Bimë medicinale Agave Americana


Përshkrim.
Kjo barishte gjithëvjetor me lëng, të gjelbër, të mëdha dhe të trasha lë basal mbledhura në prizë. Skajet e lë - spikes. Album përfundon me shkronjën si të vështirë dhe të mprehtë tip fëndyell. Diametri i dalje në vivo është 4 -. 5 m lulëzim Shumica agave vetëm një herë në jetën e tyre, dhe pastaj vdes disa muaj. Por në varësi të llojit, kjo mund të ndodhë si të 10-të dhe 100-të vitit. Lulëzuar agave hedh rrjedh 3-10 m në lartësi, të cilat mund të përshtaten deri në 10 000 lule, në varësi të llojeve. Të gjitha lulet janë mbledhur në florets vogla. Lule të gjelbër-verdhë, që s'bie në sy.

Pikëpamja popullor këtu - Americana Agave. Kjo bimë dekorative shtëpie me gjethe kaltërosh-gjelbër. Të gjithë anëtarët e gjini - një bimë shumë pakërkues riprodhuar nga fara ose pasardhësit. Bimë medicinale Agave Americana takon ahavovyh familjes. Agave foto Americana. Rritja Places. Homeland Agave Americana - Amerika e Jugut. Në agave amerikane është rritur si një zbukurues sa më shpejt të jetë houseplants. Çorape. Për të përgatitur drogën e përdorur lëng të freskët dhe e lë më të vjetër se 3 vjet. Përbërja kimike. Struktura përfshin bimë aloyn, vaj esencial, rrëshirë dhe substancave të tjera.


Cili është ndikimi mbi personin që ofron agave Americana? Droga bimët kanë një efekt laksativ, e cila ndodh brenda 8-10 orëve pas gëlltitje. Dhe Agave americana anti-inflamator, antipiretik, analgjezik, expectorant dhe dezinfektimin veprimit. Komponentet e bimëve medicinale agave Americana dinordrin anordrin dhe kanë qenë përdorur si kontraceptive efektive. Americana agave promovon nevralgji shumë shpejtë kurë, ka një ndikim qetësues. Bimë ndihmon për të eleminuar lëngjeve të tepërta nga trupi, përmirëson metabolizmin, normalizes veprimtarinë e fshikëz e tëmthit, gjirit, sistemin e tretjes, promovon shërimin e shpejtë të stimujve të indeve të ndryshme.

Mjekësi e aplikimit. Droga administruar Americana gojarisht agave - në sëmundjet e mushkërive, mëlçisë, stomakut. Së jashtmi ajo është përdorur si një kompresë me vlon, plagëve, etj Për këtë ndarje gjethe të freskëta dhe të vënë në anën e pacientit vend prerë. Agave veçanërisht efektive në inflamacion i sciatic nervore. Infuzion Uji i gjethet e bimëve me lavazh syve mjaltë për lehtësimin e ngrohjes së brendshme. Medikamente. Lëng freskët i Americana agave për administrim oral. Shtrydh lëng i lë të freskëta dhe menjëherë merr 0,5 orë për të ngrënë 2 -. 3 g në ditë për 5 - 10 ml gastrit kronik me kapsllëk, Ulçera në stomak, për të përmirësuar rezistencën e trupit ndaj sëmundjeve infektive, dizenteri pasi që të të përmirësuar oreksin.

Lëng i freskët i agave pritjen Outdoor amerikan. Holluar lëng me ujë në shkallë prej 01:10. Në formën e kremra e përdorin atë si një mjet të jashtëm për shërimin e plagëve, me inflamacion purulent i syrit, djegiet, ulcerat, fillon me katarakt. Aplikoni lëng topically për trajtimin e sëmundjeve inflamatore të lëkurës, djegiet, ekzemë plagët, nevralgji, dhimbje mesi, dhimbje të nervit shiatik dhe dhimbje koke. Emulsion i amerikanë gjethe lëng agave. Në eukalipt ose pluhur vaj 12 ditë leje për një gjethe pak të bimëve. A atë në 6-8 ° C në terr. Aplikoni për trajtimin dhe parandalimin e lezione të lëkurës që ndodhin kur sëmundje rrezatimi, anemi.

Mix mjekësor. Lidhu 100 gram patë ose derri dhjamë derri, 15 gram lëng nga gjethet e agave, mjaltë 100 gram, 100 gram gjalpë pakripur kakao 50g (në shije). Merrni përzierje në natën para se të shtrat dhe në mëngjes në një stomak bosh 1 tbsp. l. një gotë qumësht të nxehtë me bronkit vazhdueshme, tuberkulozi pulmonar, radiculitis, nevralgji, dhimbje koke dhe dhimbje të nervit shiatik. Një përzierje e mjaltë dhe lëng i agave. Aplikuar brenda bronkit zgjatur kronike dhe tuberkulozi pulmonar. Tretësirë ​​e gjethe të freskëta. Melchennye agave gjethet derdh vodka në normën prej 01:10. Nënshkruajnë shishe dhe le të krijoj nëntor 7 ditë.

Pas filtrit dhe derdh në një shishe ngjyrë të errët. Pini 3 g. Per dite 20 pika pas ngrënies me spondylosis dhe osteokondroza. Ju mund të aplikoni