Gjethet e mjedër pronave të dobishme, përdorim, contraindications


Raspberry ka qenë prej kohësh një nga më të respektuar në bimë. Kombinimi i thjeshtësisë dhe dobinë e këtij kaçubë ka shkaktuar përhapur në gatim dhe mjekësi tradicionale. Raspberry si të gjithë prej tyre mund të gatuaj një shumë të desserts shijshme. Pronat e shërimit nuk janë unike për të manave dhe gjethet dhe raspberries, siç kemi diskutuar në artikullin: ". Fletë mjedër - Pronat e dobishme, përdorim, contraindications" Për pronat e dobishme e fletë butë manifestuar veten në fuqi të plotë, është e nevojshme të dinë se si për përgatitjen e tyre. Gjethet Mjedër janë korrur kur pranë fundit të majit ose fillim të qershor.

Tharjes duhet të jetë jashtë në hije. Pastaj lëndë e parë është vendosur në qese letre Pronat e dobishme e fletë butë për shkak të përmbajtjes së tyre: • Vitamina C (acidi Askorbik); • acide organike frutash; • minerale, përfshirë salicylates që duhet të merren parasysh kur ju jeni duke marrë aspirinë (acid acetilsalicilik) për të shmangur doza të tepërta; • flavonoids; • astringent dhe komponimet tanik kontribon vetitë shfaqje HEMOSTATIC dhe parandalimin e çrregullimeve të zorrëve.
Lë raspberries mund të ju ndihmojë: • ftohjet - të sigurojë anti-inflamator, antipiretik, veprime expectorant; • infeksionet virale duke stimuluar mbrojtjet e imunitetit; • dhimbje të fytit; • sëmundjet gjinekologjike; • hemorroide; • Procesi inflamator i traktit gastrointestinal; • konjuktivit.


Gjethet Mjedër mund të përdoren të freskëta, të gatuaj supë (me gojë, shpëlaj, locion). Aplikimi mjedër gjeth: Fresh butë Gjethet mund të grimcuar dhe të përdoret si një maskë për të hequr qafe puçrra fytyre (aknet) - vënë në fytyrë, të mbajë për 15-20 minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë. Për shërimin e vogël sipërfaqet plagë mund të vendosë një masë të tillë.

Fletë supë mjedër është i përgatitur si më poshtë: dy lugë thatë para pour 400 ml nxehtë zier kapak cookware afër dhe le të krijoj dy-3: 00. Pastaj tendosje. Merrni një gjysmë gotë e supë të ngrohtë katër herë në ditë për ftohjet dhe sëmundjet e traktit gastrointestinal.

Nëse ju keni një dhimbje të fytit, ajo është e dobishme për gargarë supë. Kur konjuktivit vajos sytë e përflakur. Në rastin e hemorroide mund të përdorin Gadgets. Për të përmirësuar gjendjen e lëkurës tuaj dhe flokët rregullisht larë zierje e lë dhe shpëlarje flokët e tyre pas larjes. Interesante, gjatë shtatzënisë, kur fetusi është pjekur, dhe trupi i gruas përgatitet për lindjen e fëmijës mund të përdorni mjedër fletë zierje për të përmirësuar tonin e mitrës. Natyrisht, para se ajo është e nevojshme të konsultoheni me mjekun për të në çdo rast nuk shkaktojnë punë të parakohshme. Gjethet Mjedër janë gjithashtu pjesë e vitaminë TEAS që mund të jepen fëmijëve për të rritur rezistencën ndaj sëmundjeve infektive, veçanërisht ftohjet.

Çaji kombinime më efektive përbëhet nga gjethet mjedër, u rrit hips dhe lule bli. Për këtë përzierje për të derdh ujë të valë dhe të lënë për një kohë, pastaj të ftohtë në një shtet të ngrohtë dhe të dhënë të pijë. Gjithashtu në fëmijët me zierje të fletë të mjedër është e dobishme si një lëng për gargarë në rast të stomatiti. Mos harroni, si me të gjitha ilaçet, duke përfshirë bimor, fletë mjedër është në contraindications e saj: • intolerancës individuale; • Shtatzënia për 36-38 javë; • kapsllëk kronik. Edhe në qoftë se ju nuk e gjeni veten në këto shtete, ju ende nevojë për të konsultoheni me një mjek në lidhje me dobinë e lë mjedër për qëllime medicinale.

Helen,