Herpes Pink dërdëllitje - trajtim


Në praktikë dermatolog masë e zakonshme e sëmundjeve të lëkurës, nga shumë serioz në shumë miqësore. Herpesi Pink është një sëmundje që ndodh zakonisht pa komplikime. Besohet se arsyeja kryesore është zvogëlimi i funksionit mbrojtës të trupit pas trishtues, lodhje, stresi, sëmundje dhe patologjive kronike. Kështu, në kontakt me njerëz të sëmurë me funksion normal të imunitetit nuk është i mundshëm i sëmurë. Gjithashtu, një rol i luajtur nga infeksioni me virus herpes tipit të shtatit dhe reaksion alergjik. Interesante, zakonisht zoster rozë (dërdëllitje) prek fëmijët dhe të rinjtë.

Manifestimi i parë i sëmundjes është mjaft e madhe (2-5 cm) Raundi formë njollë të lëkurës rozë. Pas, ka pika të shumta, ata janë më të vogla sesa prindin, ngjyra ndryshon nga kuqërremtë në të verdhë. Karakterizohet nga zonat e krisur në qendër të elementeve që kanë mbledhur. Përveç kësaj, skuqje të lëkurës të shoqëruar me kruarje. Vend më i zakonshëm i spoteve në lëkurë të qafës, gjoks, abdomen, ijë, ijët dhe supet. Zakonisht sëmundja rozë kore ndodh mjaft i favorshëm, por nganjëherë sëmundje fillon akute, ethe, nyjet limfatike zgjeruar, lodhje të rënda, rraskapitje.


Diagnoza duhet të kryhet vetëm nga dermatolog të kualifikuar, të cilët do të kryejnë provimet e nevojshme dhe të përshkruajnë trajtim të duhur, sepse nën maskën e një skuqje të lëkurës mund të fshehin një LOT sëmundje shumë më të rrezikshme të tilla si sifilizi. Herpes rozë (dërdëllitje) - trajtim: Trajtim të veçantë të sëmundjes nuk ekziston, sepse ajo është për qëllim parandalimin e komplikimeve. Së pari, pacienti duhet të ndjekë një dietë, për qëllim të zvogëlojë gjasat trupin allergization që është i përjashtuar nga dietë të rekomanduar për sëmundjen e mëposhtme produkteve: • Honey; • Alkooli, vera sidomos e kuqe; • Vezë; • Peshku, veçanërisht të kuqe; • Chocolate; • Kafe, kakao, çaj me aditivët; • arra; • fruta agrume (limon, portokall, limes, grejpfrut, pomelo); • Frutat e kuqe; • Me produkte të mishit më mirë për të preferojnë lepuri dhe gjeldeti.

Për të reduktuar antihistamines kruarje dhe ashpërsia e elementeve tifoja janë caktuar - Claritin, Zirtek, Kestin, tavegil, Suprastin. Në kryerjen e procedurave të higjienës preferojnë një dush në vend se një dush, nuk e fshij dhe për të shmangur njollat ​​e krehje. A nuk veshin rroba të leshit dhe materiale sintetike, sepse ajo mund të ketë një efekt stimulues në lëkurë të dëmtuar. Mbështetësit trajtimet popullore e përdorur për të trajtimin e një shumëllojshmëri të vajrave sëmundjet vegjetale: Wort Shën Gjonit, u rrit, bukuroshe, buckthorn. Disa TEAS janë përdorur Calendula, lëng panxhar, celandine, lakër lë si një fashë.

Në rastin e një rrjedhje të vogël dhe të aplikoni trajtimin e duhur, herpes dërdëllitje është 2-3 javë, faqe është spote lëkurë, e cila më pas kalon. Për të parandaluar këtë sëmundje do të jetë bazë për masat për një mënyrë jetese të shëndetshme, dmth: • Proper, të balancuara, ushqim të rregullt; • ajrin Daily freskët; • edukimin fizik; • Refuzimi i shprehive të këqija (pirja e duhanit, pirja e sasive të mëdha të alkoolit); • gjumë të mjaftueshme (7-8 orë). Në qoftë se ju ndiqni këto rregulla të thjeshta, ju nuk mund vetëm parandalimin e shfaqjes së pushimit rozë, por sëmundje shumë më serioze të të gjitha organeve dhe sistemeve të trupit tuaj.

Mos harroni se shëndeti - gjëja më e rëndësishme. Helen,