Pronat e dobishme çel Lime


Lime është,, dru ngrohtë energji pozitive shumë të bukur. Ajo është e mbjellë në rrugët e qyteteve të mëdha, si ajo dekoron ata me gjeth e tyre të pasur dhe kurorën formën e duhur. Lime - pemë e madhe rritet deri në 30 m. lartësi dhe të jetojnë një kohë të gjatë - deri në 400 vjet. Në fillim të korrikut, pema është e mbuluar me lule erëmirë, dhe ajrit përreth mbushur me të hollë, delikate, shije të ëmbël, e cila ka efekte të dobishme për gjendjen mendore. Përveç kësaj, era e çel bli mbledh nga e gjithë bletët që e duan pemë dhe mbledhin çdo vit nga nektar bli lule, polen prej të cilave janë të mrekullueshme, shërimin mjaltë të bardhë.

Lule gëlqere të tërhequr bletët jo vetëm, por edhe kanë bimët medicinale, e cila ka kohë që janë përdorur me sukses në mjekësinë popullore. Për detaje të mëtejshme, unë do t'ju them në faqen tonë, materiale të pronave të dobishme çel bli. Pronat e dobishme e gëlqeres-colored Lulet e limonit kanë shumë prona të dobishme që janë përdorur për përgatitjen e infuzione, tinctures dhe ilaçe. Për shembull, çel bli infuzion është përdorur për të trajtuar fyt i lënduar, bronkit, ftohjet dhe të qetësuar sistemin nervor. Lulet kanë një përbërje të veçantë biokimike, ato përmbajnë një sasi të madhe të carotene, glycosides, bioflavonoids, saponins.


Ata gjithashtu kanë vajra esenciale, sheqer, taninet, vitaminë C. Këto substanca Lime Blossom përdorur si një ilaç djersitës, antipiretik, agjent baktericid. Përgatitjet në bazë të tij janë përdorur për të përshpejtuar shërimin e plagëve, për lehtësimin e dhimbje barku, presionin e ulët të gjakut, dhe si një qetësues. Ekstrakte Linden lule janë përdorur si një diuretik butë, anticonvulsant, analgjezik. Infuzion i çaj me lule erëmirë janë një pije të mrekullueshme tonik që stimulon zemrën. Ajo dilates enët e gjakut dhe redukton viskozitet gjakut, aktivizon proceset metabolike në trup, heq puffiness.

Është e dobishme për të pirë me fshikëz fshikëz e tëmthit, stomakut dhe diabetit. Me lule erëmirë lehtësimin e sëmundjeve të zorrëve, veshkave dhe mëlçisë. Supë nga pamja e jashtme përdoret për larje, kremra, poultices për të trajtuar djegiet, ulcerat e lëkurës, hemorroide përflakur, joints sëmura. Reumatizmi, pagjumësi, ftohjet, grip duke marrë banjot baltë me një zierje e ngjyrës gëlqere. Pronat e dobishme e lule janë përdorur për të mbrojtur të mëlçisë nga toksina. Infuzion prej tyre efekt i dobishëm për trupin e femrës. Ato përfshijnë hormonet bimore të identifikuara që kanë veti të ngjashme me hormon seksual femëror.

Prandaj çaj filxhan gëlqere duhet të jetë i dehur çdo natë për gratë me çrregullime menstruale, ndërsa të dhimbshme, menstruacioneve të rënda, dhe pas shfaqjes së menopauzës. Si të aplikoni çel gëlqere për të trajtuar Sëmundjet? Kanë ju disa receta për trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve të ndryshme: për përdorim të brendshëm * Për të përgatitur diuretik, choleretic, paratë antimicrobial, të vënë në një tas smalt 3. l. lule, pour 1 filxhan ujë të nxehtë, të mbuluar, Tomita në një banjë me ujë në temperaturë shumë të vogël për 15 minuta. Atëherë le të ftohtë, tendosje, shtrëngim, shtoni ujë të valë të vëllimit origjinal.

Pini të ngrohtë 1 filxhan 2-3 herë në ditë pas ngrënies. * Për të përgatitur sweatshop, ftohjet antipiretik,, sëmundjet virale infektive pour 1 h. L. lule 1 tbsp. ujë të valë. Mbuluar me rroba, të lënë për 10-15 minuta. Strain, pini një gotë pas mëngjes dhe darkë. * Për të hequr etjen, duke i privuar trupin e toksinave pour 1 h. L. lule të thata 1 tbsp. ujë të vluar, të përfundojë, të lënë për gjysmë ore. Pini pas ushtrimit, pas ushtrime të frymëmarrjes pas ushtrimit. * Kur cikli menstrual, me menopauzë derdh 2 h. L. 0,5 litra lëndëve të para.

ujë të valë. Cover, të përfundojë një peshqir, të lënë për gjysmë ore. Strain, shtrydh të lëndëve të para, pi një gjysmë gotë pas ngrënies, tri herë në ditë. Ftohjet, bronkit, tuberkulozi, kollë pour 1 tbsp. l. 1 lugë gjelle e lëndëve të para. ujë të valë. Përfundojë një peshqir, të lënë për 40 minuta. Strain, pini 1 tbsp. të paktën 4 herë në ditë. Para se të aplikoni për ngrohje. Për përdorim të jashtëm * për gargarë, larë lëkurë me vaj, për opoliskuv
Flokët Reference, derdh 6. l. 1 lugë gjelle e lëndëve të para. ujë të valë. Wrap, të lënë për gjysmë ore. Pastaj tendosje. Për shpëlarje të holluar 2 lugë. l. infuzion në 1 tbsp.

ujë të ngrohtë. * Për një shërim të shpejtë të djegiet, ulcerat e lëkurës, dëmtimin e lëkurës derdh 4 lugë.
l. 0,5 litra lëndëve të para. ujë Tomita për ngrohje të ulët për 10 minuta. Përdorimi fasha, larja supë ftohur me masë të butë. * Për trajtimin e mastitit pour 3 lugë. l. 2 tbsp. ujë të nxehtë, kuzhinier për ngrohje të butë për 15 minuta. Atëherë le të ftohtë, tendosje, shtoni gjysmë lugë çaji sode buke. Përdor si një kompresë në gjoks pacientëve. Të jenë të kujdesshëm! Ju nuk mund të marrë droga gëlqere ngjyrë në shtatzëni. Kur përdorni infusions, decoctions për të trajtuar sëmundje nuk është e rekomanduar për të marrë ato më shumë se 3 javë.

Pas kësaj periudhe duhet të marrë një pushim për 10 ditë. Mendoni e barnave me gëlqere vetëm si ndihma që plotësojnë trajtimin e caktuar për ju nga mjeku juaj. Cheers! Svetlana,