Pronat e dobishme gëlqere, përshkrim, aplikim, trajtim, contraindications


Përshkrim. Lipa zemra-formë - është një pemë qumeshtit deri në 30 m në lartësi. Caktuar në pemë familje rreme. Twigs të rinj mbuluar me gëlqere të kuqe-kafe leh, në pemë të vjetra është e errët, për më tepër, me grooves gjatësore. Gjethet janë të gjatë, alternativ, dhëmbëzuar në buzë, formë zemre. Lule të mbledhura nga 3-7 në mburoja tufë lulesh të ketë një aromë të këndshme, të verdhë të lehta. Ata lulëzim në qershor-korrik. Peduncles shkrira me shkronjën e madhe prykvitkovym ngjyrë të verdhë-gjelbër. Pemëve frutore - Të arra odnosemyannye që piqen në gusht-shtator. Shpërndarja. Zemra-formë pemë bli rritet në Siberi perëndimore, në pjesën evropiane të Rusisë, Uralet dhe Kaukaz.

Çorape. Ilaçet janë përgatitur nga leh e pemë dhe lule të saj. Tufë lulesh bli mblidhen në mot të thatë, para se shumica e lule lulëzim. Ata lot me shkronjën prykvitkovym. Ata pastaj u thanë menjëherë në një zonë të ventiluar ose jashtë por në hije. Afati i ruajtjes së materialit të thatë - 24 muaj. Përbërja kimike. Lulet përmbajnë gëlqere, fernezol zemrës, dhe hesperidin glycosides tilitsianin, thelbësore naftës, saponins, vitamina, sheqerna, flavonoids, carotene, taninet, mukusit dhe acid Askorbik. Pronat farmakologjike. Ne listën që ka veti të dobishme bli.


Medikamente me inflorescences zemrës formë gëlqere rrisin formimin biliare, rritjen e sekretimit të lëng stomakut, me pronat antipiretik, anti-inflamatore dhe bën të dalë djersë. Mbi të gjitha ata reduktojë viskozitet të gjakut dhe të sigurojë një efekt të butë qetësues në sistemin nervor qendror. Aplikimi. Infuzion dhe zierje bërë nga lule bli janë përdorur për të trajtuar bronkit, grip dhe ftohjet e zakonshme. Infuzion mund të jetë i dehur si një diuretik për cystitis, pielonefrit, gur tëmthi dhe dhimbje barku guri veshkave. Medikamente me bli lule të zemrës në formë të përshtatshme për stomatiti dhe angina gargarë dhe fyt.

Në formën e kremra dhe poultices supë lule bli rekomanduar për ulcerat, djegiet, dhimbje në nyjet e podager dhe reumatike, si dhe inflamacion të hemorroide. Përgatitjet zemra-formë gëlqere përdorur në dermatologji si redukton kruarje dhe mënyrën qetësues, me gërvishtjet, lëkurë të plasaritur, irritations lëkurës dhe pickimin e insekteve. Shtresa e dytë e pemë leh (gëlqere të bardhë), rrit sekretimin dhe nxjerrje e biliare, pastron trupin. Ajo është përdorur në bloating dhe me gurëve të tëmthit. Në praktikën e infuzion mjekësi tradicionale të çel bli trajtojnë dhimbje koke, kollë, histeri, ajo ndihmon me dhimbje barku zorrëve ose stomakut.

Çel Lime është anëtar i diuretics dhe çaj sweatshop dhe tarifat.
Ajo është përdorur për të shtuar në banjë në sëmundjet nervor. Lime - trajtim. Infuzion. Hidh 1 filxhan ujë të vluar 1 tbsp. l. inflorescences me pemë bli, zemrës dhe të lënë për 20-30 min., pastaj shtrydh profiltruyte dhe të lëndëve të para. Merrni 2 - 3 gota në ditë. Infuzion me anginë dhe për gargling. Hidh 1 filxhan ujë të vluar 1,5 Art. l. çel bli dhe të lënë për 20 min., atëherë profiltruyte. Merrni 1 - 2 gota gjatë natës. Ftohjet infuzion. 1/4 litër ujë të nxehtë të zier pour 3 lugë.

l. lule bli, pastaj 15 minuta ata duhet të ngrohet në 100 ° C banjë me ujë, pastaj ohladzhayte 45 minuta. profiltruyte, e shtrydhur materiale. Vëllimi infuzion të sjellë ujë të zier në origjinal. Të marrë një tjetër të nxehtë infuzion 2 - 3 g Per dite pas ngrënies për 250 -. 500 ml. Supë si anti-inflamator dhe expectorant. Hidh 1 filxhan ujë 1 tbsp. l. lule bli, zemra, dhe pastaj vlim për 10 min., atëherë profiltruyte. Merrni një supë të nxehtë për 2 - 3 gota në ditë. Supë me urolithiasis. 0,5 litra ujë të nxehtë derdh 2 tbsp. l. çel bli dhe vlim për 10 minuta. për ngrohje të ulët, atëherë profiltruyte.

Merrni 0,4-0,5 litra para gjumit. Infuzion me anginë. Hidh 1 filxhan ujë të vluar 1 tbsp. l. çel bli, të lënë për 20 minuta. profiltruyte. Në infuzion shtoni 1 ch. L. sode dhe pije fyt 4 g. në ditë. Infuzion për përdorim të jashtëm. Hidh 1 filxhan ujë të valë 6 lugë. l. lule bli, zemra dhe të lënë ato për 10 minuta dhe pastaj profiltruyte. Aplikoni për të pastruar fytyrën me lëkurë me vaj dhe shpëlarje flokët pas larjes për të dhënë shndrit e flokëve dhe silkiness. Banjo me tensionit nervor ose pagjumësi. 2 litra ujë të ftohtë derdh 100 gram çel bli dhe të lënë për 5 - 10 minuta.

Pastaj 5 minuta. ziej për ngrohje të ulët, dhe pastaj të lënë për një tjetër 10 minuta. profiltruyte. Shto në banjo. Kohëzgjatja e marrjes nuk duhet të kalojë 20 minuta. Supë me dhimbje të përbashkët. Gjethet janë oshparyty gëlqere nxehtë vlimi i ujit zemra-formë dhe të bashkangjisë në prybyntuyte përbashkët dhe të mbyllë të përbashkët. Mbani ngjesh 1-2 orë. Preparatet farmaceutike. Drogës "Lule e gëlqeres", - përdoret për të bërë decoctions dhe infuzione. Contraindications. Përzemërsisht trajtimet e sëmurë nuk rekomandohen gjatë gëlqere ngjyrë. Nëse çaji nga lulet e kësaj peme për të pirë shpesh dhe gjatë, ajo në mënyrë dramatike mund të ulet vizion.