Pemë qumeshtit panje


Përshkrim. Kjo pemë qumeshtit ka një lartësi prej 30 m. Ngarkim të familjes së panje. Leh e pemëve të vjetra - gri me të çara të vogla në pemë të rinj kuqe-gri. Qumeshtit lë pemë janë të kundërta, të mëdha, të gjatë, pyatilopastnye. Lule Maple janë të gjelbër-verdhë, të vogla, të mbledhura në tufë lulesh - ruan të drejtën. Lule në prill-maj. Pemëve frutore - krahut banesë me 2 krahë, fruta në shtator. Shpërndarja. Pemë panje qumeshtit rritet në pjesën evropiane të Rusisë. Rritet mirë në stepë dhe pyjore, zonat e edukuar në parqe dhe kopshte.

Çorape. Për të krijuar drogë terapeutik lëng e përdorur dhe gjethet e bimës. Gjethet i ri rezervave në fillim të verës, pastaj të thata në diell dhe pastaj në një zonë të ventiluar mirë apo në ajër. Përbërja kimike. Letër panje gome pranishëm, taninet, karbohidratet, alkaloide, flavonoids, acide organike, carotene, lipide, acid Askorbik, acid yndyror më i lartë. Lëng përmban dru gome, sheqer. Pronat farmakologjike. Përgatitjet pemë qumeshtit me choleretic, antipiretik, diuretik, anti-inflamator, antiseptik, plagë-shërimit pronave.


Aplikimi. Lëng freskët është përdorur për të trajtuar kolle. Kjo është e dobishme si një mjet për forcimin e trupit të përgjithshëm. Supë dhe fletë ekstrakte janë përdorur për të rritur potencë në meshkuj, si dhe gurë në veshka dhe verdhëz. Preparatet panje përdoret për trajtimin e sëmundjeve akute frymëmarrjes dhe sëmundjeve të traktit respirator sipërme. Medikamente. Ftohjet supë. 1/4 litër ujë të nxehtë të zier pour 1 tbsp. l. lë panje dhe 30 minuta. ndezur në një banjë me ujë, pastaj të ftohtë, derdh përmes napë, shtrydh të lëndëve të para.

Merrni 20 minuta. para ushqimit për 2 lugë. l. 4 - 5 vjet Një ditë.. Infusion në potencë të ulët. 1/4 litër ujë të vluar pour 1 tbsp. l. panje lë, dhe pastaj të lënë për 55-65 minuta dhe profiltruyte. Merrni 2 tbsp. l. 3 g. Per ditë. Lëng të freskët kur kolliteni. 1 tbsp. l. shtoni lëng për qumësht 1 filxhan të nxehtë. Tretësirë. 100 ml vodka derdh 20 gram gjethe të pemëve qumeshtit panje, pastaj 3-4 ditë insistojnë profiltruyte. Merrni 3 g. Per ditë 20-30 bie para ngrënies. Infuzion për gurë në veshka dhe sëmundjet e fshikëzës. 1/4 litër ujë të vluar pour 1 tbsp. l. lë panje dhe përfundoi, të lënë për 30 min., atëherë profiltruyte dhe pastaj e shtrydhur materiale.

Merrni 1/4 filxhan 3 - 4 vjet Per dite.. Contraindications. Sëmundje të veshkave, traktin e sipërm respirator, zgavër oral.