Lemongrass Kineze se si të rritet dhe të kujdesit


Site është trajtuar tashmë me kultivimin e rrushi, por unë mendoj se është e nevojshme për të zgjeruar informacionin dhe të marrë parasysh karakteristikat e magnolia kineze kultivimit hardhi. Për të ditur se si të rritet dhe të kujdesen për magnolia kineze hardhi, ju duhet të kuptoni ku toka ajo rritet si një bimë rritet nga fara dhe prerje, si për të mbjellë, kujdeset për të dhe rrushi korrjes rritur të lëndëve të para. Kjo do të diskutohet më tej. Kështu, magnolia kineze hardhi: si të rritet dhe të kujdesit? Tokës dhe paraardhësit magnolia kineze hardhi. Lemongrass Kineze - bimë shumëvjeçare, dhe kultura e saj është i mundur vetëm nga rotacionit, në zona të caktuara.

Për rritjen normale të manjolës kineze që ju duhet për të krijuar kushte në rritje të ngjashme natyrore. Kur magnolia zgjedhur plantacion një linjë, pastruar nga barërat e këqija dhe strehuar zonat me pjellore, të lirshme, dritë të mirë-drenazhuar tokës dhe cilësi të mesëm. Kjo bimë nuk toleron nëntokësore ndenjur ose ujë sipërfaqësor dhe preferon të laget moderuar tokës. Prekursorëve mira janë perimet dhe të lashtat rresht. Farë rritur në manjolës çerdhe, shtretër të vendosura në hije. Për farë mbirjes dhe zhvillimin e bimëve të rinj duhet tokës më i lagësht dhe mbrojtje nga rrezet e diellit direkte.


Përgatitja e tokës për magnolia kineze. Mënyra më e mirë për të përgatitur tokën është i hershëm, i pastër dhe çiftet e zezë. Me magnolia mbjelljen e pranverës dhe perimet kultivohen në tokë të lëruar në vjeshtë në një thellësi prej 25-30 cm. Tokës pranverë të rënda në një thellësi pereoryuyut 15-17 cm dhe ngacmuar. Në tokë të lehta vetëm një pikëllues. Në mbjelljen e vjeshtës në zonat pas rreshtin e perimeve dhe plugimi i thellë shpenzojë të paktën 15-20 ditë para mbjelljes. Ground për ridges në çerdhe të përgatitur me kujdes, ajo duhet të jetë edhe i qartë i barërave të këqija. Komplot për mbjelljen Magnolia fekondoj gjatë përgatitjes së tokës.

Para se të lërim pleh organik ose përzierje plehrash në shkallën prej 80 t / ha dhe të paktën 40 ton / ha vyvitrylasya torfe. Në të njëjtën kohë të bëjë pleh në normën e nitrat amonit dhe klorid kaliumi 1,5, superfosfat 3-4 kg / ha. Rritje nga manjolës farë kineze. Fara Magnolia kërkojnë para-trajnimit. Për ta bërë këtë, ata janë të ngjyhet për 6-10 ditë në ujë në temperaturën e dhomës. Në ditën e dytë është lundrues fara (tkurrur dhe bosh) hiqen. Pastaj, plot me fara të përziera me të lara mirë, rërë calcinated (vëllimin 1 të farës së 3 vëllime të rërës) dhe të vendosur në kuti druri për stratifikimit.

Zapeskovannye, fara lagur një ditë qëndrojnë në temperaturën e dhomës (18-20 °) të paktën një muaj, pastaj promorozhuyut bora ne nje temperature prej -2 °, -5 ° për një muaj apo vënë në bazament me një temperaturë nga 0 në 5 ° 2 - 2,5 muaj. Me këtë metodë të përgatitjes së farës mbirjes në vitin e mbjelljes është 56-60%. Farërat janë mbjellë në ridges në grooves të vendosura me dorë nëpër kurriz në një distancë prej 15-20 cm mbjellëse -. 3-5 g fara me 60-70% ngjashmëri në 1 running. linjë m. Mbillet në farë hulli serë spërkatën në tokë ose humus në një thellësi prej jo më shumë se 1,5-2 cm. Pas mbjellëse dhe mulching kreshtat derdhur një shtresë e hollë e torfe.

Kujdesi për të lashtave - prandaj periodik liroj tokën, barërat e këqija farë e keqe, ujit e tokës si tharje. Në shtretër të mbjella fidanë të rriten 1-2 vjet, pas së cilës ata janë mbjellë në një vend të përhershëm. Riprodhimi vegjetativ magnolia kineze hardhi. Lemongrass mund të futem dimërore dhe verore prerje embrionale, ndarjen apo bimët shumë i madh. Mënyra më efektive - verës rooting rrjedhin prerje. Ajo mund të jetë me rëndësi të madhe praktike në hardhi mbarështimit industrial. Prerje Ukorinyuvanist napivzderevilyh varet nga mosha e bimë mëmë dhe kushtet rrënjor. Bimët e të vjetër në moshë, ukorenyaemost më keq.


Pra, pa nxitësit e rritjes 8-9 vjeçare impiantet e vjetra të çrrënjosur kërcell 6-8% e kombinuar me një katër-26-40% të çdo dy vjet (kërcell apikal) - 62 - 68%. Vyderzhivantse për 12-24 orë në një zgjidhje të hetero auxin koncentrim prej 0,015% rritje të ukorenyaemost shards, prerë 8-9 vjeçare bimët e vjetra në 38-42%, me një katër-në 64-76%, me dy-vit - deri në 90-96% . Prerje nga fidanëve vitin e dytë të jetës mund të pothuajse të dyfishtë numri i bimëve të kultivuara. Hiq dukën majat e fidaneve promovon bronkial bimë. Prerje kryer në periudhën kur rritja shoots magnolia këtë vit të fillojë odrevesnevat.

Prerje janë prerë me tre gjethe me një thikë të mprehtë ose brisk, dy fletë të lartë, në qoftë se i madh, e shkurtuar për të '/ e gjatësisë, dhe e lë më të ulëta janë larguar së bashku me rrjedhin. Lartë dhe në fund i prerë prerjes në kënde të drejtë në një distancë prej 2-3 cm nga veshkat. I lidhur në tufa prerje zhytur skajet më të ulëta në 2,5-3 cm i përgatitur zgjidhje 0,015% heteroauxin, i cili qëndrojë për 24 orë, pastaj të mbjella në një serë të ftohtë. Pritini prerje në një vend të sigurt nga dielli, kështu që ata nuk e bëjnë pidsyhaly. Në kërcell serë të mbjella në linjat e rërës rresht 7-10 cm dhe në një distancë nga njëri-tjetri në linjë 3 - 4 cm, zhytjen e tyre në rërë në 2,5-3 cm në një kënd prej 40-45 °.

Pas mbjelljes prerje tallaze në mënyrë të barabartë nga një vaditëse me një sitë gjobë dhe serë fort korniza. Për mbrojtje nga dielli ose korniza të ngushta dritë Zabily mburoja atë film në mot me re. Gjatë rooting e prerje 2 herë në ditë (në mëngjes dhe në mbrëmje) i dha ujë. Rooting fillon pas 20-25 ditësh dhe zgjat për 1.5 - 2 months. Pas kërcell shkarkimit lë për të reduktuar lotim 1 herë në 2-3 ditë dhe mbahen kornizë të hapur për forcim të kërcell. Në vatrave shards e majta deri në pranverë, të lara e tyre për shtresën e dimrit e gjetheve apo torfe. Për rritjen prerje pranverë mbjellë në fillesat çerdhe në një distancë prej 15-20 cm larg.

Ejani mulch torfe tallaze rregullisht, liroj dhe farë e keqe. Për bimët e rinj të përhershëm janë mbjellë në 1-2 vjet, në varësi të zhvillimit të tyre. Magnolia Ndarja Riprodhimi bush apo mbuluara bazuar në faktin se bimët pa formë mbështetje forme bush. Për më shumë mbulohen në mitrës prerë pjesët ajrore të bimëve, duke e lënë gjatësinë rrjedhin prej 25-30 cm dhe malore terren në një lartësi prej 10-15 cm. Kështu bimët lulëzuar nëntokësore rrjedh, disa prej të cilave arrin në sipërfaqe, dhe disa mbetje tokës, duke e lejuar për rritje të bollshme të vitit të ardhshëm. 2-3 vjet rritje e nëntokësore rrjedh merr sistemin e rrënjëve dhe mund të jenë të ndara nga bima kryesore.

Për 4-5 vjet kjo rritje çdo bush mund të japin për 300-350 fidaneve cungishte. Bimët korije veçanta në pranverë, në fillim të buds ënjtje. Rrënjët e bimëve ndarë i zhytur në të lëngshme gatuar smetanoobraznuyu nga zgjidhja e tokës dhe heteroauxin (1 tabletë për 10 litra ujë) dhe vendosur në një vend të përhershëm në puset ngjyhet me ujë. Kjo metodë e shumimin është më i ngadalshëm dhe mund të përdoret për të riparuar plantacion MAGNOLIA. Mbjellja Magnolia kineze hardhi. Koha më e mirë për mbjelljen Magnolia - pranverë për pushim hershme burbuqe. Në mbjelljen e vjeshtës nuk është acclimatized gjithmonë mirë.

Shkalla e mbijetesës e bimëve varet nga mosha, mbjelljen e tyre të duhur dhe kujdes. Bimët më të vjetër, më keq ata të lëshojë rrënjë sepse për fidanëve të përhershëm të mbjella e magnolia kineze jo më të vjetër se 3 vjet. Ndërsa gërmimi rrënjët e tyre zhytur menjëherë në tokë të lëngshme me heteroauxin, pastaj transportohen menjëherë në faqen e internetit ulje. Bimëve e bimëve nga telat e shtrirë në dy radhë në një model checkerboard në një distancë prej 1 m; distanca në mes mbjelljen e 0, 6-0, 7 m. Kur vjetarë mbjelljen mund të mbjellë bimë të dy në vrimë. Vrimat e lagur me ujë, atëherë ata të ngritur sistemin rrënjë bimë vijë i drejtë, të mbuluara me tokë dhe vulose vrimë.

Pas mbjelljes, bimët tallaze dhe mulch tokën me shtresë torfe prej 2-3 cm. Si të kujdeseni për plantacion kineze magnolia. Gjatë sezonit në rritje magnolia mbjelljen e kultivuar, farë e keqe dhe tallaze. Nga lotim varet bimë shëruese dhe zhvillimin e tyre të mëtejshëm. Në vitin e dytë pas mbjelljes Magnolia zhvillon shoots kaçurrel që duhet të tërheqë mbështetje. Për këtë qëllim, linjat më të ulët teli e manjolës litarët baraslarguar kravatë e spango se shtylla pin pranë bimët. Ju nuk mund të lidhë kordonin për të bimëve, si në erërat e forta ata mund të yanked nga toka-së