Lemongrass Kineze - aplikimit, prona, receta


Përshkrim. Magnolia kineze hardhi - një hardhi bimë shumëvjeçare ngjitje deri 15 m në gjatësi. Takon limonnikovyh familjes. Rrjedhin saj është me pemë, ngjitje, ka të qetë leh kafe. Lë petiolate, alternative, theksoi, ovale. Blooms Lemongrass maj-qershor. Lulëzuar bimët në gjeth të gjatë, të bardhë, 5 - përplasje të mbledhura në tufë lulesh furçë. Saj fruta - manaferrat lëng ekipet që piqen në shtator-tetor. Shpërndarja. Bimë rritet në Ishujt Kuril, Sakhalin dhe Lindjen e Largët. Ajo rritet në shpatet e pyllëzuar në skajet e pyjeve të përziera, luginat e lumenjve. Në dekadat e fundit, magnolia kineze hardhi është rritur shpesh në kopshte cirk - amator.

Në këtë rol të rëndësishëm në efektiv njohuri në rritje magnolia luan karakteristikat e tij biologjike dhe aftësinë për t'u kujdesur për hardhi të hardhisë. Çorape. Për të përgatitur ilaçe grumbullojnë fruta të thata dhe farat e bimëve. Ata janë korrur kur pjekur. Fruta fllad plucked, pastruar, të përpunuara shpejt (shtrydh lëng ose e tharë). Fruta të tërë duke u përpjekur për të thatë në tharëse në rrjet në 35-40 ° C. Farat prodhimin e bimëve pas squeezing lëng nga fruta, dhe pastaj ata të lënë në një vend të ngrohtë për 3-5 ditë të eksitohet, pastaj lahen, ndarë nga tul dhe zhvishem dhe tharë në një tharëse në 50 ° C.


Lemongrass Kineze - Photos.

Përbërja kimike. Në të pranishëm bimore vajra esenciale dhe yndyra, flavonoids, shizandrol, shyzandryn, gliceridet e oleik dhe linoleik acide, taninet, sheqerna, catechins. Lemongrass - pronat. Lemongrass ka një efekt tonik dhe stimulues. Ajo stimulon frymëmarrjen dhe aktivitetin e zemrës, rrit mprehtësi vizuale dhe zgjimit në lëvore cerebrale, tonet e sistemit qendror nervor, përveç të qënit një mjet i mirë për gjallërues lodhje fizike dhe mendore. Lemongrass - përdorimi. Magnolia kineze vetë bimë hardhi, përdorimi i drogave të bazuara në të janë të zakonshme në depresion, psyhastenycheskyh, kushtet asthenic.

Ai përmirëson gjumin, oreksin, shëndetin e përgjithshëm, rrit kapacitetin e mushkërive, forcën e muskujve, rrit presionin e gjakut dhe hemoglobinës në gjak. Bimore medicinale Lemongrass Kineze administruar në dietë për të kolesterol më të ulët. Magnolia kineze hardhi - receta e mjekësisë tradicionale. Infuzion. Hidh 1 filxhan ujë të vluar 1 tbsp. l. Manaferrat Schisandra dhe kineze këmbëngulin, përfundoi, 2 h., Atëherë profiltruyte. Merrni në një stomak bosh 2 g. Per ditë për 2 lugë. l. Supë. Hidh 1 filxhan ujë të vluar 10 gram e manave të thata melchennyh Magnolia kineze hardhisë dhe ngrohjes për 15 minuta në një banjë me ujë, pastaj të ftohtë dhe të thahet nëpër napë.

Merrni 20-40 pika 2 g Per dite me stomak bosh.. Tretësirë. Berries Schisandra kinez mbush 95% alkool në një raport prej 1: 5 dhe 14 ditë të insistojnë në një vend të errët, duke mos harruar për të ndezur herë pas here. Pastaj infuzion duhet të filtrohen, dhe shtrydh të lëndëve të para. Merrni 20 - 30 pika 2 - 3. g Per dite.. Preparatet farmaceutike. Përgatitja "Tretësirë ​​e manjolës" - e përdorur në lodhje fizike dhe mendore, përgjumje, tendosje fizike dhe t N. (Agjërimi për 20 - 30 pika).. "Fruta pluhur Schisandra" (0,5 g 2 g. Per dite). Contraindications. Edhe pse magnolia kineze hardhi ka veti që lejojnë përdorimin e saj për trajtimin e shumë sëmundjeve, por i mbajnë në mend se ai dhe droga e tij janë kundërindikuar me pagjumësi, me anomalitë e zemrës, rrit nervozizëm, tension të lartë të gjakut.