme për të marrë leje nga mjeku juaj para se të filloni trajtimin.