Levzei saflorovydnaya Maral rrënjë - prona për përdorim, contraindications


Përshkrim. Rrënjë Maral ose Leuzea saflorovydnaya - një bimë barishtore shumëvjeçare e drogës 50-180 cm në lartësi. I akuzuar për Compositae familjes. Bimët rhizome me shumë rrënjë hollë brishtë, ngjyrë kafe të errët, horizontale. E saj rrjedh janë të uritur, ribbed, pak pubescent, i drejtë. Lë dissected pinnately, eliptike, alternativ, i sipërm - buzë dhëmbëzuar, të tërë, sessile. Lule levzei carthamoides violet-vjollcë, të vogla, të mbledhura në shporta të mëdha të izoluara, me një shtrirje me tuba në krye. Lule në korrik-gusht. Frutat e saj - achenes fara kafe që piqen në gusht-shtator.

Shpërndarja. Levzei saflorovydnaya, rrënjë dre rritet në Azinë Qendrore, Perëndimore dhe Siberia Lindore, Malet Altai. Rritje carthamoides levzei në kulturën mbjell fara në tokë të drenazhuar mirë. Çorape. Prodhimi i barnave bimore vjen me rhizomes saj me rrënjët që janë gërmuan në vjeshtë, pas farë maturimit.
Ata gërmoj menjëherë i qartë, pa vonesa të larë me ujë të ftohtë dhe pastaj provyalivayut 2-3 ditë jashtë. Pastaj, të para të thata në 40-50 ° C në tharëse. Material i gatshëm të papërpunuara është ruajtur - jo më shumë se 36 muaj. Përbërja kimike.


Në carthamoides levzei rhizomes është inulin, acide organike, carotene, vajra esenciale, alkaloide, vitaminë C, çamçakëz, taninet, resins. Levzei - pronat. Droga bimët sigurojnë tonik dhe stimuluese efekt. Levzei heq lodhjen, stimulon sistemin qendror nervor, përmirëson performancën mendore dhe fizike. Levzei - përdorimi. Përgatitjet levzei carthamoides përdorura në çrregullime funksionale të sistemit qendror nervor, lodhje fizike, impotencë, lodhje mendore, duke reduktuar aftësinë e kufizuar, hypotonia, alkoolizmi kronik.

Medikamente. Supë si një nxitës në impotencë dhe humbje të fuqisë. Një e katërta e një litër ujë të vluar pour 1 tbsp. l. levzei carthamoides rizomat dhe 20 minuta. ziej në zjarr të ulët të një sobë me gaz, pastaj 30 minuta dhe më në fund të insistojnë profiltruyte. Infuzion. 1 litër e vluar krijoj ujë 3. l. carthamoides levzei rizomat e bimëve dhe të lënë një orë, pastaj thahet me napë. Merrni 1 tbsp. l. 3 g. Per ditë para ushqimit. Tretësirë. 1 filxhan 70% alkool pour 1 tbsp. l. levzei carthamoides rizomat dhe të lënë atë për 21 ditë në një vend të errët, lëkundje herë pas here duke kujtuar, profiltruyte, e shtrydhur materiale.

Aplikoni 20 - 30 pika 2 - 3. g Per ditë para ushqimit.. Preparatet farmaceutike. Drogës "levzei ekstrakt të lëngshme" - një stimulues që rrit performancën gjatë lodhje fizike dhe mendore. Drogës është 2-3 g. Per ditë 20-30 pika. Drogës "Ekdysten" - tonik për astenodepressivnyh dhe kushtet asthenic. Ajo është përdorur në 0,005-0,01 g 3 g. Per dite. Contraindications. Mos përdorni drogë levzei carthamoides për presionin e lartë të gjakut dhe fundus sëmundjes.